Zgromadzenie kilku tysięcy mężczyzn jest fenomenem duszpasterskim zasługującym na uznanie, niemniej nauczanie ks. Dominika Chmielewskiego wymaga korekty – napisali członkowie Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski w oświadczeniu w sprawie założyciela wspólnoty Wojownicy Maryi.
Autorzy oświadczenia poinformowali, że 15 listopada 2022 r. w Częstochowie odbyło się spotkanie w sprawie nauczania salezjanina ks. Dominika Chmielewskiego, założyciela i opiekuna duchownego męskiej wspólnoty Wojowników Maryi.
W spotkaniu uczestniczyli metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, ks. prof. Marek Chmielewski z KUL – przewodniczący grupy teologów, która przygotowała opinię teologiczną na temat działalności i nauczania ks. Dominika Chmielewskiego oraz, ze strony wspólnoty Wojowników Maryi, bezpośredni przełożony ks. Chmielewskiego ks. inspektor Tadeusz Itrych, a także biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk.
Obie strony przyznały, że zgromadzenie kilku tysięcy mężczyzn jest niewątpliwie fenomenem duszpasterskim, zasługującym na uznanie, niemniej nauczanie ks. Dominika Chmielewskiego wymaga korekty
— ocenili autorzy oświadczenia.
Ks. Itrych zapewnił, że założyciel Wojowników Maryi, działający w porozumieniu ze swoją władzą zakonną, pragnie być wierny nauce Kościoła i zastosuje się do krytycznych uwag zawartych we wspomnianej opinii teologicznej. Poinformował, że przygotowywana jest nowa wersja statutu, która zostanie przesłana do zatwierdzenia przez Radę Prawną Konferencji Episkopatu Polski.
Ponadto – jak zaznaczyli – bp Krzysztof Włodarczyk wyraził gotowość troski o zgodne z nauczaniem Kościoła prowadzenie formacji członków wspólnoty.
Zaproponowano także, aby w każdej diecezji, w której działają Wojownicy Maryi, ustanowić asystenta kościelnego, który będzie opiekunem duchowym wspólnoty
— dodali.
Ks. Dominik Chmielewski wstąpił do Towarzystwa św. Franciszka Salezego (salezjanów) w 1997 r., a w 2005 r. przyjął święcenia kapłańskie. Jest założycielem i duchowym opiekunem męskiej wspólnoty Wojownicy Maryi. Jest autorem licznych książek i publikacji. Nagrania z jego konferencji i głoszonych rekolekcji są dostępne m.in. w serwisie YouTube.
olnk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/622632-episkopat-nauczanie-ks-chmielewskiego-wymaga-korekty