Był człowiekiem takim samym jak my, ale jednocześnie wyjątkowym. Dał nam ogromną odwagę i siłę – stwierdziła, nawiązując do okresu PRL, była premier, a obecnie europoslanka Beata Szydło podczas kolejnego panelu Kongresu Polska Wielki Projekt „Jan Paweł II. Inspiracja dla świata” w Krakowie, prowadzonego tym razem przez europosła prof. Zdzisława Krasnodębskiego.
ZAPRASZAMY DO ŚLEDZENIA: Kongres „Jan Paweł II: inspiracja dla świata”. Jak Ojciec Święty wpłynął na losy narodów? TRANSMISJA
Pozostali uczestnicy panelu również mówili o wpływie Jana Pawła II na ich kraje w okresie mocniejszych wpływów komunizmu w świecie. Emilio Morales, filozof z Uniwersytetu San Sebastian w Santiago de Chile, opowiadał, że po zamachu Pinocheta w 1973 r., komunistyczna anarchia Allende przekształciła się w rządy „małego dyktatora”. Zginęło 3 tys. osób, było wiele protestów przeciw rządom Pinocheta.
I wtedy Jan Paweł II powiedział Chilijczykom, że są powołani do zrozumienia, a nie do konfrontacji. Przypomniał im, by szanowali godność drugiego człowieka.
Morales stwierdził, że kiedy papież spotkał się z Pinochetem, powiedział mu, że przecież ten jest katolikiem i powinien dążyć do demokracji. Jan Paweł II uważał też, że gospodarka powinna być oparta na solidarności . To znaczy, że biedni nie mogą czekać, musi wylać się na nich strumień solidarności.
Minęło 50 lat, ale biedni w naszym kraju dalej czekają
— stwierdził Morales. Dodał, iż należy pamiętać także o słowach papieża, że miłość przezwycięża wszystko.
Joel Hodge, teolog z Uniwersytetu Katolickiego w Melbourne, przyznał, że po wojnie wietnamskiej w tamtej części świata istniała obawa przed ekspansją komunizmu. Jan Paweł II był wielkim przeciwnikiem systemu komunistycznego, ale gdy pojechał do Indonezji, udało mu się zgrabnie i z ogromnym taktem tę wizytę wykorzystać – pojechał także do Timoru Wschodniego.
Jan Paweł II tchnął nadzieję w Timorczyków i Kościół w Timorze, jak największy ekspert mówił, co zrobić w tej sytuacji
— podkreślił gość z Australii.
Ludzie zastanawiali się, czy wzywa do pogodzenia Timoru z Indonezją. A on nie wzywał do politycznego rozstrzygnięcia, raczej do tego, by Timorczycy pogodzili się sami z sobą. Ale kiedy grupa młodych Timorczyków podczas mszy wzywała papieża do poparcia ich postulatów, papież znacząco się uśmiechnął.
Hodge przypomniał także, że Jan Paweł II podczas wizyty w Australii przekonywał, odnosząc się do tamtejszych konfliktów, iż australijska tożsamość może być na gruncie miłości dopełniona kulturą aborygeńską.
Matyas Szalay, Węgier, dyrektor Instytutu Edyty Stein, przypomniał słowa Jana Pawła II, że trzeba bez reakcjonizmu wracać do korzeni narodu w oczekiwaniu na nowe przyjście Chrystusa. Papież, jak stwierdził, nie wprowadził nowego paradygmatu, lecz przypomniał, jak radykalnie powinno zmienić się podejście do polityki i religii.
Nie da się niezależnie uprawiać polityki i żyć religią. Nie da się rozpatrywać ich oddzielnie, lecz trzeba dobrze rozpoznać implikacje
— stwierdził Szalay.
Prowadzący panel prof. Zdzisław Krasnodębski przeniósł rozważania z przeszłości na obecne – kiedy już komunizmu nie ma, a chrześcijaństwo jest coraz słabsze.
Beata Szydło – w kontekście problemu nielegalnych uchodźców - zwróciła uwagę na to, że liberalna lewica podejmuje obecnie próby przetłumaczenia Jana Pawła II na swój język, używając argumentów w rodzaju „przecież jako chrześcijanie nie możecie nie pomagać ludziom”. Tego typu argumentów użyła w rozmowie z byłą premier Angela Merkel.
Musimy od nowa zbudować Europę na wartościach, które zostały pogrzebane lub gdzie pewne słowa są zawłaszczane
— stwierdziła Beata Szydło.
Musimy podkreślać godność człowieka. To nie jest godność kogoś abstrakcyjnego. Jeśli, jak mówił papież, wolność istnieje dla miłości, to Chrystus zwycięży i miłość zwycięży
— stwierdził Morales.
Hodge, powołując się także na papieży Benedykta XVI i Franciszka, podkreślił, że obecne kryzysy mają źródła nie tylko polityczne, ale i duchowe.
To problem długofalowy, z którym Kościół będzie się musiał zmierzyć
— zaznaczył.
Jaromir Kwiatkowski
— Kongres „Jan Paweł II: inspiracja dla świata”. Jak Ojciec Święty wpłynął na losy narodów? TRANSMISJA
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/664669-panel-z-udzialem-szydlokosciol-bedzie-musial-sie-zmierzyc