Wojna na Ukrainie oraz związany z nią kryzys humanitarny są jednym z najważniejszych punktów dwudniowych obrad 391. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które rozpoczęło się w poniedziałek w Warszawie - powiedział w poniedziałek w czasie briefingu rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ.
CZYTAJ TAKŻE: Papież Franciszek apeluje o zakończenie wojny na Ukrainie: W imię Boga proszę - zatrzymajcie tę masakrę
Zaznaczył, że „biskupi zapoznają się z raportami dotyczącymi funkcjonowania Caritas Polska, Caritas diecezjalnych jak i wielu innych organizacji parafialnych, charytatywnych, które świadczą pomoc zarówno tym, którzy zostali na Ukrainie, jak i też setkom tysięcy uchodźców, którzy przybyli do naszego kraju”.
W ocenie rzecznika Episkopatu, „w tym wielkim, spontanicznym zrywie dobroci, geście pomocy na wszystkie możliwe sposoby naszego narodu Kościół ogrywa rolę kluczową”.
Dodał, że „pomoc nie polega na tym, że wychodzi się do mediów i rozlicza z tego, co się zrobiło”.
Konieczność przygotowania do długofalowej pomocy
Ks. Gęsiak zwrócił uwagę, że trzeba się przygotować dla pomoc długofalową.
Nic nie wskazuje, że ta wojna będzie miała skończyć się szybko, a zatem musimy być przygotowani nie tylko na najbliższe dwa, trzy tygodnie, ale być może na miesiące regularnej pomocy. Tutaj struktury Caritas Polska i Caritas diecezjalnych - koordynujące pomoc Kościoła - przygotowujemy na działania długofalowe
— powiedział rzecznik KEP.
Dodał, że w czasie obrad biskupi poruszą także temat nowego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce oraz kwestie duszpasterstwa rodzin.
O czym będą jeszcze debatować biskupi?
Biskupi będą także głosować nad polskim tłumaczeniem dokumentu „Obrzęd ustanowienia katechisty”. Poruszą również kwestie formacji seminaryjnej kandydatów do kapłaństwa w związku z dokumentem „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”, który wszedł w życie w ubiegłym roku.
W związku z przypadającą 13 marca rocznicą wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową, biskupi wezmą udział w mszy św. sprawowanej w Świątyni Opatrzności Bożej. Liturgii 14 marca o godz. 18.00 będzie przewodniczył abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, homilię wygłosi arcybiskup koadiutor archidiecezji katowickiej pallotyn Adrian Galbas.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
mm/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/589808-zebranie-plenarne-kep-wojna-i-uchodzcy-wiodacymi-tematami