Za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli, jednego z patronów Polski, w tym roku będziemy modlić się o pokój w Ukrainie i o pomyślności dla naszej ojczyzny – zapowiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
CZYTAJ TAKŻE:
-Do sejmowej kaplicy przekazano relikwie patrona Polski - św. Andrzeja Boboli
Nowenna ku czci św. Andrzeja Boboli
W komunikacie przekazanym w środę PAP przez biuro prasowe Episkopatu poinformowano, że w 20. rocznicę ustanowienia św. Andrzeja Boboli patronem Polski, 7 maja w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie rozpocznie się nowenna ku czci męczennika.
W tym roku, za wstawiennictwem świętego polecać będziemy Bogu sprawę pokoju w Ukrainie oraz pomyślności dla naszej ojczyzny
— zapowiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Zachęcił do włączania się parafii do modlitwy nowennowej, która potrwa do 16 maja br.
Na zakończenie nowenny, 16 maja o godz. 18.00, głównym uroczystościom odpustowym w stołecznym sanktuarium św. Andrzeja Boboli będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Św. Andrzej Bobola - patron jedności w trudnych czasach
Św. Andrzeja Bobola (jezuita) nazywany jest apostołem Pińszczyzny i Polesia. Był gorliwym kaznodzieją i spowiednikiem. Chodząc po wioskach – od domu do domu i nauczając – przyczynił się do tego, że wielu prawosławnych przeszło na katolicyzm. Otrzymał nawet przydomek „łowca dusz – duszochwat”. Jego postawa zrodziła jednak wrogość ortodoksów, która w czasie wojen kozackich przerodziła się w nienawiść.
Męczeńska śmierć św. Andrzeja w Janowie Poleskim 16 maja 1657 r. była jedną z najbardziej okrutnych z tych, jakie zna historia chrześcijaństwa. Chcąc zmusić go do porzucenia wiary, Kozacy bili go do krwi, odzierali ze skóry, podpalali ogniem, wycięli mu skórę w formie ornatu, rany posypywali sieczką, odcięli mu nos, wargi, wykłuli jedno oko i powiesili głową do dołu.
Święty nazywany jest także patronem jedności w trudnych czasach.
Z okazji 300-letniej rocznicy śmierci św. Andrzeja Boboli 16 maja 1957 roku papież Pius XII wydał osobną encyklikę „Invicti athletae Christi”, która wysławia heroiczną miłość i zapał apostolski męczennika. Jest to jedyny w historii papieski dokument tej rangi poświęcony w całości jednemu świętemu.
Beatyfikacja męczennika odbyła się 30 października 1853 r. Dokonał jej papież Pius IX. Jego orędownictwa Polacy wzywali w sposób szczególny podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. W czasie oblężenia stolicy 6-15 sierpnia na polecenie kard. Aleksandra Kakowskiego odbywała się nowenna i procesje z relikwiami bł. Andrzeja Boboli.
W 1923 r. rząd rewolucyjny w Rosji Sowieckiej na prośbę Stolicy Apostolskiej zwrócił szczątki bł. Andrzeja Boboli. Przewieziono je do Watykanu do kaplicy św. Matyldy, a w 1924 r. do kościoła jezuitów pw. Najświętszego Imienia Jezus w Rzymie.
Beatyfikacja męczennika odbyła się 17 kwietnia 1938 r. w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Dokonał jej Pius XI. W 1938 r. relikwie św. Andrzeja zostały uroczyście przewiezione do Polski specjalnym pociągiem przez Lublanę i Budapeszt.
W Warszawie, po powitaniu w katedrze, 20 czerwca relikwie spoczęły w srebrno-kryształowej trumnie-relikwiarzu w kaplicy jezuitów przy ul. Rakowieckiej.
Patron metropolii warszawskiej i Polski
Dekretem Stolicy Apostolskiej z 14 kwietnia 1992 r. św. Andrzej Bobola został ustanowiony patronem metropolii warszawskiej.
Watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, przychylając się do prośby prymasa Polski kard. Józefa Glempa, nadała św. Andrzejowi Boboli tytuł drugorzędnego patrona Polski.
Decyzja została ogłoszona 16 maja 2002 r. Od tej pory obchody ku jego czci podniesione zostały w całym kraju do rangi święta.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/597072-nowenna-ku-czci-sw-andrzeja-boboli-wazna-zapowiedz-kep