„Czy Bóg będzie mógł wybaczyć tyle zbrodni i tyle przemocy?”, „czy zrobiono wszystko, co możliwe, by zatrzymać wojnę?” - pytał papież Franciszek w środę, nawiązując do przypadającej w piątek pierwszej rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Apelował o konkretne zaangażowanie na rzecz zakończenia konfliktu.
Zwracając się do wiernych podczas audiencji generalnej w Watykanie, papież powiedział:
Pojutrze, 24 lutego, minie rok od inwazji na Ukrainę, rok od rozpoczęcia tej absurdalnej i okrutnej wojny. To smutna rocznica.
Bilans zabitych, rannych, uchodźców, wysiedlonych, zniszczeń, strat gospodarczych i społecznych mówi sam za siebie. Czy Pan będzie mógł wybaczyć tyle zbrodni i tyle przemocy? On jest Bogiem pokoju
— mówił Franciszek.
Następnie dodał:
Pozostańmy blisko umęczonego narodu ukraińskiego, który dalej cierpi i zapytajmy: czy zrobiono wszystko, co możliwe, by zatrzymać wojnę?”.
Papież zaapelował do władz państw, by zaangażowały się w sposób konkretny na rzecz „zakończenia konfliktu, osiągnięcia zawieszenia broni i rozpoczęcia negocjacji pokojowych”.
Ostrzegał, że pokój zbudowany na ruinach „nie będzie nigdy prawdziwym zwycięstwem”.
„Módlmy się wspólnie o pokój!”
Polakom Franciszek powiedział:
Na początku Wielkiego Postu zachęcam was do objęcia szczególną troską misjonarzy, którzy z pasją głoszą Ewangelię na całym świecie. Błogosławię akcji Misjonarz na Post, dzięki której poprzez modlitwę i post wspieracie polskich misjonarzy.
To dzieło obejmuje także tych, którzy pozostali na pogrążonej w wojnie Ukrainie i niosą wsparcie oraz nadzieję mieszkańcom tego umęczonego kraju. Módlmy się wspólnie o pokój!
— wezwał.
„Ewangelia to nie ideologia”
W katechezie papież przestrzegł przed ideologią w Kościele.
To smutne, gdy widzi się Kościół, jakby był parlamentem. Kościół to co innego, to wspólnota mężczyzn i kobiet, którzy wierzą i głoszą Jezusa Chrystusa, poruszani przez Ducha Świętego, a nie przez swoje racje
— stwierdził.
Papież podkreślił:
Ewangelia to nie ideologia, to nowina, która dotyka i zmienia serce. Ale kiedy chronisz się w ideologii, czy to prawicy, lewicy czy centrum, robisz z Ewangelii partię polityczną, ideologię, klub.
Papież otrzymał krzyż wykonany ze szkła stłuczonego podczas wojny na Ukrainie
Papież Franciszek otrzymał od delegacji z Ukrainy krzyż wykonany ze szkła stłuczonego w czasie wojny - poinformował w środę dyrektor ukraińskiej Caritas Spes ksiądz Wiaczesław Gryniewicz. „W ten sposób złożyliśmy na ręce papieża nasze cierpienia i powiedzieliśmy mu, że miniony rok był dla nas długą Drogą Krzyżową złożoną z 365 stacji”- podkreślił kapłan.
Podczas spotkania z dziennikarzami w Rzymie ksiądz Gryniewicz powiedział, nawiązując do pierwszej rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę:
Po roku zdaję sobie sprawę z całego wysiłku i otrzymanego wsparcia (dla ofiar wojny). Musimy to kontynuować, iść naprzód z tym ogromnym dziełem pomocy, ale jest to trudne, gdy nie wie się, jak długo będzie potrzebne.
Teraz mamy sieć ponad 50 ośrodków w miejscach uważanych za bezpieczne, choć faktycznie żadne miejsce nie jest naprawdę bezpieczne na Ukrainie. Mówimy tylko, że są takie bardziej bezpieczne od innych
— dodał szef Caritas Spes.
Na zakończenie środowej audiencji generalnej w Watykanie papież Franciszek spotkał się z grupą uchodźców z Ukrainy. Na prośbę dzieci na ukraińskiej fladze złożył swój podpis - podał portal Vatican News.
olnk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/635464-papiez-czy-zrobiono-wszystko-by-zatrzymac-wojne