Papież Franciszek dokona w piątek w Watykanie doniosłego aktu poświęcenia całej ludzkości, a zwłaszcza Rosji i Ukrainy, Niepokalanemu Sercu Maryi. Do wydarzenia tego dojdzie podczas rozpoczynającej się o godz. 17 celebracji pokutnej w bazylice Świętego Piotra, miesiąc i dzień po rozpoczęciu agresji Rosji na Ukrainę.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kościół w Polsce włączy się w papieski akt poświęcenia Rosji. Nabożeństwa we wszystkich diecezjach. SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY
CZYTAJ TAKŻE: Znamy tekst Aktu poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi. „Naród ukraiński i naród rosyjski uciekają się do Ciebie”
Zwieńczy on miesiąc apeli papieża o zatrzymanie wojny, którą nazwał „haniebną” i „odrażającą”. Potępiał wielokrotnie jej okrucieństwo i mówił o „cierpieniach udręczonej ludności” i o tym, że „na Ukrainie płyną rzeki krwi i łez”. Stanowczo odrzucając oficjalną linię strony rosyjskiej, mówił, że „nie chodzi tylko o operację wojskową, ale o wojnę, która sieje śmierć, zniszczenie i nędzę”.
W niedzielę podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański Franciszek uznał ataki na ludność cywilną za „nieludzkie” i „bluźniercze”. „Nie ma dla nich usprawiedliwienia” - powiedział.
Zachęcił biskupów z całego świata oraz kapłanów i wiernych, by w piątek „przyłączyli się do niego w modlitwie o pokój i poświęceniu oraz zawierzeniu Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi”.
Tego samego aktu dokona w piątek w Fatimie jako wysłannik Franciszka papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski.
Objawienia fatimskie
Watykańskie media, wyjaśniając znaczenie tego gestu, przywołały tekst objawień fatimskich z 1917 roku, w którym mowa jest o prośbie Matki Bożej o poświęcenie Rosji jej Niepokalanemu Sercu. Jak zaznaczono, jeśli prośba ta nie zostanie spełniona, Rosja będzie szerzyć „swoje błędy na całym świecie, podejmując wojny i prześladowanie Kościoła”, „dobrzy zostaną zamęczeni, Ojciec Święty będzie miał wiele do wycierpienia, różne narody zostaną zniszczone”.
Watykan przypomniał, że po 1917 roku miało miejsce kilka aktów poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi: w 1942 roku całego świata, w 1952 roku narodów Rosji. W 1984 roku św. Jan Paweł II zawierzył wszystkie narody świata.
Franciszek wystosował specjalny list do wszystkich biskupów w związku z piątkowym wydarzeniem. Podkreślił w nim:
W tej mrocznej godzinie Kościół jest usilnie wzywany, by wstawiać się u Księcia Pokoju i być blisko tych, którzy ponoszą konsekwencje tego konfliktu.
Przyjmując także liczne prośby Ludu Bożego, pragnę w szczególny sposób powierzyć Matce Bożej Narody będące w konflikcie
— wyjaśnił.
Następnie dodał:
Ma to być gest Kościoła powszechnego, który w tej dramatycznej chwili zanosi do Boga, za pośrednictwem Jego i naszej Matki, krzyk bólu tych, którzy cierpią i błagają o położenie kresu przemocy, oraz powierza przyszłość ludzkości Królowej Pokoju.
Akt Poświęcenia Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny
W Watykanie opublikowany został także tekst Aktu Poświęcenia Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny; aby - jak wyjaśnił - można było odmówić tę modlitwę konsekracyjną „w tym dniu w braterskiej jedności”.
Rozpoczynają ją słowa:
O Maryjo, Matko Boga i nasza Matko, uciekamy się do Ciebie w tej godzinie cierpienia. Jesteś naszą Matką, miłujesz nas i znasz nas: nic, co nosimy w sercu, nie jest przed Tobą ukryte. Matko miłosierdzia, tak wiele razy doświadczyliśmy Twojej opatrznościowej czułości, Twojej obecności, która przywraca nam pokój, ponieważ Ty zawsze prowadzisz nas do Jezusa, Księcia Pokoju.
My jednak zgubiliśmy drogę do pokoju. Zapomnieliśmy o nauce płynącej z tragedii minionego wieku, o poświęceniu milionów poległych podczas wojen światowych. Zlekceważyliśmy zobowiązania podjęte jako Wspólnota Narodów i wciąż zdradzamy marzenia narodów o pokoju oraz nadzieje ludzi młodych. Staliśmy się chorzy z chciwości, zamknęliśmy się w nacjonalistycznych interesach, pozwoliliśmy, by sparaliżowały nas obojętność i egoizm
— głosi modlitwa.
