W piątek 1 kwietnia w jasnogórskim klasztorze odbyły się uroczystości upamiętniające 250. rocznicę zakończenia obrony Jasnej Góry przed wojskami rosyjskimi przez Konfederatów Barskich. „Jasna Góra to punkt odniesienia wtedy, gdy mieliśmy państwowość i cieszyliśmy się wolnością, jak i wtedy,gdy państwowości i suwerenności nie było. Tutaj zawsze byliśmy wolni” – mówił szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk.
O wyjątkowym wydarzeniu, które odbyło się na Jasnej Górze, poinformowano na stronie internetowej klasztoru. Jak podkreślono, „organizatorem obchodów jest Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych”.
Obrona klasztoru to jeden z najciekawszych epizodów w czasie trwania konfederacji barskiej. Jasna Góra stała się ich bastionem. W walkach szczególnie odznaczył się Kazimierz Pułaski. Konfederacja wrosła w tradycje Jasnej Góry. Konfederaci nie mieli mundurów. Ich znakiem był duży ryngraf noszony na piersi, metalowy lub skórzany, z namalowanym wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej
— czytamy.
Obchody 250. rocznicy zakończenia obrony Jasnej Góry zostały zainaugurowane mszą św., która została odprawiona o godzinie 12 w Kaplicy Matki Bożej. Koncelebrę sprawowali metropolita częstochowski abp Wacław Depo oraz biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.
„Tutaj zawsze byliśmy wolni”
Po zakończeniu uroczystej mszy św. w Kaplicy Pamięci Narodu odsłonięto i poświęcono tablicy upamiętniającej Konfederatów Barskich oraz Ojców i Braci Zakonu Paulinów w 250. rocznicę obrony Jasnej Góry przed wojskami rosyjskimi.
Jasna Góra to punkt odniesienia wtedy, gdy mieliśmy państwowość i cieszyliśmy się wolnością, jak i wtedy, gdy państwowości i suwerenności nie było. Tutaj zawsze byliśmy wolni
— powiedział podczas obchodów szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk.
Wyjątkowe ryngrafy z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej
Kolejnym punktem obchodów była ceremonia wręczenia orderów i odznaczeń państwowych nadanych przez Prezydenta RP. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczył Medale „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria”. Ponadto wręczono także odznaczenia Instytutu Historycznego Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Ostoja Owsianego.
Na Twitterze jasnogórskiego klasztoru ukazano również ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, który nosili na piersi konfederaci barscy.
Na #JasnaGóra zachowały się unikatowe pamiątki: ryngrafy, krzyż Kazimierza Pułaskiego z napisem Pro Fide Et Maria Pro Lege Et Patria (Za Wiarę i Maryję, za Prawo i Ojczyznę)
— czytamy.
mm/jasnagora.com/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/592565-250-rocznica-obrony-jasnej-gory-przez-konfederatow-barskich