W ramach powołanej w styczniu br. fundacji Familiaris Laetitia, której celem jest upowszechnianie dorobku duszpasterskiego śp. abpa Hosera, przygotowywane są dwie publikacje książkowe i powstaje poświęcona jego osobie izba pamięci w Ołtarzewie – powiedział PAP prowincjał pallotynów i prezes fundacji ks. dr Zenon Hanas.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Rok temu, 13 sierpnia 2021 r., zmarł abp Henryk Hoser, emerytowany ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej i wizytator apostolski dla parafii w Medjugorie.
Był pallotynem, lekarzem i misjonarzem, człowiekiem o szerokich horyzontach, rozumiejącym potrzebę współpracy ze świeckimi. Jako bioetyk do końca bronił prawdy o wartości ludzkiego życia – zaznaczono w czasie uroczystości pogrzebowych, które odbyły się 20 sierpnia.
Mimo upływu roku coraz mocniej, jako pallotyni, odczuwamy brak jego osoby. Był człowiekiem niezwykle twórczym i zaangażowanym, który inspirował nas do nowych działań
— powiedział PAP prowincjał pallotynów ks. dr Hanas.
Przypomniał, że abp Hoser pracował na misjach w Rwandzie, później we Francji, w Belgii przy Parlamencie Europejskim, następnie w watykańskiej Kongregacji Ewangelizacji Narodów.
Przekazał, że w styczniu br. powołana została fundacja Familiaris Laetitia. Jej celem jest m.in. upowszechnianie jego dorobku duszpasterskiego.
Chcąc przybliżyć jego osobę, postanowiliśmy otworzyć w Ołtarzewie koło Warszawy poświęconą mu izbę pamięci. Będzie tam ukazane jego życia i działalność w dziewięciu odsłonach. Pierwszą będzie jego rodzina, czyli korzenie, z których wyrósł, następnie czas studiów i pracy medycznej, w kolejnej okres posługi misyjnej w Rwandzie, zaangażowanie w Europie Zachodniej, następnie w Watykanie i w Medjugorie, a także czas posługi na stołecznej Pradze
— powiedział prowincjał pallotynów.
Zaznaczył, że zostanie także przybliżony dorobek naukowy abpa Hosera, zwłaszcza dotyczący antropologii chrześcijańskiej, ochrony ludzkiego życia i rodziny.
W kontekście wojny w Ukrainie upowszechnianie rozwijanego i propagowanego przez arcybiskupa nauczania – jest nie tylko aktualne, ale wydaje się konieczne
— ocenił ks. dr Hanas.
Program opieki nad rodzinami
Poinformował, że od roku przygotowywana jest również publikacja poświęcona głoszonej przez abp Hosera wizji człowieka, która była oparta na nauczaniu papieży Pawła VI i Jana Pawła II.
Planujemy wydać je na jesieni br.” – powiedział prowincjał pallotynów. „Dokumentujemy także świadectwa osób, które bliżej go znały. Swoimi wspomnieniami dzieliła się z nami np. Wanda Półtawska
— dodał.
Wyjaśnił, że trwają także praca nad dopracowaniem i wydaniem stworzonego przez arcybiskupa programu opieki nad rodzinami.
W środowisku pallotyńskim w Afryce jest on realizowany przez rwandyjskich oraz kongijskich kapłanów. (W Polsce funkcjonował w diecezji warszawsko-praskiej – PAP). Planujemy, jako pallotyni, kontynuować to dzieło w naszym kraju i przy okazji wydać swego rodzaju podręcznik, który mógłby służyć innym środowiskom
— zapowiedział zakonnik.
W pierwszą rocznicę śmierci abp. Hosera 13 sierpnia Msza św. za jego duszę zostanie odprawiona o godz. 18.00 w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku.
Eucharystii w świątyni będącej wotum za Cud nad Wisłą będzie przewodniczył bp Viktors Stulpins, biskup diecezjalny Lipawy na Łotwie. Liturgię będzie koncelebrował m.in. metropolita gdański abp Tadeusz Wojda, ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński i biskup pomocniczy Jacek Grzybowski.
Przez cały dzień w godz. 10.00-17.00 będzie można nawiedzić jego trumnę w krypcie biskupów warszawsko-praskich w podziemiach katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze.
Nazwa fundacji oznacza dosłownie radość życia rodzinnego. Łączy w sobie tytuły dwóch dokumentów papieskich: adhortacji „Familiaris consortio” św. Jana Pawła II i „Amoris laetitia” papieża Franciszka.
Piękna biografia
Duchowny urodził się 27 listopada 1942 r. w Warszawie w rodzinie znanych ogrodników Janusza i Haliny z Zabłońskich. Jego ojca Niemcy rozstrzelali w Powstaniu Warszawskim.
W 1960 r. rozpoczął naukę na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. Studia ukończył w 1966 r. Na kolejne dwa lata pozostał na uczelni jako asystent w Zakładzie Anatomii Prawidłowej. W 1969 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów w Ołtarzewie. 8 września 1970 r. złożył pierwszą profesję zakonną i został członkiem Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów). Święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 1974 r. z rąk bpa Władysława Miziołka. Rok później wyjechał na misję do Rwandy.
W 1978 r. założył w Kigali, stolicy Rwandy, Centrum Zdrowia Gikondo, którym kierował przez 17 lat, i Rwandyjską Akcję Rodzinną dla upowszechniania naturalnych metod planowania rodziny. Stał na czele Stowarzyszenia Ośrodków Lekarskich w Kigali i kierował ośrodkiem monitoringu epidemiologicznego AIDS.
W 1994 r. uczestniczył w Synodzie Specjalnym dla Afryki jako ekspert w dziedzinie rozwoju i problemów rodziny. W tym samym roku Jan Paweł II ustanowił go wizytatorem apostolskim w Rwandzie i w krajach ościennych.
Po powrocie do Europy – w latach 1996-2003 – był przełożonym Regii Miłosierdzia Bożego pallotynów we Francji i członkiem Rady Misyjnej Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych w tym kraju. Od 2004 r. był przełożonym pallotyńskiej prokury misyjnej w Brukseli i duszpasterzem w strukturach Wspólnoty Europejskiej.
22 stycznia 2005 r. Jan Paweł II mianował go sekretarzem pomocniczym Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych. Nadał mu jednocześnie godność arcybiskupa tytularnego Tepelte – tym samym został pierwszym polskim pallotynem podniesionym do godności arcybiskupa.
24 maja 2008 r. papież Benedykt XVI mianował go biskupem warszawsko-praskim. Po ukończeniu 75 lat, 8 grudnia 2017 r. papież Franciszek przyjął jego rezygnację z urzędu – tym samym przeszedł on na emeryturę. Jego następcą został bp Romuald Kamiński.
W maju 2018 r. papież mianował abpa Hosera specjalnym wizytatorem apostolskim dla parafii w Medjugorie.
W ramach KEP od 18 czerwca 2008 r. przewodził pracom Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych.
Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył arcybiskupa Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (6 listopada 2015). Wcześniej (22 maja 2002) prezydent Aleksander Kwaśniewski nadał mu Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Orderem Zasługi II klasy odznaczył go 1 września 2008 prezydent Portugalii. Abp Hoser otrzymał także tytuł honorowego obywatela Warszawy (2011), a także został laureatem nagrody im. bpa Romana Andrzejewskiego za rok 2019. Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski przyznał mu odznaczenie Zasłużony dla ochrony zdrowia, które zostało wręczone 24 maja 2021 roku.
aw/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/610400-prowincjal-pallotynow-powstanie-izba-pamieci-abp-hosera