Arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia, udzielił bardzo ciekawego wywiadu brytyjskiemu tygodnikowi katolickiemu The Tablet.
W wywiadzie wskazał kierunek, w jakim Watykan mógłby pójść w kwestii antykoncepcji i podobnych tematów.
Arcybiskup Paglia gorąco wierzy, że bycie „za życiem” nie oznacza po prostu powtarzania tradycyjnego sprzeciwu Kościoła wobec aborcji i antykoncepcji. Arcybiskup ma szerszą i bogatszą wizję tego, co to znaczy cenić życie
— zaczyna swój tekst Christopher Lamb, dziennikarz The Tablet.
Zmiana stanowiska
Tekst Lamba przedstawia włoskiego arcybiskupa jako „rewolucjonistę”, który chce zmienić niektóre stanowiska Kościoła w „kontrowersyjnych“ kwestiach jak antykoncepcja. Robiąc to, twierdzi Lamb, Paglia napotyka opór ze strony „tradycjonalistów” w Kościele.
Dyskusje na temat aborcji czy eutanazji stały się ideologiczne. To, co jest dla nas ważne, to bycie pro-life w sposób skuteczny i w żadnym wypadku nie ideologiczny. Interesuje nas przełamywanie ideologicznych uprzedzeń, które zanieczyszczają refleksję
— powiedział Paglia dziennikarzowi.
Przypomnijmy, że Paglia i jego Akademia znalazły się ostatnio w centrum dyskusji po ujawnieniu, że członkiem tego watykańskiego gremium została ekonomistka Mariana Mazzucato, otwarcie opowiadająca się za aborcją.
W międzyczasie papież bronił nominacji Mazzucato. Powiedział, że zatwierdził ją osobiście, ponieważ chciał „więcej człowieczeństwa” w Akademii. Teraz arcybiskup Paglia również broni ekonomistki która znana jest ze swoich teorii walki z nierównościami społecznymi.
Mamy już innych naukowców w Akademii. Stanowisko Mazzucaty w sprawie aborcji jest pro-choice, a nie pro-aborcyjne. Sprzeciwiamy się aborcji, ale nie możemy ignorować ataków na życie, które wynikają z nierówności. Każdego roku dwa miliony dzieci umiera z powodu niedożywienia
— powiedział arcybiskup.
Największa część tekstu poświęcona jest możliwej zmianie stanowiska Kościoła w sprawie antykoncepcji. Autor tekstu przypomniał, że głosy w sprawie tej zmiany płynęły już z Akademii.
Przypomnijmy, Akademia wydała książkę pt. „Teologiczna etyka życia”, w której zostały zebrane wykłady ze zorganizowanego jesienią 2021 r. seminarium. Spotkanie było sponsorowane przez Akademię, a niektóre z opublikowanych w książce wykładów otwarcie mówiły o zmienności nauki przedstawionej w „Humanae vitae”.
Zapytany, jak dziś postrzega encyklikę papieża Pawła VI, Paglia powiedział, że Kościół powinien być świadomy jej „wymiaru proroczego”, ale istnieje niebezpieczeństwo, że może być rozumiana w „wąskim sensie legalistycznym”.
Nowa encyklika
Dziennikarz Lamb zapytał go potem, czy nadszedł czas na nową encyklikę o życiu, a Paglia odpowiedział:
Oczywiście, to pytanie powinno być skierowane bardziej do Ojca Świętego niż do mnie. Wierzę, że nadejdzie dzień, kiedy zrobi to papież Franciszek lub następny papież. Ale co mogę powiedzieć? Oczywiście, musimy to rozwiązać.
Więcej o tym „rozwiązaniu” Paglia powiedział wyjaśniając w jaki sposób rozumie dogmaty katolickie.
Kościół nie jest muzeum artefaktów archeologicznych. On jest żywym ciałem. Konieczny jest rozwój całej architektury etycznego wymiaru życia. Tym, którzy sprzeciwiają się dyskusji na te tematy, mówię: Myślę, że istnieje głęboki problem wierności Duchowi. A to oznacza, że to jest patologia, to jest chora wiara. I wiara w formułę, a nie w Ducha.
— powiedział.
Wywiad Paglii z The Tablet potwierdza, że najwyraźniej czeka nas zmiana stanowiska określonego przez Pawła VI i potwierdzonego przez jego następców, według których antykoncepcja jest moralnie niedopuszczalna.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/622558-paglia-nadejdzie-czas-na-nowa-encyklike-o-antykoncepcji