Od dzisiaj rano w Bazylice św. Piotra w Watykanie można oddać hołd Benedyktowi XVI. Przeniesienie trumny z ciałem papieża seniora z kaplicy klasztoru Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich miało charakter prywatny. W dniach 2-4 stycznia wszyscy będą mieli możliwość pożegnania się ze Zmarłym do godz. 19 każdego dnia. Od rana w kilkusetmetrowej kolejce stoją na placu Świętego Piotra setki wiernych. Emerytowany papież Benedykt XVI zostanie pochowany w Grotach Watykańskich w miejscu, w którym do beatyfikacji w 2011 roku znajdował się grób Jana Pawła II - potwierdził medialne doniesienia dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ciało zmarłego Benedykta XVI wystawione w kaplicy domu Mater Ecclesiae. Przybywają pierwsze osoby, by oddać hołd papieżowi seniorowi
Do bazyliki płynie rzeka ludzi z całego świata, którzy od wczesnego ranka stali w kolejce na placu Świętego Piotra.
To zarówno rzymianie, jak i turyści i pielgrzymi z całego świata. Są wśród nich Polacy.
Sekretarz Benedykta XVI czuwa w modlitwie
Przy ciele emerytowanego papieża czuwał w modlitwie między innymi jego osobisty sekretarz arcybiskup Georg Gaenswein.
Prezydent i premier Włoch oddali hołd zmarłemu Benedyktowi XVI
Prezydent Włoch Sergio Mattarella i premier Giorgia Meloni oddali w poniedziałek hołd zmarłemu emerytowanemu papieżowi Benedyktowi XVI, którego ciało wystawiono w poniedziałek w bazylice Świętego Piotra w Watykanie.
Rano do bazyliki przybył prywatnie prezydent Mattarella, by złożyć hołd pierwszemu w dziejach emerytowanemu papieżowi. Pół godziny później do bazyliki przyszła premier Meloni.
Wystawiono ciało zmarłego papieża seniora
W Nowy Rok Watykan upublicznił pierwsze zdjęcia wystawionego ciała papieża seniora Benedykta XVI. W udekorowanej jeszcze na Boże Narodzenie kaplicy niewielkiego klasztoru Mater Ecclesiae, gdzie Benedykt XVI spędził ostatnie lata życia i zmarł w Sylwestra, można było zobaczyć ubrane w papieską czerwień ziemskie szczątki byłego Pontifexa.
CZYTAJ WIĘCEJ: „Jezu, kocham Cię”. To ostatnie słowa wypowiedziane przez papieża Benedykta XVI przed śmiercią
Jeszcze kilka godzin wcześniej watykaniści w Rzymie dyskutowali, czy Watykan zdecyduje się teraz na kolor lila, zwyczajowo przyjęty dla trumiennych szat zmarłych biskupów, czy na papieską czerwień. Jak widać, decyzja najwyraźniej została podjęta i tak krok po kroku wyłania się protokół i liturgia na te dni żałoby, dla których nie ma precedensów.
Msza pogrzebowa „uroczysta, ale prosta”
Już kilka godzin po śmierci papieża seniora rzecznik Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni zapowiedział, że Msza św. pogrzebowa Benedykta XVI będzie „uroczysta, ale prosta” zgodnie z wolą zmarłego. Bruni poinformował też, że Mszy św. pogrzebowej za Benedykta XVI będzie przewodniczył 5 stycznia na Placu św. Piotra papież Franciszek. Stolica Apostolska opublikuje wkrótce szczegóły dotyczące przebiegu liturgii oraz pochówku.
Osoby odpowiedzialne za liturgię i protokół w Watykanie mają już wstępne wytyczne, którymi się kierują. Są one jednak stale dostosowywane. W niedzielę nie było jeszcze wiadomo, czy po pogrzebie odbędą się liturgie żałobne w rzymskich bazylikach papieskich.
W Bazylice św. Piotra można oddać hołd Benedyktowi XVI
Znane są natomiast szczegóły dwóch faz wystawienia trumny ze zwłokami. Po „prywatnym” wystawieniu w niedzielę w miejscu śmierci papieża seniora, w poniedziałek 2 stycznia rozpoczęło się publiczne wystawienie w Bazylice św. Piotra. W dniach 2-4 stycznia wszyscy będą mieli możliwość pożegnania się ze zmarłym byłym papieżem do godz. 19 każdego dnia. Choć nie oczekuje się, że będą tam podobne tłumy jak podczas pożegnania papieża Jana Pawła II w kwietniu 2005 roku, to jednak włoska policja przygotowuje się na przybycie dziesiątek tysięcy pielgrzymów.
