„Zostać kapłanem to znaczy mieć udział w ofierze życia Chrystusa, być człowiekiem poświęcenia, człowiekiem, który nie chce niczego dla siebie, lecz wszystko dla Boga i bliźnich ze względu na Boga” – powiedział dziś jubilat abp Stanisław Gądecki podczas Mszy świętej w katedrze w Poznaniu z okazji przypadającej wczoraj 50. rocznicy święceń kapłańskich. Homilię wygłosił abp Marek Jędraszewski. Życzenia dla jubilata przesłał m.in. w telegramie papież Franciszek.
Jubileuszowa Msza św.
Homilię podczas uroczystej Eucharystii wygłosił abp Marek Jędraszewski, który poświęcił ją powołaniu kapłańskiemu.
Metropolita krakowski przypomniał słowa Chrystusa, który otwarcie przepowiadał uczniom, że podążanie za Chrystusem wiąże się z cierpieniem. Przywołał słowa papieża Jana Pawła II wypowiedziane w Lubaczowie podczas pielgrzymki w 1991 roku, podsumowujące PRL: „Czuliśmy się obcymi we własnej Ojczyźnie. Doświadczaliśmy tego przez kilkadziesiąt lat. Doświadczyliśmy tego wielkiego katolickiego getta, getta na miarę narodu. I chodzi o to, by tak tworzyć prawo i tworzyć przestrzenie wolności, aby nikt nie mógł czuć się obcym we własnej Ojczyźnie”.
Przypominając sylwetkę jubilata abp. Jędraszewki przywołał dewizę, którą wybrał on rozpoczynając posługę biskupią: „Opere et Veritate”, czyli „Czynem i prawdą”.
Być z prawdy to znaczy być zatroskanym o to, by nie było rozdźwięku między słowem a życiem
— podsumowywał abp Jędraszewski i zaznaczył, że posługa kapłańska wiąże się z gotowością przyjęcia trudów i cierpień dla Chrystusa.
Mszy świętej w katedrze poznańskiej przewodniczył jubilat abp Stanisław Gądecki.
Jubileusz kapłaństwa to czas dziękczynienia, ale z drugiej strony to czas rozrachunku z przeszłością. Zostać kapłanem to znaczy mieć udział w ofierze życia Chrystusa, być człowiekiem poświęcenia, człowiekiem, który nie chce niczego dla siebie, lecz wszystko dla Boga i bliźnich ze względu na Boga
— powiedział na zakończenie Mszy św. dziękując za dar 50 lat kapłaństwa.
Życzenia dla przewodniczącego polskiego Episkopatu
Przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Polski przekazał życzenia i swoje błogosławieństwo papież Franciszek. Jego telegram odczytano na początku Mszy św.
Arcybiskupowi Metropolicie Poznańskiemu, świętującemu szczęśliwie złoty jubileusz święceń prezbiteratu, szczerym sercem gratulujemy tego radosnego wydarzenia oraz pasterskiej posługi wykonywanej gorliwie i mądrze dla duchowego dobra Gnieźnieńskiej i Poznańskiej owczarni, a także jego działalności w Radzie Konferencji Episkopatów Europy, a szczególnie w Konferencji Episkopatu Polski, której troskliwie przewodniczy, podobnie jak i sumiennej działalności w różnych Dykasteriach Kurii Rzymskiej.
Upraszając obfitych łask i darów Ducha Świętego Pocieszyciela, z miłością udzielamy błogosławieństwa, będącego zadatkiem niebiańskiej łaski, jemu i jego bliskim, a także wiernym całej archidiecezji Poznańskiej, z usilną i serdeczną prośbą o modlitwę w intencji właściwego sprawowania naszego urzędu
— napisał Ojciec Święty.
Zawołanie biskupie Waszej Ekscelencji – „czynem i prawdą”, stało się czymś więcej niż tylko hasłem pasterskiej służby. To „czyn i prawda” zawiodły Księdza Arcybiskupa jako przewodniczącego polskiego episkopatu do bombardowanego Iraku, krwawiącej Ukrainy
— napisał bp Artur G. Miziński w liście gratulacyjnym do przewodniczącego KEP.
