5 lutego rozpocznie się w Pradze etap kontynentalny synodu o synodalności. Jego uczestnicy będą dyskutować na dokumentem roboczym pt. „Rozszerz przestrzeń twego namiotu”. Kard. Nycz zachęcał w czwartek, aby nie bać się procesu otwierania Kościoła na drodze synodalnej. Zaznaczył, że trzeba tylko pilnować wierności doktrynie.
Etap kontynentalny synodu w Pradze
Od października 2021 r. w Kościele trwa XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”. Pierwszym etapem były konsultacje na poziomie diecezji. Na ich postawie powstały krajowe syntezy, które zostały przesłane do Watykanu. Stały się one postawą do dokumentu roboczego pt. „Rozszerz przestrzeń twego namiotu” (Iz 54, 2) dla etapu kontynentalnego synodu o synodalności.
Etap kontynentalny dla Europy rozpocznie się w niedzielę, 5 lutego, w Pradze i potrwa do 12 lutego. Polskę reprezentować będzie m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.
Kar. Nycz zachęca do otwartości
Do dokumentu roboczego nawiązał 2 lutego metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz.
Nie bójcie się rozszerzyć przestrzeń namiotu, którym jest Kościół
— zaapelował w archikatedrze warszawskiej do osób konsekrowanych hierarcha.
Mówił, że „paliki, oznaczające pewność wiary i doktryny, które trzymają wszystkie linki namiotu Kościoła, żeby on stał i był użytecznym, to jeśli chcemy powiększyć namiot, możemy je przestawić w nowe miejsca”.
Trzeba tylko pilnować, żeby symboliczne paliki pozostały tymi samymi punktami odniesienia
— zaznaczył.
Kard. Nycz zaapelował o aktywne włączenie się w prace synodu, które kontynuowane są w archidiecezji. Zastrzegł, że „tylko na tej wspólnej drodze i wspólnie rozeznając problemy świata i Kościoła, Kościół może znaleźć swoją przyszłość”.
Jak zaznaczył, papież Franciszek powołując synod, doskonale „wiedział, co robi, wiedział, że to jest droga, aby aggiornamente (aktualizacja-PAP) Kościoła, które rozpoczęło się na Soborze Watykańskim II, jakby na nowo wzniecić i podnieść ku górze”.
Trzeba Ojcu Świętemu zaufać
— wskazał hierarcha.
14 grup roboczych
W ramach spotkania w Pradze, uczestnicy procesu synodalnego będą pracować w 14 grupach, posługując się jednym z pięciu oficjalnych języków roboczych: włoskim, angielskim, francuskim, niemieckim i polskim. Wyniki pracy nad dokumentem roboczym zostaną przedstawione przed całym zgromadzeniem synodalnym. Dokument finalny zostanie przyjęty 9 lutego. Biskupi we własnym gronie wypracują także komentarz do dokumentu końcowego.
CZYTAJ TAKŻE: Ogłoszono ogólnopolską syntezę synodalną. Abp. Gądecki: Pojawiła się inna kategoria mówienia w Kościele i o Kościele. SPRAWDŹ
olnk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/632759-5-lutego-etap-kontynentalny-synodu-o-synodalnosci