Trzeba pokazywać prawdę o Karolu Wojtyle – św. Janie Pawle II, o jego wielkości, w dużej mierze o ciągłej aktualności jego przemyśleń i dzieł – mówił abp Marek Jędraszewski, który w Sali Królewskiej Pałacu Arcybiskupów Krakowskich zainaugurował działalność fundacji Collegium Voytylianum. Przypomniał też medialne ataki na św. Jana Pawła II wiosną tego roku. „Zdaliśmy sobie wówczas sprawę, że nie możemy poprzestać na wspomnieniach ludzi z ich spotkań z papieżem”.
W czasie swojego wystąpienia, abp Marek Jędraszewski przywołał spotkanie z Janem Pawłem II w Castel Gandolfo, w czasie którego Ojciec Święty zapytał: “Co wy w Poznaniu robicie, by pamiętać o abp. Antonim Baraniaku?”. Metropolita krakowski zauważył, że papieżowi zależało na pamięci o “męczenniku polskiej sprawy, sprawy Kościoła w Polsce”, o której sam abp Baraniak nikomu nie mówił. Cisza, która wówczas zapadła i znaczące kiwanie głową przez Jana Pawła II znaczyło, że nie robi się w tej sprawie nic, a powinno się robić wiele. Abp Marek Jędraszewski zapamiętał tę rozmowę.
W latach 2006-2007, kiedy wybuchł szum medialny dotyczący współpracy niektórych duchownych z Służbą Bezpieczeństwa, chciano wywołać wrażenie, że to Kościół razem z komunistami chciał zniewolić polskie społeczeństwo. Abp Marek Jędraszewski zrozumiał wówczas, że jedyną szansą obrony Kościoła jest pokazywanie jego bohaterów. Jako biskup pomocniczy poznański przebadał dokumenty IPN dotyczące abp. Antoniego Baraniaka – człowieka niezłomnego, który przeszedł przez 140 protokołowanych przesłuchań. – To pokazuje, że trzeba sięgać do źródeł. Że trzeba pokazywać prawdę. I tradycję, z której my wyrastamy – w imię prawdy, która wyzwala – mówił metropolita krakowski.
Przypomniał też medialne ataki na św. Jana Pawła II wiosną tego roku.
Zdaliśmy sobie wówczas sprawę, że nie możemy poprzestać na wspomnieniach ludzi z ich spotkań z papieżem, bo oni odchodzą z tego świata, a te wspomnienia są też dość ulotne, bardzo osobiste, subiektywne
– mówił metropolita krakowski zaznaczając, że chodzi o coś więcej niż tylko wspominanie, ale zrozumienie prawdziwej wielkości św. Jana Pawła II, który “swoją wiedzę i świętość czerpał z tej ziemi, z tradycji Krakowa”. Abp Marek Jędraszewski podkreślił, że to w Krakowie rodziła się antropologiczna myśl kard. Karola Wojtyły, która jest kluczem do zrozumienia jego najważniejszych dokumentów pontyfikatu. To w Krakowie rodziło się duszpasterstwo małżeństw i rodzin, w które był zaangażowany; to w Krakowie uczył się rozumienia wyzwań społecznych.
Metropolita zaznaczył, że nie do przecenienia jest wartość obecnych w Krakowie i całej Małopolsce licznych pomników i różnego rodzaju śladów, które pozostawił po sobie kard. Karol Wojtyła; podobnie jest z działalnością Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
To wszystko jest ważne, ale konieczne jest to, by pokazywać wielkie dziedzictwo, z którego on wyrastał, które tworzył i które przekazał nam – Krakowowi, Archidiecezji Krakowskiej, Polsce, Kościołowi katolickiemu. Trzeba pokazywać prawdę o nim, o jego wielkości, w dużej mierze o ciągłej aktualności jego przemyśleń i dzieł
– mówił arcybiskup uzasadniając powstanie fundacji Collegium Voytylianum. Zwrócił uwagę na konieczność współpracy z innymi ośrodkami naukowymi, kulturalnymi, duszpasterskimi, które odwołują się w swojej działalności do dziedzictwa Jana Pawła II.
