Papież Franciszek podczas mszy odprawionej z okazji przypadającego w niedzielę VI Światowego Dnia Ubogich apelował o to, by „przełamać wewnętrzną głuchotę, która nie pozwala słyszeć stłumionego krzyku cierpienia najsłabszych”. „Również dzisiaj żyjemy w zranionych społeczeństwach - mówił - i jesteśmy świadkami przemocy, niesprawiedliwości i prześladowań”.
W czasie mszy w bazylice watykańskiej Franciszek przestrzegał przed pokusą odczytywania najbardziej dramatycznych wydarzeń w sposób katastroficzny:
Tak, jakbyśmy zbliżali się do końca świata i nie warto było już angażować się w nic dobrego.
Jak wyjaśnił takie myślenie prowadzi do tego, że pozwalamy na to, aby kierował nami lęk i „być może z chorobliwą ciekawością szukamy odpowiedzi w bredniach magów lub w horoskopach” albo „polegamy na wymyślnych teoriach głoszonych przez jakiegoś ‘mesjasza’”.
Papież podkreślił:
Jeśli historia ludzkości jest naznaczona przez dramatyczne wydarzenia, cierpienie, wojny, rewolucje i klęski, to równie prawdziwe - mówi Jezus - jest to, że to wszystko nie jest końcem.
Zachęcał do tego, by nie ulegać lękowi ani nie poddać się defetyzmowi. Dodał, że chrześcijanin w obliczu próby zadaje sobie pytania: „Co mówi do nas Pan przez ten moment kryzysu?” i „Co konkretnie mogę uczynić dobrego?”.
„Czy odwracasz się w inną stronę, żeby nie widzieć?”
Chrześcijańskie - zaznaczył Franciszek - jest to, by „nie być ofiarą tego, co się dzieje, ale wykorzystać szansę, która kryje się we wszystkim, co nas spotyka”.
Jak mówił, dobro należy budować wychodząc także z negatywnych sytuacji.
Każdy kryzys jest sposobnością i stwarza szanse na rozwój
— dodał.
Papież podkreślił, że Jezus zachęca do refleksji:
Co czynisz, gdy wokół siebie widzisz wydarzenia niepokojące, gdy wybuchają wojny i konflikty, gdy występują trzęsienia ziemi, głód i zarazy. Czy szukasz rozrywki, aby o tym nie myśleć? Czy bawisz się, aby się nie angażować? Czy odwracasz się w inną stronę, żeby nie widzieć?.
„Zapalajmy światła nadziei pośród ciemności”
Jak mówił, „musimy stawić czoła kryzysowi wywołanemu przez zmiany klimatyczne i pandemię”. (…)
Również dzisiaj widzimy, jak ludzie powstają przeciwko ludziom i z udręką patrzymy, jak bardzo poszerzyły się konflikty, jak wojny powodują śmierć tak wielu niewinnych ludzi i pomnażają truciznę nienawiści
— zaznaczył Franciszek.
Prosił: „Nie słuchajmy proroków zagłady, nie dajmy się oczarować syrenom populizmu”.
Zapalajmy światła nadziei pośród ciemności
— wezwał Franciszek.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Papież spotkał się ze zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Abp Szewczuk wręczył symboliczny prezent
mm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/621866-papiez-franciszek-apeluje-nie-sluchajmy-prorokow-zaglady