W dniu 11 czerwca 2023 r. grupa około siedemdziesięciu pielgrzymów z Warszawy i okolic wraz Węgrami przybyła do Dolnych Obdokovców (węg. Alsóbodok) k. Nitry, by wyrazić szacunek i wdzięczność za ofiarę męczeńskiego życia sługi Bożego Jánosa Esterházyego oraz za jego pomoc Polakom podczas II wojny światowej.
Polscy pielgrzymi nie przyjechali z pustymi rękami. W darze przywieźli czterometrowy krzyż, którego korpus jest relikwią z pogrzebu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wcześniej krzyż ten został położony i pobłogosławiony na wielkim kamiennym krzyżu przykrywającym grób bł. ks. Jerzego na warszawskim Żoliborzu. Głównym inicjatorem przekazania krzyża był Polski Komitet Pamięci Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki oraz Służba Straży jego grobu.
Krzyż zostały wykonany przez członka Straży Ignacego Kickiego, jako wyraz wdzięczności dla bł. ks. Jerzego. Obie organizacje postanowiły umieścić krzyże we wszystkich miejscach, w których czczona jest pamięć Kapelana Solidarności, aby w ten sposób podziękować za jego beatyfikację w 2010 roku i łączyć się z miejscowymi wiernymi w modlitwie o rychłą jego kanonizację.
Głównymi organizatorami polskiej pielgrzymki byli Łukasz Jerzy Kudlicki oraz Lesław Majewski, sekretarz Komitetu Pamięci Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. W uroczystości wzięły udział m. in. krewna Jánosa Esterházyego Aleksandra Tarnowska i siostrzenica bł. Jerzego Popiełuszki Grażyna Siemion.
Jak wiadomo, ksiądz Jerzy Popiełuszko został porwany i brutalnie zamordowany przez agentów komunistycznych służb specjalnych w 1984 roku. Męczeństwo 37-letniego księdza przyczyniło się do umocnienia wiary w zwycięstwo nad złem komunizmu w Polsce oraz w innych okupowanych krajach. Zbrodniczy reżim, który zabił warszawskiego kapelana oraz wielu innych księży i świeckich, upadł pięć lat po śmierci księdza Jerzego. Według oficjalnych szacunków jego grób w Warszawie nawiedziło do tej pory ponad 18 milionów osób.
Około 70 pomników i setki tablic upamiętniają jego życie i męczeńską śmierć w całej Polsce. Jego imieniem nazwano ulice i place, a o jego życiu nakręcono kilka filmów. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1997 roku. W grudniu 2009 roku papież Benedykt XVI podpisał dekret uznający męczeństwo ks. Popiełuszko. Beatyfikacja odbyła się 13 lat temu, 6 czerwca 2010 roku w Warszawie.
Krzyże ufundowane przez Komitet Pamięci Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki znajdują się w Polsce, a także na Litwie, Ukrainie i w Norwegii. Węgierską wieś na Słowacji, Alsóbodok wybrano, ponieważ sługa Boży János Esterházy był w połowie polskiego pochodzenia ze strony matki i, podobnie jak polski ksiądz męczennik, zakończył ziemskie życie jako ofiara komunizmu. Ścieżki życiowe tych dwóch mężczyzn, ich głęboka wiara w Boga i ofiarna miłość do narodu i ojczyzny są porównywalne pod wieloma względami. Mówił o tym przewodniczący uroczystości ks. Zoltán Ďurčó, wikariusz biskupi biskupa Nitry, rówieśnik ks. Jerzego. Powiedział, że obaj męczennicy poświęcili swoje życie dla Chrystusa i narodu, i obaj realizowali swoje powołanie ze wzrokiem utkwionym w krzyż Zbawiciela. Ksiądz Jerzy urodził się w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, natomiast pogrzeb Jánosa Esterházyego odbył się w to święto, w kaplicy pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Alsóbodok.
Polscy pielgrzymi powracają do Alsóbodok od czasu pogrzebu Jánosa Esterházyego w 2017 roku. Podczas poprzedniej wizyty w tym miejscu niewielka grupa z Warszawy ze wzruszeniem odkryła, że na ścianie męczenników z tyłu ołtarza polowego w Centrum Pielgrzyma im. Jánosa Esterházyego (dzieło malarzy Zsolta Lencsésa i Zsuzsanny Dávid) znajduje się również portret polskiego męczennika, błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Był to jeden z powodów, dla których postanowiono przywieźć krzyż i grudkę ziemi z grobu Kapelana Solidarności, by uczcić pamięć węgiersko-polskiego męczennika, którego szczątki po 60 latach od śmierci spoczęły w Alsóbodok, gdzie wierni z różnych krajów modlą się o jego beatyfikację oraz o wypełnienie jego duchowego testamentu - o pojednanie między narodami.
Te intencje wraz z modlitwą o kanonizację ks. Jerzego oraz o pokój na Ukrainie i na świecie wybrzmiały w czasie pielgrzymkowej Mszy polowej, której przewodniczył ks. Zoltán Ďurčó, w ornacie ofiarowanym przez ks. prał. Bogumiła Łempkowskiego, seminaryjnego kolegi ks. Jerzego. Ornat ten należał do polskiego błogosławionego.
„Punkty styczne duchowej tożsamości dowodzą, że łączą nas męczennicy, że naśladowanie ich przykładu wiary i wierności oraz zachowanie pamięci o ich ofierze jest naszym wspólnym obowiązkiem”
— mówił w homilii ks. Edmund Szarek.
Po Mszy św. postawiono czterometrowy krzyż, posadzono też dwa dęby, upamiętniające rotmistrza Witolda Pileckiego oraz gen. Kazimierza Sosnkowskiego, którego Esterházy osobiście przewoził przez Węgry.
Po Mszy św. postawiono czterometrowy krzyż, posadzono też dwa dęby, upamiętniające rotmistrza Witolda Pileckiego oraz gen. Kazimierza Sosnkowskiego, którego Esterházy osobiście przewoził przez Węgry.
Polscy pielgrzymi oddali też cześć św. Janowi Pawłowi II, składając kwiaty przed jego pomnikiem na zamku w pobliskiej Nitrze, gdzie nawiedzili katedrę św. Emerama.
Pielgrzymka polskich braci była przygotowaniem do wrześniowych uroczystości odpustowych Podwyższenia Krzyża Świętego, które odbędą się w Alsóbodok k. Nitry, 16 września, pod hasłem: Męczennicy naszego Kościoła, głoszącego wiarę, jednoczą nas! Odbędzie się to w 6. rocznicę pochówku sługi Bożego Jánosa Esterházyego i w 5. rocznicę śmierci założyciela Centrum Pielgrzyma Boldizsára Paulisza.
Organizatorzy z radością ogłaszają, że głównym celebransem tegorocznej uroczystej Mszy Świętej dziękczynnej będzie biskup pomocniczy z Pragi Zdeněk Wasserbauer, w zastępstwie prymasa Czech. Jednocześnie serdecznie zapraszają do przyjazdu i do modlitwy o zwycięstwo miłości oraz o pojednanie między narodami.
EM
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/650699-polscy-pielgrzymi-przy-grobie-slugi-bozego-j-esterhazyego