Udzielając schronienia niedopuszczalne jest kierowanie się kwestiami rasowymi, narodowościowymi czy religijnymi - zaznaczyła Rada KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek w komunikacie ws. pomocy uchodźcom z Ukrainy. Wskazała, że kolejnym etapem przyjęcia powinna być integracja.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pierwsza Dama odwiedziła ośrodek, w którym schroniły się uchodźczynie. „Ogromnie się cieszę, że jesteście razem z dziećmi bezpieczne”
W związku z wojną na Ukrainie i związanym z tym kryzysem humanitarnym, Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek wydała komunikat ws. pomocy uchodźcom z Ukrainy - przekazany PAP we wtorek PAP przez biuro prasowe Episkopatu.
Oddolne, spontaniczne działania to przykłady niezwykłej wyobraźni miłosierdzia
Członkowie Rady KEP zapewnili wszystkich szukających w Polsce schronienia „o pełnej solidarności, życzliwości i otwartości na potrzeby”.
Niezależnie od wyznawanej religii, łączymy się z nimi we wspólnocie bólu, współczucia, ale i wypływającej z wiary nadziei, że niegodziwość i barbarzyństwo nigdy nie będą miały ostatniego słowa
— zaznaczyła Rada.
Podkreśliła, że „fundamentalnym powołaniem w obecnej sytuacji jest dalsze podejmowanie postu i trwanie na modlitwie o pokój na Ukrainie, o zakończenie wojny, nawrócenie agresorów, wieczne zbawienie ofiar, za cierpiących i chorych, za uchodźców”.
Członkowie Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek wyrazili wdzięczność wszystkim, którzy „bezzwłocznie ruszyli z pomocą wojennym uciekinierom”.
Pomoc uchodźcom jest autentycznym świadectwem prawdziwie humanitarnej i chrześcijańskiej postawy
— zaznaczyli.
Oddolne, spontaniczne działania w ostatnich dniach to przykłady niezwykłej wyobraźni miłosierdzia
— dodali.
Zwrócili uwagę, że „samo humanitarne przyjęcie wojennych uciekinierów jest tylko pierwszym etapem stojącego przed nami wyzwania”, jakim jest proces integracji.
Wejście uchodźców do społeczeństwa wymaga od nich usamodzielnienia się, nieodłącznie związane jest z akceptacją lokalnej kultury, obowiązującego prawa, przestrzegania zasad bezpieczeństwa społecznego
— wskazała rada.
Zaznaczono, że obok dbałości o integrację uchodźców z polskim społeczeństwem trzeba mieć także na uwadze „wspieranie integracji wewnątrz samej społeczności ukraińskiej w Polsce i wzmacnianie jej zasobów, aby jej przedstawiciele byli również – kiedy tylko będzie to możliwe – zdolni do powrotu do swojego kraju i podjęcia się jego odbudowy”.
„Przyjmować, chronić, promować i integrować”
Rada wskazała, że w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o kształt modelu integracji migrantów w naszym społeczeństwie - na poziomie parafii - pomocą służą wskazania watykańskiej Sekcji ds. Migrantów i Uchodźców Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka pt. „Odpowiedź uchodźcom i migrantom. Dwadzieścia punktów działalności duszpasterskiej” z 2018 r.
Wspomniano również o dokumentach Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa migrantów i podróżujących - „Wytyczne duszpasterskie. Przyjęcie Chrystusa w uchodźcach i przymusowo przesiedlonych” z 2013 r. oraz „Instrukcja Erga migrantes caritas Christi” z 2004 r.
Zaznaczono, że z ramienia KEP działaniom doraźnym i długofalowym, służącym chrześcijańskiemu przyjęciu uchodźców, patronuje Caritas Polska.
Współpracuje ona z Caritas diecezjalnymi zarówno w zakresie wsparcia materialnego, jak i merytorycznego
— dodano.
W komunikacie wskazano, że u „podstaw duszpasterskiej troski o uchodźców leży: ludzka i chrześcijańska godność, miłość, solidarność i wsparcie, międzynarodowa współpraca oraz pomoc duchowa”.
Papież Franciszek na ich podstawie opisał postawę chrześcijańskiej gościnności względem przybyszów we współczesnym świecie i zawarł ją w czterech czasownikach: przyjmować, chronić, promować i integrować
— wyjaśniono.
Rada KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek zaapelowała do sprawujących władzę o wdrożenie takich rozwiązań, które pozwolą w efektywny i skoordynowany sposób nieść pomoc uchodźcom, dzięki czemu ułatwią im adaptację do nowych życiowych warunków.
W ocenie Rady „uchwalona w ostatnich dniach ‘Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa’ jest pierwszym, bardzo ważnym krokiem na drodze do integracji”.
Zawarte w niej ułatwienia są trafne i na tym etapie powinny być skuteczne
— stwierdzono w komunikacie.
Rada ostrzegła, że „metoda obozów dla uchodźców zawsze niesie ze sobą patologie, brak dostępu do edukacji, opieki zdrowotnej, pogłębia poczucie izolacji uchodźców i ich marginalizację w każdym wymiarze życia”.
W działaniach duszpasterskich należy podjąć starania o poszukiwanie i przystosowanie do zamieszkania przez rodziny uchodźcze miejsc poza zbiorowym kwaterunkiem
— podkreślili członkowie rady.
W komunikacie zaznaczono, że „udzielając schronienia niedopuszczalne jest kierowanie się kwestiami rasowymi, narodowościowymi, religijnymi czy jakimikolwiek innymi”.
Stanowczo przestrzegamy także przed wykorzystywaniem dramatu uchodźców do rozgrywek politycznych oraz szerzeniem kłamstw i manipulacji, mających na celu rozbudzanie niebezpiecznych ksenofobicznych nastrojów
— napisali członkowie rady.
Apel do mediów
Ostrzegli przed pokusą „niedopuszczalnych praktyk wykorzystywania przybyszów i oferowania im zaniżonego wynagrodzenia”. Zwrócili też uwagę, że „samotne kobiety, matki z dziećmi, są szczególnie narażone na podstępne działania przestępcze”.
W ocenie Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek „działania systemowe w szkołach mogą i powinny być uzupełnione przez organizację wolontariatu nauczycielskiego, również w parafiach.
Katechetów prosimy o uwrażliwianie uczniów podczas lekcji religii na konieczność braterskiego otwarcia się na kolegów i koleżanki z Ukrainy
— czytamy w komunikacie.
Zwracając uwagę, że zdecydowana większość uchodźców to wierni prawosławnymi, rada podkreśla, że „należy unikać zachowań, które dawałyby pretekst do podejrzeń o prozelityzm”
Wskazano, że pomocą w duszpasterskim kontakcie służy dokument opublikowany 9 marca br. „Pro memoria Rady Prawnej i Rady ds. Ekumenizmu KEP dotyczące posług religijnych udzielanych wiernym z Kościołów i Wspólnot kościelnych niemających pełnej jedności z Kościołem katolickim”
Zaapelowano także do wszystkich mediów, o rzetelną informację na temat uchodźców.
aw/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/589954-rada-kep-ds-migracji-apeluje-o-przyjmowanie-uchodzcow