Mszą Świętą pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza w stołecznej archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpoczęły się w czwartek o godz. 10 uroczystości Bożego Ciała. Po eucharystii z bazyliki wyruszy procesja do czterech ołtarzy. Przy ostatnim kardynał wygłosi kazanie.
Na zakończenie uroczystości błogosławieństwo kard. Nycza
Centralna procesja Bożego Ciała w archidiecezji warszawskiej przejdzie ulicą Świętojańską na plac Zamkowy, następnie Krakowskim Przedmieściem, ul. Królewską na plac Piłsudskiego.
Najświętszy Sakrament będzie niesiony w zabytkowej monstrancji z bazyliki Świętego Krzyża, a ochraniać go będzie baldachim z parafii archikatedralnej. Do pierwszego ołtarza przy kościele św. Anny poniesie ją bp Piotr Jarecki, do drugiego ołtarza przy kościele seminaryjnym - bp Rafał Markowski, a do trzeciego ołtarza przy pomniku bł. Stefana Wyszyńskiego - bp Michał Janocha. Do czwartego ołtarza usytuowanego na placu Piłsudskiego monstrancję będzie niósł biskup polowy Wiesław Lechowicz w asyście generałów Wojska Polskiego.
Na zakończenie uroczystości kard. Kazimierz Nycz wygłosi homilię i udzieli błogosławieństwa.
Msza polowa po procesji
Po procesji na placu Piłsudskiego odbędzie się msza św. polowa. Będą mogły wziąć w niej udziały osoby, które nie uczestniczyły w liturgii o godz. 10.00 w archikatedrze. W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, potocznie nazywanej w Polsce Bożym Ciałem, katolicy zobowiązani są do udziału w mszy świętej.
Uroczystość dla całego Kościoła została ustanowiona przez papieża Urbana IV w 1264 r. bullą „Transiturus”. Jest to święto ruchome. W Polsce przypada w czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej i jest o dzień wolny od pracy.
CZYTAJ TAKŻE: Dziś uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w Polsce nazywane Bożym Ciałem. „W centrum znajduje się Eucharystia”
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/649903-msza-swieta-i-procesja-do-czterech-oltarzy-w-warszawie