„Przybywam jako pielgrzym pokoju, w poszukiwaniu dialogu i jedności. Nasz świat pilnie ich potrzebuje” - powiedział papież Franciszek w pierwszym przemówieniu w Kazachstanie, dokąd przyleciał we wtorek.
Zwracając się do przedstawicieli władz i społeczeństwa na spotkaniu w sali koncertowej w stolicy Nur-Sułtan, papież przypomniał słowa świętego Jana Pawła II, który podczas swej wizyty 21 lat temu mówił , że Kazachstan to „kraj męczenników i wierzących, kraj deportowanych i bohaterów, myślicieli i artystów”.
Odnosząc się do historii Kazachstanu w czasach stalinowskich, Franciszek oświadczył: „Jak nie wspomnieć zwłaszcza obozów i masowych deportacji, których doświadczyło tyle ludności w miastach i na bezkresnych stepach w tych rejonach opresji”.
Franciszek wyraził pragnienie, by na tej ziemi, miejscu wielkich ruchów narodów od pradawnych czasów „pamięć o doznanym cierpieniu i ciężkich próbach była niezbędnym bagażem, by podążać ku przyszłości, stawiając na pierwszym miejscu godność człowieka; każdego człowieka oraz każdej grupy etnicznej, społecznej, religijnej”.
Papież przypomniał, że św. Jan Paweł II przybył do Kazachstanu, by „zasiać nadzieję natychmiast po tragicznych zamachach w 2001 roku” w USA.
Ja zaś przybywam tutaj podczas szalonej i tragicznej wojny, która wynikła z inwazji na Ukrainę, i podczas gdy inne starcia i groźby konfliktów zagrażają naszym czasom
— mówił Franciszek.
Podkreślił, że przybywa, aby „nagłośnić wołanie tak wielu osób, które błagają o pokój, będący konieczną drogą rozwoju dla naszego zglobalizowanego świata”.
„Wołanie błagających o pokój”
„Przybywam - zaznaczył Franciszek - by wzmocnić wołanie wielu błagających o pokój, niezbędną drogę rozwoju dla naszego zglobalizowanego świata”.
Zdaniem papieża coraz pilniejsza jest konieczność powiększenia wysiłku dyplomatycznego na rzecz dialogu i spotkania, gdyż „problem kogoś jest dziś problemem wszystkich, a na tych na świecie, którzy mają więcej władzy, spoczywa odpowiedzialność wobec innych, zwłaszcza krajów pogrążonych w kryzysie logiki konfliktów”.
Franciszek podkreślił, że należy unikać „umocnienia się przeciwnych bloków”.
Potrzebujemy przywódców, którzy na poziomie międzynarodowym pozwolą narodom rozumieć się i prowadzić dialog oraz stworzą nowego „ducha Helsinek”
– stwierdził papież.
Jak dodał, trzeba zbudować bardziej stabilny i pokojowy świat myśląc o następnych pokoleniach.
Aby tak się stało, potrzebne jest zrozumienie, cierpliwość i dialog ze wszystkimi. Powtarzam - ze wszystkimi
— oświadczył Franciszek.
Zwrócił również uwagę na znaczenie „zdrowej laickości” oraz „naprawdę demokratycznego stylu” rządzenia, który uznał za „najbardziej skuteczną odpowiedź na możliwe ekstremizmy, personalizmy i populizmy, zagrażające stabilności i dobrobytowi narodów”.
Witając papieża, prezydent Kasym-Żomart Tokajew wyraził uznanie dla jego „niestrudzonych i pełnych poświęcenia wysiłków” na rzecz rodziny ludzkiej.
Szef państwa zaznaczył, że Franciszek przybył do Kazachstanu w „krytycznym” momencie historii. Jak mówił, „rodzina narodów balansuje na skraju otchłani, gdy nasilają się geopolityczne napięcia, globalna gospodarka cierpi”, zaś „religijna i etniczna nietolerancja staje się nowa normalnością”.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/614188-papiez-w-kazachstanie-przybywam-jako-pielgrzym-pokoju