W Nikaragui reżim Daniela Ortegi zaostrza prześladowania Kościoła katolickiego, krytycznego wobec lewicowego rządu - ocenił w środę hiszpański dziennik „ABC”. W niedzielę aresztowany został tam trzeci ksiądz katolicki, proboszcz kościoła Ducha Świętego w gminie Mulukuku Oscar Benavidez.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Profanacja, pobicie księdza i zakonnicy. Zwolennicy autorytarnego reżimu wtargnęli do świątyni w stolicy Nikaragui
Nie znamy powodu jego aresztowania, mamy nadzieję, że władze nas poinformują
— oświadczyła w mediach społecznościowych diecezja Siuna.
W poniedziałek ks. Benavidez został przewieziony do więzienia w Chipote, gdzie obecnie przebywa 180 więźniów politycznych. Następnego dnia policja uniemożliwiła wiernym wejście do kościoła w parafii Santa Lucia w mieście Dario na północy kraju; ksiądz udzielił sakramentu zza ogrodzenia.
Eskalacja represji wobec Kościoła katolickiego
Według dziennika nowe aresztowania wskazują na eskalację represji reżimu Ortegi wobec Kościoła katolickiego.
Od wielu tygodni prześladowany jest biskup Rolando Alvarez, jeden z najbardziej krytycznych wobec reżimu duchownych. Policja otacza dom biskupa w mieście Matagalpa, odkąd 4 sierpnia zorganizował on procesję z katolickimi symbolami. Źródła kościelne twierdzą, że rząd Ortegi wywiera presję na hierarchię kościelną, aby usunąć biskupa z kraju. Alvarez jednak odmówił wyjazdu. Policja poinformowała, że prowadzi przeciwko niemu dochodzenie za rzekome „podżeganie do nienawiści” i organizowanie „grup przemocy”.
Tak napiętej sytuacji nie było od czasu protestów społecznych w kwietniu 2018 roku, kiedy tysiące obywateli demonstrowały przeciwko reżimowi, w tym kilku księży. W tym czasie Kościół niósł pomoc humanitarną protestującym, m.in. uruchamiając w świątyniach punkty pomocy medycznej.
Po stłumieniu protestów rząd zakazał niezależnych manifestacji, a ataki reżimu na Kościół nasiliły się. Środki masowego przekazu, które należały do Konferencji Episkopatu Nikaragui oraz rozgłośnie radiowe zarządzane przez ks. Alvareza, zostały zamknięte.
„Wygnanie albo więzienie”
Wielu księży zostało zmuszonych do opuszczenia kraju, jak ks. Edwin Roman czy Silvio Baez.
Prześladowania Kościoła wychodzą jednak poza działania przeciwko księżom czy biskupowi; prześladowane są także grupy religijne całkowicie apolityczne
— powiedział były minister edukacji i socjolog Humberto Belli, cytowany przez „ABC”.
Belli odniósł się do wydalenia z Nikaragui Misjonarek Miłosierdzia, zakonu założonego przez Matkę Teresę z Kalkuty. Zakonnice opuściły kraj po tym, jak zdominowane przez partię rządzącą Zgromadzenie Narodowe unieważniło ich status prawny.
Przeslanie reżimu jest jasne: kto ma opinie, które nie podobają się rządowi, stoi przed alternatywą - wygnanie albo więzienie
— powiedział Belli.
olnk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/610912-rezim-ortegi-w-nikaragui-zaostrza-przesladowania-kosciola