Około pół godziny trwała audiencja prywatna, której Ojciec Święty udzielił dziś premierowi Ukrainy Denysowi Szmyhalowi. Poinformowało o tym Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. To pierwszy tak wysoki rangą reprezentant władz w Kijowie, odwiedzający Watykan od początku rosyjskiej inwazji 14 miesięcy temu.
Premier Ukrainy na audiencji u papieża
Rozmowa papieża z szefem rządu Ukrainy trwała pół godziny. Doszło do niej w przeddzień podróży Franciszka na Węgry, w trakcie której oczekuje się jego wypowiedzi na temat wojny w Europie.
Ukraiński premier rozmawiał również z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem.
Szmyhal wręczył papieżowi karafkę w kształcie koguta z ceramiki, która, jak wyjaśnił, ocalala z bombardowania w Kijowie, a także kłosy ukraińskiego zboża. Dał też Franciszkowi album, przedstawiający trwającą wojnę i opór narodu ukraińskiego.
Pełne symboliki były także prezenty, jakie premier otrzymał od papieża. To płaskorzeźba z brązu z napisem: „Pokój jest kruchym kwiatem”, tegoroczne papieskie orędzie na Światowy Dzień Pokoju, a także książkę - zbiór jego wystąpień pod tytułem „Encyklika o pokoju na Ukrainie”.
Wsparcie „formuły pokoju”
Premier Ukrainy oznajmił podczas briefingu prasowego po czwartkowej audiencji u papieża, że strona ukraińska zachęca jak najwięcej państw świata do poparcia „formuły pokoju” prezydenta Zełenskiego.
Im więcej krajów przyłączy się do tej (inicjatywy), w szczególności do pierwszego punktu, dotyczącego powstrzymania (rosyjskiego) szantażu nuklearnego, tym szybciej (zakończymy wojnę) na Ukrainie
— zaznaczył gość papieża Franciszka.
Dziesięciopunktowa ukraińska „formuła pokoju” została przedstawiona przez Zełenskiego w listopadzie 2022 roku w wystąpieniu online podczas szczytu G20 na Bali w Indonezji. Wśród ogólnych postulatów Kijowa znalazły się wówczas: bezpieczeństwo jądrowe, żywnościowe i energetyczne, uwolnienie wszystkich jeńców i deportowanych, realizacja Karty Narodów Zjednoczonych, przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy i ładu światowego, zaprzestanie działań bojowych, wycofanie rosyjskich wojsk, przywrócenie sprawiedliwości, przeciwdziałanie zbrodniom przeciwko środowisku, niedopuszczenie do eskalacji, a także podpisanie dokumentu o zakończeniu wojny.
Pomoc w powrocie uprowadzonych ukraińskich dzieci
Premier Ukrainy poinformował też, że poprosił Franciszka o pomoc w powrocie porwanych ukraińskich dzieci.
Poprosiłem Jego Świątobliwość o pomoc w powrocie do domu Ukraińców, ukraińskich dzieci, które są przetrzymywane, aresztowane, deportowane do Rosji w sposób przestępczy
— powiedział Szmyhal.
Premier zaprosił papieża na Ukrainę
Premier Ukrainy Denys Szmyhal podczas czwartkowej audiencji w Watykanie zaprosił papieża Franciszka do swojego kraju - wiadomość tę przekazał ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz.
Papież został ponownie zaproszony. To zaproszenie zostało już złożone kilka razy i powtórzone
— oświadczył ukraiński dyplomata, cytowany przez agencję ANSA.
CZYTAJ TAKŻE:
wkt/PAP/KAI
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/644425-papiez-przyjal-na-audiencji-premiera-ukrainy