Po to, żeby to dziedzictwo było ciągle bardzo żywe, żeby można nieustannie nawiązywać do tego, co zechciał nam przekazać, zostawić w spadku, co ciągle może i powinno nas inspirować
– dodawał arcybiskup podkreślając, że bez Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II nie da się zrozumieć najnowszych dziejów Krakowa, Polski i Kościoła w świecie. Metropolita życzył zarządowi fundacji, by jej działania miały wielkie realne oddziaływanie na życie społeczne, duszpasterskie, religijne i naukowe.
Bardzo potrzebujemy świętych. Bardzo potrzebujemy Wojtyły, jego świętości; potrzebujemy jej tutaj w Krakowie i potrzebujemy ją wypromować i nieustannia promować także poza granice naszej archidiecezji
– mówił, odwołując się do myśli Hansa Ursa von Balthasara, ks. prof. Robert Woźniak.
Cechą wyróżniającą świętości Jana Pawła II jest integralność jego osobowości. To święty bardzo integralny
– zwrócił uwagę przewodniczący Rady Fundacji i zauważył, że właśnie ta integralność stanowiła model struktury Collegium Voytylianum.
Przede wszystkim gromadzi nas idea ewangelizacji w duchu św. Jana Pawła II – zrozumianego, zaakceptowanego i promowanego, ale także kogoś kto nie jest reliktem przeszłości, ale żywym modelem dla nas, w jaki sposób myśleć i tworzyć teologię, duszpasterstwa i nasze zaangażowanie społeczne
– mówił ks. prof. Woźniak zaznaczając, że w Collegium będą wzajemnie przenikały się życie intelektualne i duszpasterstwo.
Pion historyczny Collegium Voytylianum będzie badał nie tylko spuściznę Karola Wojtyły, ale także to, w jaki sposób przeszłość krakowska, polska i Kościoła uniwersalnego ukształtowały go jako człowieka wierzącego, kapłana, biskupa i papieża. Piony filozoficzny i teologiczny będą badały i promowały dziedzictwo Karola Wojtyły w tym obszarze.
Będziemy chcieli zrozumieć, w jaki sposób jego metoda filozoficzna przełożyła się na jego sposób mówienia o Bogu i w jaki sposób wtajemniczał ludzi w Boga, w życie modlitwy
– mówił przewodniczący Rady Fundacji nazywając w tym kontekście Karola Wojtyłę “hipsterem”, który łączył w sobie w sposób niesamowity intelekt, duchowość i zaangażowanie praktyczne.
Jego impakt społeczny, jego wpływ na systemy polityczne, na ostatnie dzieje świata, nie tylko Kościoła, jest niepodważalny. Chcielibyśmy podpatrzeć, jak to się działo. Zawsze mówiąc o Chrystusie i tylko o Chrystusie, zmieniał systemy. Ta mowa przyjęta lub nieprzyjęta, w jakiś bardzo trudny do zrozumienia sposób, przemieniała serca ludzi
– mówił ks. prof. Woźniak zapowiadając działalność pionu społecznego. Piąty pion dotyczy promocji teologii ciała, czyli wizji małżeństwa i rodziny Karola Wojtyły. – Tutaj zaznaczył swój największy wpływ w dzieje myślenia i teologii – mówił przewodniczący Rady Fundacji podkreślając, że nie chodzi tylko o ochronę posiadanego skarbu, ale także rozwinięcie bazowej intuicji zostawionej przez św. Jana Pawła II.
Każdy z tych pięciu filarów intelektualnych ma twardy rdzeń ideowy związany z pastoralnością. W ten sposób, chociaż trochę, chcemy odtworzyć tę integralną osobowość Jana Pawła II jaka stała się owocem Bożej łaski i ludzkiego otwarcia na promieniowanie ojcostwa, które przychodzi od Pana Boga
– podsumował ks. prof. Robert Woźniak.
Zgromadzeni w Sali Królewskiej mogli wysłuchać premierowego wykonania utworów Karola Wojtyły „Nad Twoją białą mogiłą”, „Pieśń poranna” i “Zdumienie” z muzyką Roberta Bylicy oraz fragmentów „Pieśni o Bogu ukrytym”.
Prezesem zarządu fundacji Collegium Voytylianum jest ks. dr Rafał Wilkołek, a radę fundacji tworzą ks. prof. Robert Woźniak, ks. prof. Grzegorz Hołub, ks. dr Paweł Gałuszka, ks. dr Michał Wilkosz, ks. dr Wojciech Baran.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/663698-abp-jedraszewski-zainaugurowal-collegium-voytylianum