„Kardynał kocha Kościół zawsze z tym samym ogniem duchowym, czy to zajmując się sprawami wielkimi, czy też małymi; czy spotykając się z wielkimi tego świata, czy też z maluczkimi, którzy są wielcy przed Bogiem”- podkreślił papież Franciszek podczas sobotniego konsystorza w bazylice Świętego Piotra w Watykanie. W jego trakcie wręczył birety kardynalskie 20 nowym purpuratom z pięciu kontynentów.
Konsystorz
Znaków godności kardynalskiej - biretu i pierścienia - nie odebrał osobiście nowy purpurat z Ghany, Richard Kuuia Baawobr. Jak ogłosił papież w bazylice, dostojnik po przyjeździe do Rzymu trafił do szpitala z powodu problemów z sercem.
Wśród nowych kardynałów jest 16 elektorów, którzy wezmą udział w następnym konklawe.
Dla nas, którzy w Kościele zostali wzięci spośród ludu do szczególnej posługi, jest to tak jakby Jezus przekazał płonącą pochodnię, mówiąc: Weźcie, jak Ojciec mnie posłał, tak i ja was posyłam
— mówił Franciszek w homilii.
W ten sposób Pan chce nam przekazać swoją odwagę apostolską, swoją gorliwość o zbawienie każdego człowieka, nikogo nie wykluczając. Chce nam przekazać swoją wielkoduszność, swoją miłość bez granic, bez zastrzeżeń, bez warunków, bo w jego sercu płonie miłosierdzie Ojca
— dodał.
Franciszek wskazywał kardynałom:
W świetle i mocy tego ognia kroczy święty i wierny Lud, z którego zostaliśmy wzięci i do którego zostaliśmy posłani jako słudzy Chrystusa Pana.
Apelował o to, aby „odważnie troszczyć się o rzeczy wielkie, jak i małe”.
Kardynał kocha Kościół zawsze z tym samym ogniem duchowym, czy to zajmując się sprawami wielkimi, czy też małymi; czy spotykając się z wielkimi tego świata, czy też z maluczkimi, którzy są wielcy przed Bogiem
— podkreślił papież.
Przywołał postać kardynała Agostino Casarolego, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej za pontyfikatu św. Jana Pawła II.
Myślę na przykład o kardynale Casarolim, słusznie słynącym ze swego otwartego spojrzenia we wspieraniu mądrym dialogiem nowych perspektyw Europy po zimnej wojnie - i niech Bóg broni, by ludzka krótkowzroczność ponownie zamknęła te horyzonty, które on otworzył
— powiedział Franciszek.
Przypomniał zarazem, że kardynał Casaroli jako duszpasterz często udawał się do więzienia dla nieletnich w Rzymie.
Papież wspomniał też o wietnamskim kardynale François Xavier Nguyen Van Thuanie, więzionym przez komunistyczne władze. Jak dodał, był on „powołany do pasterzowania Ludowi Bożemu w innym kluczowym scenariuszu XX wieku, a jednocześnie ożywiany ogniem miłości Chrystusa do zatroszczenia się o duszę strażnika, który strzegł drzwi do jego celi”.
Franciszek mówił o potrzebie pokornej wielkoduszności i o „tajemnicy Bożego ognia, który zstępuje z nieba, oświetlając je od końca do końca, i który powoli gotuje jedzenie rodzin ubogich, migrantów czy bezdomnych”.
Jezus - dodał - chce i dziś rzucić ten ogień na ziemię; chce go na nowo rozpalić na brzegach naszych codziennych historii.
Nowi kardynałowie
Symbole godności kardynalskiej otrzymali dostojnicy z Europy, Azji, Afryki, Ameryki Północnej i Ameryki Południowej. To między innymi duszpasterze z Singapuru, Paragwaju i Timoru Wschodniego.
Papież włączył do Kolegium Kardynalskiego trzech zwierzchników instytucji z Watykanu. To prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Arthur Roche z Wielkiej Brytanii, prefekt Dykasterii ds. Duchowieństwa Lazzaro You Heung-sik z Korei Południowej i gubernator Państwa Watykańskiego Fernando Vergez Ailzaga z Hiszpanii.
Ponadto birety kardynalskie otrzymali arcybiskup Marsylii Jean-Marc Aveline, biskup Peter Ebere Okpaleke z Nigerii, metropolita Manaus w Brazylii abp Leonardo Ulrich Steiner, metropolita stolicy tego kraju, Brasilii - Paulo Cesar Costa, arcybiskup Goa i Damao w Indiach Filipe Neri Ferrao, ordynariusz San Diego w USA biskup Robert Walter McElroy, arcybiskup Virgilio do Carmo da Silva z Timoru Wschodniego, biskup włoskiego Como Oscar Cantoni, arcybiskup Anthony Poola z Indii.
W składzie Kolegium Kardynalskiego są również arcybiskup Singapuru William Goh Seng Chye, abp Adalberto Martinez Flores z Paragwaju, a także 48-letni prefekt apostolski w Mongolii włoski biskup Giorgio Marengo.
Papież mianował też kardynałami emerytowanych dostojników, którzy mają więcej niż 80 lat, a zatem nie mogą wziąć udziału w konklawe. To były arcybiskup Cartageny w Kolumbii Jorge Enrique Jimenez Carvajal, abp Arrigo Miglio z Cagliari na Sardynii, profesor teologii ksiądz Gianfranco Ghirlanda i prałat Fortunato Frezza - kamerling bazyliki św. Piotra.
Po sobotnim konsystorzu Kolegium Kardynalskie liczy 226 purpuratów, z których 132 to elektorzy, którzy wybiorą następcę Franciszka. Najwięcej, 53 pochodzi z Europy.
Wśród kardynałów jest 50 mianowanych przez św. Jana Pawła II, w tym 11 elektorów, 64 z nominacji Benedykta XVI, w tym 38 elektorów.
Franciszek mianował 112 kardynałów; 83 z nich to elektorzy.
W poniedziałek i wtorek papież spotka się z prawie dwustu kardynałami z całego świata na specjalnej naradzie, poświęconej reformie Kurii Rzymskiej.
olnk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/612125-papiez-wreczyl-birety-kardynalskie-20-nowym-purpuratom