Są też w niej słowa:
Woleliśmy lekceważyć Boga, żyć w naszym fałszu, podsycać agresję, niszczyć życie i gromadzić broń, zapominając, że jesteśmy opiekunami naszego bliźniego i wspólnego domu, który dzielimy.
Poprzez wojnę rozszarpaliśmy Ziemski ogród, grzechem zraniliśmy serce naszego Ojca, który pragnie, abyśmy byli braćmi i siostrami. Staliśmy się obojętni na wszystkich i wszystko z wyjątkiem nas samych. A teraz ze wstydem mówimy: przebacz nam, Panie!
— napisano.
Jest tam też następujące wyznanie winy:
Zagubiliśmy człowieczeństwo, zmarnowaliśmy pokój. Staliśmy się zdolni do wszelkiej przemocy i wszelkiego zniszczenia. Jakże pilnie potrzebujemy Twojej matczynej interwencji.
Wszyscy będą modlić się do Matki Bożej:
Ugaś nienawiść, usuń pragnienie zemsty, naucz nas przebaczenia. Uwolnij nas od wojny, zachowaj świat od zagrożenia nuklearnego.
I choć nie milknie zgiełk broni, niech Twoja modlitwa usposabia nas do pokoju. Niech Twoje matczyne dłonie będą ukojeniem dla tych, którzy cierpią i uciekają pod ciężarem bomb. Niech Twoje macierzyńskie objęcie pocieszy tych, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów i swej ojczyzny. Niech Twoje bolejące Serce poruszy nas do współczucia i przynagli do otwarcia drzwi i opieki nad zranioną i odrzuconą ludzkością
— głosi modlitwa konsekracyjna.
Podkreśla się w niej:
Naród ukraiński i naród rosyjski, które czczą Cię z miłością, uciekają się do Ciebie, a Twoje Serce bije dla nich i dla wszystkich narodów zdziesiątkowanych przez wojnę, głód, niesprawiedliwość i nędzę.
Jej kluczowy fragment jest następujący:
My zatem, Matko Boga i nasza Matko, uroczyście zawierzamy i poświęcamy Twojemu Niepokalanemu Sercu siebie samych, Kościół i całą ludzkość, a zwłaszcza Rosję i Ukrainę. Przyjmij ten nasz akt, którego dokonujemy z ufnością i miłością; spraw, aby ustały wojny, i zapewnij światu pokój.
Papież wzywa do wspólnej modlitwy
W czwartek Watykan zamieścił na profilu papieża na Twitterze jego następujące wezwanie „Przygotowując się do przeżycia szczególnego dnia modlitwy w uroczystość Zwiastowania Pańskiego prośmy, by Matka Boża utuliła serca naszych braci, doświadczanych okrucieństwem wojny”.
Niech Akt Poświęcenia Narodów Jej Niepokalanemu Sercu wyjedna pokój dla całego świata
— dodał Franciszek.
Tweet ten ukazał się także po ukraińsku i rosyjsku, jak wszystkie od początku wojny.
W środę podczas audiencji generalnej papież powiedział Polakom:
W tym roku, na drodze wielkopostnej pokuty, pościmy i prosimy Boga o pokój, zburzony przez wojnę toczącą się na Ukrainie. W Polsce jesteście świadkami tego, przyjmując uchodźców i słuchając ich relacji.
Przygotowując się do przeżycia szczególnego dnia modlitwy w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, prośmy, by Matka Boża utuliła serca naszych braci, doświadczanych okrucieństwem wojny. Niech Akt Poświęcenia narodów Jej Niepokalanemu Sercu wyjedna pokój dla całego świata.
Kościół w Polsce włączy się w papieski akt poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi
W odpowiedzi na prośbę papieża Franciszka, Kościół w Polsce włączy się w dokonany przez niego 25 marca Akt poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Zgodnie z decyzjami biskupów w jedności z Ojcem Świętym słowa aktu zostaną wypowiedziane w czasie nabożeństw we wszystkich kościołach w kraju.
Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w łączności z papieżem będzie modlił się o godz. 17.00 w katedrze poznańskiej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
O tej samej godzinie metropolita białostocki abp Józef Guzdek wraz z kapłanem greckokatolickim odmówi Akt poświęcenia w archikatedrze białostockiej. Następnie o godz. 18.00 odbędzie się msza św. w intencji pokoju w Ukrainie oraz nawrócenia Rosji. Podobna modlitwa odbędzie się także w parafiach archidiecezji.