Sekretarz generalny KEP Podkreślił, że bez charyzmatu „czynu i prawdy” „nie byłoby odważnych listów do polskich władz w obronie życia poczętego, do patriarchy moskiewskiego Cyryla, w przededniu i po rosyjskiej agresji na Ukrainę, listu braterskiej troski o czystość wiary do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec, ani synowskiej wizyty u Ojca Świętego Franciszka, gdzie dzielił się Ksiądz Arcybiskup spostrzeżeniami dotyczącymi tzw. polityki wschodniej Sekretariatu Stanu”.
Życzenia z Ukrainy
Niech Bóg owocne lata życia Księdza Arcybiskupa znaczy pokojem i pozwoli radować się życzliwością ludzi
— napisał w liście do abp. Stanisława Gądeckiego przewodniczący Konferencji Biskupów Rzymskokatolickich na Ukrainie bp Witalij Skomarowski. Podkreślił, że „jubileusz kapłaństwa jest świętem wdzięczności Bogu za dar kapłaństwa i za wszystkie łaski, którymi Pan obdarzył ludzi za pośrednictwem Księdza Arcybiskupa Jubilata”.
Łączę się z dziękczynieniem, które Ksiądz Arcybiskup składa Panu Bogu świętując 50-lecie swej kapłańskiej posługi.
Posługa kapłańska Księdza Arcybiskupa wydatnie przyczynia się także i do rozwoju Kościoła w Ukrainie, jak w przeszłości tak i dzisiaj
— czytamy w liście do przewodniczącego KEP.
Jako Konferencja Biskupów Rzymskokatolickich w Ukrainie łączymy się w dziękczynieniu, które zanosi Ksiądz Arcybiskup do Boga. Chcemy też podziękować Dostojnemu Jubilatowi za służbę Ludowi Bożemu. Niech Bóg owocne lata życia Księdza Arcybiskupa znaczy pokojem i pozwoli radować się życzliwością ludzi
— podsumował.
Abp Stanisław Gądecki
Abp Stanisław Gądecki urodził się 19 października 1949 r. w Strzelnie. Święcenia biskupie otrzymał w 1992 r. Metropolię poznańską objął w 2002 roku, po tym, gdy po oskarżeniach o molestowanie seksualne kleryków rezygnację z urzędu i posługi duszpasterskiej arcybiskupa metropolity złożył abp Juliusz Paetz.
W 2004 r. został wiceprzewodniczącym KEP a w 2014 roku objął funkcję przewodniczącego. Po wyborze na stanowisko przewodniczącego KEP, jako swe priorytety na nowej funkcji wymienił: młodzież, rodzinę i powołania, a także zadania, jakie papież Franciszek wskazał polskim biskupom w orędziu w czasie wizyty polskich biskupów w Watykanie, gdy mowa była m.in. o przeciwdziałaniu sekularyzacji w Polsce.
Abp Gądecki przez lata zaangażowany był w dialog chrześcijańsko-żydowski. W latach 1995-2008 był konsultorem Papieskiej Komisji ds. Religijnych Relacji z Żydami. W KEP przez wiele lat przewodniczył Komitetowi ds. Dialogu z Judaizmem oraz Radzie ds. Dialogu Religijnego. Ponadto był honorowym członkiem Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów i jednym z inicjatorem wprowadzenia Dnia Judaizmu w Polsce.
W latach 2006-2016 pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa KEP, w latach 2009-2014 był członkiem Komisji Wspólnej Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski.
Papież Jan Paweł II mianował abp. Gądeckiego konsultorem Papieskiej Komisji ds. Religijnych Relacji z Żydami (1995-2008). W 2014 r. papież Franciszek mianował go członkiem Kongregacji Nauki Wiary na pierwszą kadencję, a 2020 r. - na drugą kadencję.
W latach 2016-2021 abp Gądecki był wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy. Włada biegle łaciną, greką i hebrajskim. Zna też włoski, angielski, niemiecki, francuski i rosyjski. Jest autorem licznych publikacji naukowych.
rdm/Twitter,KAI,PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/650151-jubileusz-kaplanstwa-abp-gadeckiego-i-zyczenia-od-papieza