Mszą św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza w stołecznej archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpoczęły się uroczystości Bożego Ciała. Po eucharystii z bazyliki wyruszy procesja do czterech ołtarzy.
CZYTAJ TAKŻE:
Centralna procesja i Msza święta pod przewodnictwem kard. Nycza w Warszawie
Centralna procesja Bożego Ciała w archidiecezji warszawskiej przejdzie ulicą Świętojańską na plac Zamkowy, następnie Krakowskim Przedmieściem, ul. Królewską na plac Piłsudskiego.
Najświętszy Sakrament będzie niesiony w zabytkowej monstrancji z bazyliki Świętego Krzyża, a ochraniać go będzie baldachim z parafii archikatedralnej. Do pierwszego ołtarza przy kościele św. Anny poniesie ją bp Piotr Jarecki, do drugiego ołtarza przy kościele seminaryjnym - bp Rafał Markowski, a do trzeciego ołtarza przy pomniku bł. Stefana Wyszyńskiego - bp Michał Janocha. Do czwartego ołtarza usytuowanego na placu Piłsudskiego monstrancję będzie niósł biskup polowy Wiesław Lechowicz w asyście generałów Wojska Polskiego.
Na zakończenie uroczystości kard. Kazimierz Nycz wygłosi homilię i udzieli błogosławieństwa.
Uroczystość Bożego Ciała w Polsce
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, potocznie nazywana w Polsce Bożym Ciałem, ustanowiona została dla całego Kościoła przez papieża Urbana IV w 1264 r. bullą „Transiturus”. Jest to święto ruchome, w Polsce przypada w czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej.
W Polsce Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy. Katolicy zobowiązani są do uczestnictwa w tym dniu w mszy świętej.
Ołtarz nawiązujący do pomocy uchodźcom z Ukrainy
Ołtarz przy kościele św. Anny w Warszawie, przy którym zatrzyma się procesja Bożego Ciała, nawiązuje do pomocy uchodźcom z Ukrainy. Przypomina o tragedii wojny, której doświadczają ludzie na Ukrainie, a zarazem wskazuje na piękną postawę Polaków - mówi PAP rektor kościoła ks. Mateusz Gawarski.
W czwartek w Warszawie, po mszy w Archikatedrze Warszawskiej, wyrusza procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. Pierwszy z nich usytuowany jest przy kościele akademickim św. Anny na Krakowskim Przedmieściu.
Głównym elementem ołtarza jest zdjęcie z granicy polsko-ukraińskiej. Widać na nim przechodzących do Polski uchodźców, tych, którzy im pomagają, oraz uniesione szlabany graniczne. W centrum są dwie przytulone osoby. Obrazowi towarzyszy hasło: „Byłem przybyszem, a przyjęliście mnie”.
Ta scena przypomina nam o tym, co obecnie dzieje się u naszych braci, u naszych sióstr na Ukrainie. O tej tragedii, której ludzie tam doświadczają
— powiedział PAP rektor kościoła.
Jednocześnie wskazuje na postawę chociażby nas, Polaków, gdzie w tak piękny i dojrzały sposób zareagowaliśmy i przyjęliśmy ludzi, którzy uciekają przed tą straszną tragedią wojny
— dodał.
„Ten gest jest gestem miłości, bardzo wymownym znakiem”
Ksiądz Gawarski zwrócił uwagę, że Polacy potrafili otworzyć serca, domy i granice, aby przyjąć tych, którzy najbardziej teraz potrzebują pomocy.
Hasło ołtarza, jak wyjaśnił rektor, odnosi się do słów z Ewangelii.
Pan Jezus mówi o tym, że kto potrafi przyjąć drugiego człowieka, kto potrafi otworzyć serce dla drugiego, tym samym otwiera serce dla Boga, pozwala Panu Bogu bardziej działać. W każdym człowieku jest obecny Chrystus. Przyjmując drugiego człowieka, przyjmujemy Jezusa w nasze życie
— zaznaczył.
Ten gest jest gestem miłości. Jest bardzo wymownym znakiem, który przypomina nam o tym, że w drugim człowieku mieszka Bóg i o tym, że każda pomoc okazana z serca, z miłości jest wyjątkowym czynem miłosierdzia
— powiedział ksiądz Gawarski.