CZYTAJ TAKŻE: Watykan jest gotowy na pogrzeb Benedykta XVI. Może przyjąć dziesiątki tysięcy wiernych z całego świata
Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa
Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa wprowadzono w Watykanie w związku z wystawieniem ciała emerytowanego papieża Benedykta XVI w bazylice Świętego Piotra i oczekiwanym przybyciem tysięcy wiernych. W poniedziałek rano w kolejce do bazyliki stały już setki osób.
Terenu w rejonie placu Świętego Piotra i prowadzącej do niego via della Conciliazione pilnują wzmocnione patrole sił porządkowych. Barierkami wyznaczono korytarze, którymi odbywać się będzie ruch wiernych.
Od wczesnych godzin porannych w stronę Watykanu zmierzają wierni i przedstawiciele duchowieństwa, by oddać hołd pierwszemu w dziejach emerytowanemu papieżowi, którego ciało będzie wystawione w bazylice Świętego Piotra od godziny 9 w poniedziałek do środy wieczorem.
Władze Rzymu podały, że spodziewane jest przybycie do Watykanu 30-35 tysięcy osób dziennie. To liczby wielokrotnie mniejsze niż w 2005 roku, gdy setki tysięcy wiernych oddały hołd Janowi Pawłowi II. Ludzie stali wtedy w kolejce do bazyliki kilkanaście godzin.
Kto przybędzie do Watykanu?
Wciąż nie wiadomo, kto weźmie udział w Mszy św. żałobnej na Placu Świętego Piotra. Będą to z pewnością przedstawiciele wszystkich konferencji biskupich z całego świata oraz Kościołów wschodnich, a także innych wyznań. W pogrzebie weźmie udział m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz prymas Polski abp Wojciech Polak.
Ze świata świeckiego oficjalnie zaproszono jedynie delegacje z jego rodzinnych Niemiec oraz z Włoch. Swoją obecność potwierdził już prezydent Niemiec Walter Steinmeier, oczekiwany jest również prezydent Włoch Sergio Mattarella. Ponieważ wszyscy inni rządzący z całego świata i przedstawiciele władz mogą sami zdecydować, czy chcą wziąć udział w spotkaniu, ambasadorowie wielu krajów przy Stolicy Apostolskiej mają pełne ręce pracy, gdyż to przez nich nadchodzą zgłoszenia.
Wśród pierwszych, którzy zapowiedzieli swój udział jest prezydent Polski Andrzej Duda. Ale spodziewane są też koronowane głowy, jak np. belgijska para królewska. Król Filip i królowa Matylda w oficjalnych kondolencjach zapowiedzieli jednocześnie, że przybędą na uroczystości pogrzebowe. Nie należy się jednak spodziewać porównywalnej obecności świeckich władców i monarchów, jak podczas Mszy pogrzebowej poprzednika Benedykta, Jana Pawła II, kiedy na placu św. Piotra obecnych było około 200 głów państw i szefów rządów.
Ponieważ Benedykt XVI w czasie swego pontyfikatu nie tylko miał rangę głowy państwa, ale był przede wszystkim był zwierzchnikiem największej wspólnoty religijnej na świecie, należy się spodziewać, że oprócz katolickich biskupów i kardynałów z całego świata do Rzymu przyjadą liczni przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich, a także innych wspólnot wyznaniowych. Obecny patriarcha moskiewski Cyryl był na Mszy św. żałobnej za Jana Pawła II w 2005 roku, wówczas jako przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego.
Prosty grobowiec w Grotach Watykańskich
Oprócz wielu niewiadomych tych dni, jest też kilka stałych punktów. Jednym z nich jest miejsce pochówku. Według doniesień włoskich mediów, Benedykt XVI powiedział przed laty kardynałowi Angelo Comastriemu, wówczas proboszczowi bazyliki Św. Piotra, że chce być pochowany tam, gdzie kiedyś złożono ciało Jana Pawła II, zanim po jego beatyfikacji zostało przeniesione do wnętrza bazyliki: w prostym grobowcu w Grotach Watykańskich. Informację tę potwierdziło Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
olnk/KAI/PAP/wPolityce.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/628514-setki-wiernych-oddaja-hold-zmarlemu-benedyktowi-xvi