Dziękuję Bogu za szlachetną postawę kapłańską i biskupią świętej pamięci biskupa Adama Lepy; odszedł pasterz, który pełnił posługę w myśl zawołania „W miłości i cierpliwości” - pożegnał zmarłego bpa papież Franciszek w liście wystosowanym przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina.
Pożegnanie bpa Lepy
List od papieskiego sekretarza stanu odczytał w sobotę przed południem w łódzkiej archikatedrze arcybiskup Grzegorz Ryś - metropolita łódzki podczas uroczystości pogrzebowych biskupa pomocniczego seniora Adama Lepy, który zmarł w ubiegłym tygodniu.
Odszedł pasterz, który pełnił posługę w myśl biskupiego zawołania +W miłości i cierpliwości+. Dziękuję Bogu za szlachetną postawę kapłańską i biskupią świętej pamięci biskupa Adama Lepy. Jestem wdzięczny za jego modlitwy, dobroć, pracę w Radzie Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu oraz Europejskim Komitecie Biskupów ds. Mediów i Synodzie Biskupów dla Europy, za posługę dydaktyczną, informacyjną na rzecz kandydatów do kapłaństwa
— przekazał słowa papieża Franciszka sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynała Pietro Parolin.
Jego Świątobliwość zawierza biskupa Adama Bożemu Miłosierdziu, wyprasza wstawiennictwo Świętego Józefa patrona archidiecezji łódzkiej i Świętej Faustyny patronki Łodzi
— zwrócił uwagę w liście odczytanym przez metropolitę łódzkiego papieski sekretarz stanu.
W uroczystościach pogrzebowych, które trwają od piątku w Łodzi, wziął udział, przewodnicząc w sobotniej, żałobnej mszy świętej jałmużnik papieski kardynał Konrad Krajewski, który przez lata związany był z archidiecezją łódzką.
Zgodnie z ostatnią wolą zmarłego jego ciało spocznie w grobie rodzinnym na łódzkim cmentarzu pod wezwaniem św. Wojciecha.
Ks. bp Adam Lepa przez całe życie był związany z Łodzią, tutaj urodził się 17 marca 1939 r., ukończył studia teologiczne w łódzkim Wyższym Seminarium Duchownym i w 1962 r. otrzymał święcenia prezbiteratu.
Pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu organizującego łódzki etap podróży apostolskiej Jana Pawła II do Polski w 1987 r. W tym samym roku papież Jan Paweł II mianował Adama Lepę biskupem pomocniczym diecezji łódzkiej i biskupem tytularnym afrykańskiej Regiany. W latach 1989-1994 był przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu i członkiem Europejskiego Komitetu Biskupów ds. Mediów (CEEM). Członkiem Komisji Głównej II Polskiego Synodu Plenarnego był w latach 1991-1999. Jako delegat Konferencji Episkopatu Polski uczestniczył w Synodzie Biskupów dla Europy w 1999 r.
W latach 1988-1993 ks. bp Lepa był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Był też założycielem „Łódzkich Studiów Teologicznych” i ich pierwszym redaktorem naczelnym periodyku. Był autorem 12 książek i kilkuset artykułów naukowych i prasowych poświęconych głównie problematyce mediów.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/597486-ostatnia-droga-bp-adama-lepy-galeria