Niewielu z państwa 10-15 lat temu myślało, że takie kongresy będą potrzebne, aby przypomnieć jak cennym skarbem dla nas i dla świata był Jan Paweł II – tymi słowami red. Krzysztof Ziemiec przywitał uczestników Kongresu Polska Wielki Projekt, odbywającego się w sobotę i niedzielę na Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie pod hasłem „Jan Paweł II. Inspiracja dla świata”.
ZAPRASZAMY DO ŚLEDZENIA: Kongres „Jan Paweł II: inspiracja dla świata”. Jak Ojciec Święty wpłynął na losy narodów? TRANSMISJA
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przywołał swoją rozmowę z prof. Wandą Półtawską, która uważała, że mamy wielkiego rodaka, który za bardzo jest przedmiotem „zagłaskiwania” przez Polaków, a zbyt mało źródłem inspiracji. Podkreślił, że kategorią centralną w nauczaniu papieża jest prawda, a każdy kto ją głosi bywa atakowany. Minister odwołał się także do pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1991 r., której tematem był Dekalog.
Od tych dziesięciu słów zależy przyszłość człowieka i świata
— podkreślił.
Prof. Krzysztof Szczerski, stały ambasador Polski przy ONZ, w wykładzie wstępnym powiedział, że Jana Pawła II należy opowiedzieć młodym ludziom, którzy go nie znają, od nowa. Jego zdaniem, dorobek papieża definiują dwa wyznaczniki. Po pierwsze, jest on „znakiem, któremu sprzeciwiać się będą”.
Jan Paweł II głosił prawdę pomimo sprzeciwu
— stwierdził Szczerski. Drugi wyznacznik – był „głosem tych, którzy głosu nie mają”. Mówca podkreślił, że papież jest takim głosem także obecnie.
Żartobliwie wspomniał, że papież jest źródłem kompleksów dla podróżników, którzy docierając do różnych ciekawych miejsc stwierdzali, iż Jan Paweł II tam już był, oraz dla mówców występujących publicznie, bo trudno dziś powiedzieć coś mądrego, czego by wcześniej nie powiedział papież.
Prof. Krzysztof Szczerski zwrócił uwagę, że siłą nauczania Jana Pawła II była uniwersalizacja polskiego doświadczenia, które często było wtedy postrzegane w świecie jako zaściankowe. Papież na podstawie polskiej historii pokazywał, że naród może przetrwać dzięki kulturze i tożsamości; opowiadając prawdę o doświadczeniu II wojny światowej pokazywał zbrodniczy charakter systemów totalitarnych oraz to, że droga do pokoju nie prowadzi przez wojnę. Jan Paweł II stawiał też pytanie, co jest źródłem zagrożenia dla świata i wskazywał, że jest nim niesprawiedliwość, i to w dwojakim znaczeniu - zarówno materialna, jak i duchowa. Prof. Szczerski zwrócił też uwagę na podejście Jana Pawła II do problemów wspólnoty globalnej. Dla papieża, podstawą takiej wspólnoty powinny być prawa i godność człowieka, wolność i solidarność.
Swoje wystąpienie prof. Szczerski, jako przedstawiciel Polski przy ONZ, zakończył przypomnieniem, że przesłanie papieża dla każdego, z kim się spotykał, można streścić w haśle ONZ: odwaga – nadzieja – zaufanie.
Jaromir Kwiatkowski
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/664650-relacja-jan-pawel-ii-uniwersalizowal-polskie-doswiadczenie