Przygotowanie do XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów oraz dokument końcowy spotkania kontynentalnego, które odbyło się niedawno w Pradze, to główne tematy obrad Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, które rozpoczęły się na Jasnej Górze. Tradycyjnie spotkanie polskich biskupów odbywa się w przeddzień uroczystości Królowej Polski.
Jesteśmy w trakcie Synodu o synodalności w całym Kościele powszechnym. Przeszliśmy etap diecezjalny, krajowy, a ostatnim wydarzeniem w pierwszych miesiącach tego roku było spotkanie synodalne na poziomie kontynentalnym, które miało miejsce w Pradze
— zauważył bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.W ostatnich tygodniach opublikowany został dokument końcowy spotkań kontynentalnych, który stanowi punkt wyjściowy w przygotowaniach Kościołów w poszczególnych krajach.
Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważył, że na pięciu różnych kontynentach, przy zastosowaniu tej samej metodologii, zostały przeprowadzone badania, rozmowy i pytania, a chodziło przede wszystkim o wsłuchiwanie się, a nie odnoszenie się do tematów, które zostały przedstawione.
„Rezultat jest podobny, jak słyszeliśmy w Pradze na europejskim spotkaniu po przedstawieniu dossier, które jest całościowe, wszystko pozostaje do wyboru, co się mieści w granicach Ducha Świętego”
— powiedział abp Gądecki. Jego zdaniem dopiero pierwsza i druga sesja synodu, które odbywać się będą teraz w Rzymie, dadzą odpowiedź na konkretne pytania stawiane podczas prac synodalnych: „wydaje się, że wielu zmian nie można oczekiwać. Skrajne stanowisko, że to wszystko prowadzi do schizmy, jest nieuzasadnione, natomiast z pewnością dossier końcowe prowadzi do ogólnego oglądu, że jakichś zmian należy oczekiwać, takich które mieściłyby się w ortodoksji”.
Bp Artur Miziński zaznaczył, że „wytyczne, które znajdują się w dokumencie końcowym, posłużą także w codziennej posłudze w Kościele w Polsce, ażeby misja Kościoła była przeżywana w wymiarze synodalnym, czyli uczestniczenia wszystkich ochrzczonych w dziele, któremu służy Kościół Jezusa Chrystusa”.
Oprócz tematów związanych z synodem biskupi podczas obrad Rady Stałej omawiają także inne kwestie dotyczące działalności Kościoła i życia społecznego w naszym kraju, w tym zbliżające się wybory oraz relacje polsko-ukraińskie.
Omówione mają zostać także inne kwestie dotyczące zmiany w poszczególnych gremiach KEP.
Zgodnie ze statutem Konferencji Episkopatu Polski Radę Stałą tworzą: członkowie prezydium Episkopatu (przewodniczący, zastępca i sekretarz generalny), Prymas Polski, kardynałowie kierujący diecezjami, sześciu biskupów diecezjalnych (z wyboru) oraz dwóch biskupów pomocniczych wybieranych przez zebranie plenarne KEP na okres pięciu lat, z możliwością wyboru na drugą kadencję.
Rada Stała przygotowuje tematy zebrań plenarnych i Rady Biskupów Diecezjalnych, czuwa nad wykonaniem decyzji tych gremiów, koordynuje prace KEP. Może zająć stanowisko w sprawach publicznych, kiedy wymaga tego dobro Kościoła albo konkretne potrzeby wiernych.
KAI
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/644962-obrady-rady-stalej-konferencji-episkopatu-polski