Papież Franciszek spotkał się z żonami dwóch ukraińskich oficerów z batalionu Azow, którego żołnierze bronią się obecnie na terenie stalowni Azowstal w Mariupolu. Młode Ukrainki napisały w ostatnich dniach do papieża i w odpowiedzi otrzymały zaproszenie na audiencję generalną - wyjaśniła Ansa.
CZYTAJ TAKŻE:
Papież spotkał się z żonami obrońców Mariupola
Do spotkania doszło na zakończenie audiencji na placu Świętego Piotra. Kobiety podeszły do papieża.
Ansa podała, że do Watykanu przybyły Kateryna Prokopenko, żona dowódcy Denysa Prokopenko i Julia Fedosiuk, żona oficera Arsenija Fedosiuka. Ich obecność, jak podkreślono, miała przede wszystkim charakter humanitarny ze względu na sytuację, jaka panuje na terenie zakładu metalurgicznego w Mariupolu.
Przed kilkoma dniami papież otrzymał list z prośbą o podjęcie działań na rzecz ewakuacji i uratowania przebywających tam ludzi.
Podczas środowej audiencji generalnej Franciszek, zwracając się do Polaków powiedział: „W poniedziałek obchodziliście uroczystość świętego Stanisława, biskupa i męczennika, patrona waszej Ojczyzny”.
Niech on, niezłomny obrońcy Bożego ładu moralnego, szczególnie w tym tygodniu modlitw o powołania, wyjedna wszystkim młodym dar mądrego rozeznania życiowej drogi, zawierzenia Chrystusowi i wierności wartościom ewangelicznym
— dodał.
Niemieckich pielgrzymów papież poprosił, by odmawiali różaniec w intencji pokoju na świecie.
Papież zapewnił o modliwie i że zrobi, co możliwe
Papież Franciszek podczas spotkania z żonami dwóch ukraińskich oficerów z batalionu Azow, broniącego się na terenie stalowni Azowstal w Mariupolu, zapewnił o swej modlitwie i o tym, że „uczyni, co możliwe”. Tak kobiety zrelacjonowały spotkanie, do którego doszło w środę po audiencji generalnej na placu Świętego Piotra.
Kobiety mówiły dziennikarzom w Watykanie: „papież powiedział, że będzie modlić się za nas i że zrobi wszystko, co możliwe”.
Poprosiłyśmy, by przyjechał na Ukrainę i by porozmawiał z Putinem, by odszedł
— dodały kobiety. Następnie wyjaśniły, że papież „nie odpowiedział; powiedział, że będzie się za nas modlić”.
Mam nadzieję, że wszyscy przeżyją, a my zrobimy wszystko, co możliwe, by uratować ich życie
— zaznaczyła Kateryna Prokopenko.
Julia Fedosiuk stwierdziła zaś: w zakładzie Azowstal „zginęło wielu ludzi, a my nie mogliśmy ich pochować zgodnie z tradycją chrześcijańską”.
Poprosiłyśmy papieża, aby pomógł nam, aby powstały korytarze, by ludzie mogli wyjść z Azowstalu w Mariupolu
— dodała.
Ukrainki uznały spotkanie z Franciszkiem za „historyczne”.
Mamy nadzieję, że to pomoże uratować naszych mężów, żołnierzy, którzy są w Azowstalu w Mariupolu. Mamy nadzieję, że spotkanie da nam szansę uratowania ich życia
— zaznaczyły kobiety.
Opisały to, co dzieje się w zakładzie metalurgicznym:
Nie mają tam jedzenia, wody, lekarstw i opieki medycznej. Sytuacja jest straszna. Także woda w rurach kończy się. Nie możemy siedzieć i patrzeć na te straszne wiadomości. Codziennie umiera jeden, dwóch rannych żołnierzy
— powiedziały.
Według relacji kobiet jest tam około 600-700 rannych żołnierzy, którzy muszą być natychmiast ewakuowani na leczenie.
W ciągu doby 38 nalotów bombowych na Azowstal w Mariupolu
38 ataków z powietrza przeprowadzili Rosjanie w ciągu minionej doby na zakłady Azowstal, ostatni w mieście punkt oporu sił ukraińskich – poinformował w środę w Telegramie pułk Azow Gwardii Narodowej Ukrainy.
W ciągu minionej doby było 38 ataków rosyjskiego lotnictwa, w tym, cztery z bombowców strategicznych
— powiadomili wojskowi z Azowa w Telegramie.
Przeciwnik stale próbuje zdobyć ukraińską fortecę i codziennie podejmuje szturmy przy wsparciu piechoty
— podano w komunikacie.
W ostatnich dniach udało się uratować kilkuset cywilów, którzy przez około dwa miesiące ukrywali się w rozległych podziemnych korytarzach i schronach na terenie Azowstalu - ostatniego punktu ukraińskiego oporu w Mariupolu, bronionego przez pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej.
W ocenie mera Mariupola Wadyma Bojczenki nie ma pewności, czy z terenu fabryki wyprowadzono już wszystkie osoby cywilne.
Tylko kiedy nastąpi zupełne wstrzymanie ognia, będziemy mogli odpowiedzieć na pytanie, czy wszyscy cywile zostali ewakuowani. Są jednak niepewne szacunki, zgodnie z którymi są tam jeszcze ludzie czekający na ewakuację
— powiedział we wtorek Bojczenko.
Ukraińscy żołnierze z Azowstalu nie zgadzają się na poddanie się stronie rosyjskiej, która blokuje i stale atakuje Azowstal. Apelują do władz i społeczności międzynarodowej o możliwość ewakuacji przy gwarancji „państwa trzeciego”, przede wszystkim dla rannych, ale także dla czynnych wojskowych.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/598020-papiez-spotkal-sie-z-zonami-ukrainskich-oficerow-z-azowa