Zdjęcia są centralnymi punktami również pozostałych ołtarzy. Drugi mieści się przy kościele seminaryjnym. Ukazuje zdjęcie z procesji i hasło: „Synod. Wspólna droga”.
Fotografia trzeciego ołtarza, który znajduje się przy pomniku kardynała Stefana Wyszyńskiego, pochodzi zaś z obchodów Millenium Chrztu Polski na Jasnej Górze. Towarzyszą jej słowa: „Będziesz miłował”. Czwarty ołtarz jest na pl. Piłsudskiego, gdzie przewidziano koniec procesji. Tam na tle biało-czerwonej flagi widnieje hasło: „Pokój wam”.
Abp Budzik: To światło rozprasza ciemności naszych ludzkich dróg
Uroczystość Bożego Ciała gromadzi nas na eucharystii, będącej tajemnicą światła. To światło rozprasza ciemności naszych ludzkich dróg, wskazuje ścieżkę Bożej prawdy i miłości, przenika mroki, cierpienia i śmierci – mówił metropolita lubelski abp Stanisław Budzik podczas uroczystości Bożego Ciała.
Podczas mszy św. na placu Katedralnym w Lublinie arcybiskup lubelski podkreślił, że Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej to jedno z najważniejszych świąt Kościoła.
W tym dniu wychodzimy na ulice, place naszych miast i wsi, aby pokazać światu największy skarb Kościoła – Chrystusa, Syna Bożego, który stał się człowiekiem, aby być Bogiem z nami
— powiedział abp Budzik.
Metropolita zaznaczył, że eucharystia jest przede wszystkim ofiarą, ale także ucztą, na którą zaprasza sam Chrystus.
Po drugie jest pokarmem dla naszej duszy. Po trzecie jest zadatkiem życia wiecznego i po czwarte jest sakramentem i znakiem jedności Kościoła
— dodał arcybiskup.
Według niego, człowiek potrzebuje do swojego szczęścia czegoś więcej niż tylko zaspokojenia podstawowych potrzeb. Zwrócił uwagę, że istnieje również głód ludzkiego ducha, tęsknota za miłością bez obłudy, za szczęściem, które nie przemija, za życiem, które się nie kończy.
Uroczystość Bożego Ciała gromadzi nas na eucharystii, będącej tajemnicą światła, jak mówił św. Jan Paweł II. Chcemy uwielbiać to boskie światło, jakie bije od „chleba”, który z nieba zstąpił, aby dać życie światu. To światło rozprasza ciemności naszych ludzkich dróg, wskazuje ścieżkę Bożej prawdy i miłości, przenika mroki, cierpienia i śmierci
— podkreślił abp Budzik.
Po mszy św. spod Archikatedry Lubelskiej wyruszyła procesja do czterech ołtarzy, które usytuowane są przy Seminarium Duchowym (ul. Prym. S. Wyszyńskiego 6), przy kościele Nawrócenia św. Pawła (ul. Bernardyńska 5), przy kościele Świętego Ducha (ul. Krakowskie Przedmieście 2), przy kościele św. Piotra (ul. Królewska 9).
Wieczorem na placu Katedralnym zaplanowano „Wieczór Chwały”. Wydarzenie będzie miało charakter koncertu. Centralnym punktem uroczystości będzie adoracja najświętszego sakramentu.
Zdjęcia i nagrania z procesji i uroczystości
Procesja Bożego Ciała w Przemyślu łączy dwa obrządki:
Jeden z czterech ołtarzy warszawskiej procesji diecezji warszawsko-praskiej nawiązuje do zmarłego w ubiegłym roku abp Henryka Hosera.
Za chwilę wyruszy do czterech ołtarzy #procesja eucharystyczna @Diecezja_DWP. Jeden z ołtarzy nawiązuje do śp. abp. Henryka Hosera, który odszedł do Pana w ubiegłym roku.
Bp Andrzej Jeż: Nie ma życia Kościoła bez Eucharystii. Bez niej Kościół byłby martwy, zredukowany do zwykłej instytucji. Zatem wiara w Eucharystię i życie Eucharystią jest dla nas członków Kościoła kwestią najbardziej zasadniczą.
W całej Polsce trwają ostatnie przygotowania przy ołtarzach, do których przejdą procesje eucharystyczne.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/602986-uroczystosci-bozego-ciala-w-polsce-zdjecia-i-wideo