Portal amerykańskiego magazynu „The Atlantic” opublikował skandaliczny artykuł, w którym połączył modlitwę różańcową z polityką militarną i obroną wolności posiadania broni.
W artykule podpisanym przez Daniela Pannetona twierdzi się, że różaniec stał się znakiem firmowym prawicowych sił politycznych. Panneton pisze, że jest to związane z „wojowniczością” i „toksyczną męskością” tej modlitwy.
„Różaniec – w ich rękach – nie jest święty. Wielu czerpie prawdziwe wsparcie z koncepcji „Kościoła Wojującego“ w teologii katolickiej i tradycji postrzegania różańca jako broni przeciwko szatanowi. Jak powiedział papież Franciszek w przemówieniu z 2020 roku: ‘Nie ma drogi do świętości… bez walki duchowej’, a Franciszek jest tylko jednym z wielu urzędników kościelnych, którzy poparli ideę różańca jako narzędzia w tej walce“
— pisze autor.
Dziennikarz, który wyraźnie nie ma elementarnego zrozumienia doktryny katolickiej i myli rzeczywistość duchową i polityczną, konkluduje:
„Katolicy są uczeni kochać i przebaczać swoim wrogom. Inne postępowanie jest grzechem. Ale ekstremistyczne rozumienie walki duchowej jest nadrzędne wobec tego nakazu. Walka z szatanem – którego wpływ na świat jest, według katolickiej demonologii, realny i groźny – oznacza użycie przemocy w celu wyzwolenia i odkupienia“.
Tekst został już w kilku miejscach zinterpretowany jako nowy etap rozwoju nienawiści do katolicyzmu i jego wyznawców.
Sami redaktorzy „The Atlantic” zdali sobie sprawę, że zbyt łatwo podjęli decyzję o jego opublikowaniu. Widać to po sposobie, w jaki zmieniali tytuł tekstu.
Pierwszy brzmiał: „Jak różaniec stał się symbolem ekstremizmu”. Artykuł został zilustrowany zdjęciem przedstawiającym różaniec w kształcie dziury po kuli.
Kolejnym, zmienionym tytułem było: „Jak kultura broni zagarnęła różaniec”. Redaktorzy zdali sobie sprawę, że nadal chodzi o nietolerancję religijną, więc ponownie zmienili tytuł i zdjęcie. Tym razem nagłówek brzmiał: „Jak ekstremalna kultura broni próbuje zdobyć różaniec”.
Znany konserwatywny publicysta Rod Dreher, który jest ortodoksem, opublikował ostrą krytykę tekstu, nazywając go „histerycznym artykułem, który jest zapowiedzią prześladowań” przeciwko katolikom.
„Wróg wie co jest czym. Boją się różańca. Módlcie się więc, aby wzmocnić siły dobra w duchowej walce toczącej się wokół nas“
— napisał.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/610759-skandaliczny-artykul-amerykanskiego-magazynu-o-rozancu