Uczestnicy pierwszego panelu Kongresu Polska Wielki Projekt w Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie, prowadzonego przez red. Grzegorza Górnego, wspominali dwie najtrudniejsze pielgrzymki Jana Pawła II. Obie w 1983 r., do krajów opartych na brutalnej przemocy – Nikaragui rządzonej przez sandinistów, i Polski, w której ludzie dzięki papieżowi przebudzili się duchowo, lecz to doświadczenie zostało zdławione przez stan wojenny.
ZAPRASZAMY DO ŚLEDZENIA: Kongres „Jan Paweł II: inspiracja dla świata”. Jak Ojciec Święty wpłynął na losy narodów? TRANSMISJA
Mówiono: nie ucz nas o wolności. Chciano papieża zakrzyczeć, ale się nie poddał
— wspominała siostra Adele z Nikaragui. Jan Paweł II chciał przeciwdziałać rozłamowi w Kościele [wielu księży włączyło się w propagowanie teologii wyzwolenia, zakładającej akceptację dla wyzwolenia społecznego dokonanego przy użyciu przemocy – przyp. aut.]. Papież mówił: ci, którzy poszukują prawdy i wolności dla Nikaragui, to przedstawiciele Kościoła.
Prof. Zbigniew Stawrowski, filozof polityki z UKSW, podkreślił, że Jan Paweł II przeciwstawił teologii wyzwolenia teologię wolności, w myśl której nikt nas już nie musi wyzwalać, bo to Chrystus wyzwolił nas na krzyżu. W myśl tej teologii, niezależnie od tego, jakie warunki będą panowały wokół nas, możemy być ludźmi wolnymi, choć to poczucie narażone jest na wiele przeszkód.
Zdaniem byłego ambasadora, dzięki duchowości i osobowości Jana Pawła II dyplomacja watykańska rozwiązywała wiele trudnych problemów.
Papież sprawy niezwykle głębokie przekazywał w przystępny sposób
— stwierdził Kotański.
Mówił prawdę nikogo nie obrażając, stanowczo i delikatnie.
Jan Paweł II pokazywał także zależność wolności i prawdy.
Człowiek jest zawsze wolny, kiedy żyje w prawdzie
— przypomniał nauczanie papieża Janusz Kotański. Miał w sobie aksjologiczną niezgodę na istnienie imperiów zła w świecie, powtarzał, że świat musi byś światem bez lęku, wiedział, choć wielu w to nie wierzyło, że upadek imperium sowieckiego może nastąpić w rzeczywistości realnej.
Jan Paweł II był przykładem tego, jak być wolnym człowiekiem
— stwierdziła siostra Adele. Jednocześnie zakonnica z Nikaragui podkreśliła, że choć kocha Jana Pawła II i jego osobowość, to dostrzega, że musimy przede wszystkim wczytywać się w jego naukę. I dodała:
Wierzę, że św. Jan Paweł II jest jednym z największych darów, jaki Duch św. zesłał Kościołowi. Na nas spoczywa odpowiedzialność za zachowanie jego dziedzictwa.
Jaromir Kwiatkowski
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/664657-inspirujaca-dyskusja-jpii-przykladem-wolnego-czlowieka