Zgodnie z decyzją papieża Pawła VI z 1974 r. w Wielki Piątek w całym Kościele powszechnym odbywa się zbiórka – w Polsce nazywana kolektą na Boży Grób – która przekazywana jest na potrzeby chrześcijan w Ziemi Świętej – powiedziała PAP biblistka, prof. dr hab. Barbara Strzałkowska z UKSW w Warszawie.
Według danych izraelskich w państwie tym chrześcijanie liczą 185 tys. osób, czyli około 1,9 proc. ogółu ludności. W Jerozolimie chrześcijan jest 12,9 tys., z tego – jak powiedział PAP zwierzchnik zwierzchnictwa w Polsce Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie dr Andrzej Sznajder – katolików jest mniej niż tysiąc osób.
W triduum paschalnym, kiedy wzrok chrześcijan na całym świecie skierowany jest na Jerozolimę, gdzie dokonywały się męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, powinniśmy pamiętać nie tylko o miejscach świętych, ale także o braciach i siostrach w wierze, którzy tam żyją i świadczą o przywiązaniu do Kościoła od 2000 lat
— powiedziała PAP prof. Strzałkowska z UKSW.
Przypomniała, że papież Paweł VI w 1974 r. adhortacją apostolską „Nobis in animo” ustanowił kolektę zwaną „pro Terra Sancta”, która miała na celu „wsparcie chrześcijan żyjących w miejscach, które były świadkami życia Jezusa i Jego uczniów, w miejscach, gdzie rodziła się wspólnota Kościoła”.
Wyjaśniła, że fundusze pochodzące z kolekty „pro Terra Sancta”, w Polsce zwane są kolektą na Boży Grób.
Franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej
Pieniądze ze zbiórki zostaną przekazane w 65 proc. dla Franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej i w 35 proc. dla Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich.
Chodzi tu nie tylko o utrzymanie miejsc kultu religijnego, ale także instytucji infrastruktury społecznej – szkół i ośrodków działalności społeczno-oświatowej i sportowej, a także placów zabaw, boisk sportowych i domów parafialnych
— powiedział PAP dr Sznajder.
Kościół łaciński w Izraelu (nie licząc Jerozolimy) prowadzi obecnie 20 szkół. Część z nich jest administrowana przez Patriarchat Łaciński, a pozostałe są prowadzone przez franciszkanów i różne inne zgromadzenia zakonne. Istnieją również dwie instytucje kształcenia specjalnego, jedna w Nazarecie, druga w Hajfie. Wszystkie te instytucje pozwalają na organizację i rozwój działalności liturgicznej, duszpasterskiej i edukacyjnej, która wspiera i jednoczy wspólnoty chrześcijańskie
— wyjaśnił dr Sznajder.
Franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej, zajmująca się opieką nad miejscami świętymi Ziemi Świętej, ma 27 parafii, 55 sanktuariów, tworzy 1100 miejsc pracy dla chrześcijan, prowadzi 15 szkół, 5 domów spokojnej starości, 6 instytutów dla pielgrzymów i funduje ponad 500 stypendiów.
Zwierzchnik Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie apeluje, „aby w czasie nawiedzania kościołów w Wielki Piątek – czy to w trakcie liturgii Męki Pańskiej, czy to w cichej adoracji Krzyża Świętego – pamiętać w modlitwie za chrześcijan w Ziemi Świętej.
Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie powstał, aby – zwłaszcza materialnie – wspierać chrześcijan w Ziemi Świętej i obecnie jest największym na świecie darczyńcą i fundatorem dzieł pomocy realizowanych przez łacińskiego patriarchę Jerozolimy.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/641689-w-calym-kosciele-zbiorka-na-chrzescijan-w-ziemi-swietej
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.