Ponad 150 tys. osób we wtorek wieczorem wzięło udział we mszy św. otwierającej Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Wydarzeniu zorganizowanym w stołecznym parku Edwarda VII przewodniczył ordynariusz archidiecezji Lizbony kardynał Manuel Clemente.
Portugalski purpurat podziękował młodym z ponad 120 państw za przybycie do Lizbony. Wzywał ich też do naśladowania w życiu Maryi, matki Jezusa Chrystusa, w jej gotowości do służenia innym. Dodał, że nastawienie to jest myślą przewodnią rozpoczętego we wtorek spotkania.
Lizbona przyjmuje dziś was całym sercem, podobnie jak inne portugalskie miejscowości, do których przybyliście
— powiedział kardynał Clemente.
Zainaugurowane w 1985 r. przez papieża Jana Pawła II Światowe Dni Młodzieży organizowane są po raz pierwszy w Portugalii. Główne wydarzenia tegorocznej edycji imprezy mają miejsce na terenie trzech diecezji: Lizbona, Setubal i Santarem.
W środę do Lizbony przybędzie papież Franciszek, który zostanie z młodzieżą do niedzieli, czyli ostatniego dnia tegorocznych ŚDM. W trakcie swojego pobytu w Portugalii odwiedzi on też Fatimę oraz Cascais.
Na miejscu są polscy policjanci
Tysiące pielgrzymów z Polski dotarły we wtorek do Lizbony, w której rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży. Wsparcie portugalskim służbom udzielili funkcjonariusze policji z Polski, pomagający w związku z dużym napływem polskiej młodzieży.
Obecni podczas Światowych Dni Młodzieży policjanci wykonują swoje zadania na prośbę ambasady RP w Lizbonie.
We wtorek byli oni obecni na lotnisku w portugalskiej stolicy, gdzie w gronie licznie przybywających do Lizbony pielgrzymów widoczni są Polacy.
Część polskich grup od poniedziałku dociera także do aglomeracji Lizbony autokarami.
To moje pierwsze ŚDM, podczas których chcę modlić się wspólnie z młodymi z innych państw świata, zobaczyć papieża Franciszka oraz zwiedzić Lizbonę. To moje główne motywacje do odwiedzenia stolicy Portugalii
— powiedział PAP kilkunastoletni Antoni, który w grupie przyjaciół dotarł we wtorek na ŚDM z Warszawy.
Z kolei trzydziestokilkuletni Maciej z Poznania w rozmowie z PAP podkreśla przede wszystkim duchowy wymiar Światowych Dni Młodzieży. Dla niego udział w tej imprezie to przede wszystkim „osobiste spotkanie z Bogiem w drugim człowieku”.
ŚDM to okazja, aby poznać i odkryć Kościół na nowo; Kościół, który choć targany jest różnymi problemami i skandalami jest także pełen nadziei, ufności i radości. Każdy z nas zmaga się z różnymi problemami, często towarzyszy temu zwątpienie i rezygnacja, brak wiary w to, że może być lepiej. Pandemia, wojna oraz kryzys gospodarczy to spotęgowały
— powiedział poznański pielgrzym, dodając, że w takich realiach ŚDM stają się „promykiem nadziei”.
Poczucie, że nie jest się samemu na świecie i że jest tak wielu młodych, którzy często różnią się od siebie w wielu kwestiach, ale chcą przeżywać wspólnie swoją wiarę, być ze sobą i dzielić się swoim doświadczeniem, daje nadzieję na lepsze jutro
— dodał Maciej.
Polacy są jedną z najliczniejszych grup narodowościowych na ŚDM w Lizbonie, gdzie dotychczas przybyło ich około 25 tysięcy.
Na położonym w centrum portugalskiej stolicy stadionie im. 1 Maja (Estadio 1 de Maio) uruchomiono już punkt gromadzący pielgrzymów z Polski. Miejsce to pełni też rolę ośrodka informacyjnego dla osób zainteresowanych zagadnieniami dotyczącymi Polski.
CZYTAJ TAKŻE:
olnk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/656854-ponad-150-tys-osob-na-mszy-inaugurujacej-sdm-w-lizbonie