Zgodnie z wolą Benedykta XVI na jego pogrzebie obecne będą jedynie dwie oficjalne delegacje państwowe: z Niemiec i Włoch. Przewodniczyć im będą prezydenci: Frank Walter Steinmeier i Sergio Mattarella. Z kolei rzecznik polskiego rządu Piotr Müller poinformował, że w udział w uroczystościach pogrzebowych weźmie premier Mateusz Morawiecki. Wcześniej Kancelaria Prezydenta RP poinformowała o tym, że prezydent Andrzej Duda również weźmie w nich udział.
CZYTAJ WIĘCEJ: TYLKO U NAS. Czy prezydent ogłosi żałobę narodową w dzień pogrzebu Benedykta XVI? Mamy odpowiedź z Kancelarii Prezydenta
Pogrzeb papieża seniora
Jeśli przyjadą inni szefowie państw lub rządów, „zrobią to prywatnie”
— wyjaśnił w odpowiedzi na pytania dziennikarzy Matteo Bruni, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Dlatego nie był w stanie potwierdzić obecności konkretnych polityków.
Wiadomo jednak, że na pogrzeb Benedykta XVI wybierają się: prezydent Polski Andrzej Duda, była królowa Hiszpanii Zofia, para królewska Belgii: Filip i Matylda, prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa oraz prezydent Węgier Katalin Novák.
Msza pogrzebowa rozpocznie się w czwartek 5 stycznia o godzinie 9.30 na placu św. Piotra. Po jej zakończeniu trumna z ciałem papieża seniora zostanie wniesiona do podziemi bazyliki św. Piotra i złożona w grobie, w którym spoczywali wcześniej święci: Jan XXIII i Jan Paweł II.
Kto będzie reprezentował Episkopat Polski?
Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki będzie reprezentował Episkopat Polski na pogrzebie papieża seniora Benedykta XVI. Towarzyszyć mu będzie grupa biskupów z poszczególnych diecezji – powiedział we wtorek PAP rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak.
Episkopat Polski na pogrzebie papieża seniora Benedykta XVI będzie reprezentował przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Towarzyszyć mu będzie grupa biskupów reprezentujących poszczególne diecezje
— powiedział PAP rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak.
Poinformował, że „z Prezydium Konferencji Episkopatu Polski na pewno, poza przewodniczący KEP abp. Stanisławem Gądecki, pojedzie wiceprzewodniczący KEP abp Marek Jędraszewski”.
Oficjalnie obecność na czwartkowych uroczystościach w Rzymie zapowiedzieli też prymas Polski abp Wojciech Polak i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Rzecznik KEP zaznaczył, że oficjalnym momentem dziękczynienia za życie papieża seniora będzie w najbliższą sobotę 7 stycznia o godz. 12.00 uroczysta Msza żałobna w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Liturgii z udziałem polskich biskupów będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki poprosił 31 grudnia, aby w najbliższych dniach odprawiono Msze św. dziękczynne w katedrach, a 5 stycznia po pogrzebie papieża seniora msze św. żałobne w intencji Benedykta XVI we wszystkich kościołach w kraju.
W odpowiedzi na ten apel w kilku diecezjach biskupi poprosili także o modlitwę różańcową i o uruchomienie dzwonów o godz. 9.30, w momencie rozpoczęcia pogrzebu. Zabrzmią one w archidiecezji gdańskiej i poznańskiej, w diecezji płockiej i sandomierskiej.
W kilku polskich diecezjach 5 stycznia odbędą się także centralne modlitwy w katedrach za papieża seniora. Tak będzie np. w archidiecezji katowickiej, łódzkiej, gnieźnieńskiej, w diecezji warszawsko-praskiej i drohiczyńskiej.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/628722-kto-bedzie-uczestniczyl-w-pogrzebie-benedykta-xvi