Metropolita gdański abp Tadeusz Wojda dokona aktu poświęcenia w sanktuarium M.B. Królowej Matki Nadziei i św. Maksymiliana w Gdyni u ojców franciszkanów. Liturgia rozpocznie się o godz. 18.00. Natomiast biskupi Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński dokonają aktu poświęcenia w archikatedrze oliwskiej na mszy św. o godzinie 18.00. Poprzedzi ją o 17.30 droga krzyżowa w intencji pokoju na Ukrainie.
W katedrze na Wawelu o 16.30 słowa Aktu wypowie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, zaś o 17.00 w katedrze gnieźnieńskiej prymas Polski abp Wojciech Polak.
Metropolita Częstochowski abp Wacław Depo będzie przewodniczył modlitwom związanym z Aktem o godz. 17.00 w bazylice pw. Świętej Rodziny w Częstochowie. Następnie o godz. 19.30 poprowadzi procesję różańcową na Wałach Jasnogórskich zakończoną Akatystem z modlitwą o pokój w Kaplicy Matki Bożej.
W archidiecezji warszawskiej w imieniu kard. Kazimierza Nycza, przebywającego w Watykanie, aktu zawierzenia dokona bp Michał Janocha w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.
Akt wpisuje się w wielkopostną inicjatywę papieża Franciszka +24 godziny dla Pana+, która polega na całodobowej adoracji, połączonej z możliwością spowiedzi, która potrwa od godz. 17.00 w piątek 25 marca do godz. 17.00 w sobotę 26 marca
— poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej. W łączności z papieżem akt zostanie odczytany we wszystkich kościołach archidiecezji.
Podobnie będzie w archidiecezji przemyskiej.
Przed Jezusem Eucharystycznym odmówmy także część różańca świętego w intencji pokoju na Ukrainie, polecając ofiary tragicznej wojny i ich rodziny
— napisał ordynariusz abp Adam Szal.
Osobistą i wspólnotową modlitwą otoczmy również wszystkich uchodźców, wolontariuszy, ludzi dobrej woli, służby medyczne i mundurowe, instytucje administracji publicznej oraz darczyńców, tak hojnie odpowiadających na potrzeby przybywających do naszego kraju braci i sióstr z Ukrainy
— napisał w liście do wiernych metropolita przemyski zachęcając do „czynów miłości, ofiarnej pomocy i modlitewnego wsparcia świadczonego na rzecz mieszkańców ogarniętej wojną Ukrainy”.
Telewizja Polska będzie transmitować z Watykanu papieskie nabożeństwo Aktu poświęcenia w paśmie ogólnopolskim TVP3 - w piątek, 25 marca o godz. 17.00.
Wiceprzewodniczący KEP Ukrainy abp Mieczysław Mokrzycki powiedział, że w Lwowie Kościół łaciński będzie łączył się duchowo z papieżem za pośrednictwem telewizji i Internetu. Wydarzenie poprzedzi godzinna adoracja przed Najświętszym Sakramentem. Następnie po odmówieniu Aktu zostanie odprawiona msza św.
Zaznaczył, że w akt papieża włączy się także Kościół grekokatolicki na Ukrainie, który uznaje zwierzchność Franciszka.
Oddanie świata Maryi przez Jana Pawła II w 1984 roku przyczyniło się do upadku komunizmu. Ufamy, że także teraz zawierzenie Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Matki Bożej zaowocuje zakończeniem wojny
— powiedział PAP abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.
„Pozostaje nam więc modlitwa”
Nie traktujmy orędzia fatimskiego w sposób fatalistyczny. Ono nie determinuje biegu dziejów ludzkości. Człowiek zawsze może się nawrócić i zmienić rzeczywistość. Dotyczy to także Putina i sytuacji w Ukrainie - powiedział PAP kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.
W czasie objawień w Fatimie w 1917 r. Matka Boska powiedziała trójce portugalskich dzieci, że aby zapobiec wojnie, głodowi i prześladowaniu Kościoła oraz papieża, trzeba prosić o poświęcenie Rosji jej Niepokalanemu Sercu i praktykować Komunię św. wynagradzającą w pierwsze soboty miesiąca. Jeżeli jej życzenia zostaną spełnione, to Rosja się nawróci i zapanuje pokój.
Papież Jan Paweł II 25 marca 1984 r. dokonał w Rzymie aktu oddania świata i Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi. Rzymski akt spełnił, jak zapewniła jedna z wizjonerek s. Łucja, wszystkie postawione przez Matkę Bożą warunki.
W związku z wojną Rosji przeciwko Ukrainie, Konferencja Episkopatu Ukrainy obrządku łacińskiego poprosiła Stolicę Apostolską o zawierzenie Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Papież dokona tego Aktu w przypadającą 25 marca uroczystość Zwiastowania Pańskiego podczas nabożeństwa pokutnego w bazylice Świętego Piotra w Rzymie o godz. 17.00.
Akt, którego dokona papieża jest jedną z form modlitwy, która potrzebna jest w tej konkretnej rzeczywistości wojny w Ukrainie
— powiedział PAP były prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.
Zaznaczył, że „modlitwa przemienia serce człowieka i otaczający go świat”.
Sam Zbawiciel zachęcał nas do modlitwy w różnych sytuacjach
— przypomniał.
Zwrócił uwagę, że „do tej pory ani politycy, ani finansiści, ani cały wymiar szeroko rozumianej dyplomacji nic nie osiągnął, aby zapobiec dalszemu rozlewowi krwi w Ukrainie”.
Pozostaje nam więc modlitwa, która ma moc przemienić ludzkie serca, w tym także samego Putina; ma moc wpłynąć na bieg dziejów ludzkości
— powiedział były prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.
Kard. Müller zwrócił uwagę, że papież Jan Paweł II nie posiadając broni atomowej, ani żadnego innego narzędzia, osiągnął dużo więcej - w obszarze utrzymania na świecie pokoju oraz zbliżenia się Wschodu i Zachodu, niż możni tego świata”.
Podkreślił, że „rolą Kościoła prawosławnego w Rosji jest nazwanie rzeczywistości po imieniu w oparciu o naukę Chrystusa”.
Wiara zakłada, że za zewnętrznymi praktykami religijnymi idą nasze słowa i uczynki. Tymczasem u Putina można zaobserwować pewien dysonans. Widzimy go czyniącego znak krzyża w sposób prawosławny, a za chwilę widzimy skutki jego decyzji na Ukrainie. W związku z tym, zarówno patriarcha Cyryl, jak i biskupi w Rosji powinni wyraźnie powiedzieć władcy Rosji, że jego decyzje związane z wojną na Ukrainie są złem, są absolutnie niezgodne z nauczaniem Kościoła
— powiedział kard. Müller.
Były prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary przypomniał, że zgodnie z nauczaniem Kościoła morderstwo jest grzechem śmiertelnym.
Wysyłanie kogoś, żeby mordował jest grzechem śmiertelnym, którego konsekwencją jest trwałe oddzielenie od Boga, czyli piekło. Zarówno Putin, jak i duchowni Kościoła prawosławnego, którzy go popierają, powinni zdawać sobie z tego sprawę
— stwierdził kardynał.
Jako przykład właściwej postawy, kard. Müller wskazał św. Ambrożego, który wyraźnie sprzeciwił się cesarzowi Teodozjuszowi, kiedy ten zamordował na stadionie 7 ludzi.
Trzeba mieć oczywiście świadomość, że za mówienie prawdy można zapłacić własnym życiem
— powiedział kardynał.
Stara zasada mówi, że cesarz jest w Kościele, ale nie powinien stawiać się ponad Kościołem
— zaznaczył.
Kard. Müller przestrzegł także przed traktowaniem orędzia fatimskiego w sposób fatalistyczny oraz determinujący życie człowieka.
Słowa Matki Bożej wypowiedziane w czasie objawień w Fatimie wzywające do nawrócenia skierowane są nie tylko do ludzi żyjących na początku XX wieku, ale także do kolejnych pokoleń, także do nas
— wyjaśnił duchowny.
Rosja jest rozległym krajem. Jej wielkość powinna przejawiać się nie w wymiarze militarnym, ale kultury i nauki
— wskazał hierarcha.
Przyznał, że od czasów Związku Radzieckiego w wymiarze religijnym w Rosji wiele się zmieniło.
Otwierane są nowe cerkwie. Przyszedł jednak czas, żeby to, co zewnętrzne przełożyło się również na życie elit
— ocenił kardynał.
Piątek jest 30. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 2,2 mln osób.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/591466-akt-poswiecenia-rosji-niepokalanemu-sercu-maryi