Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia papież Franciszek zaapelował o konkretną pomoc dla uchodźców z Grecji i Włoch, którzy czekają na pomoc w obozach przejściowych. W imieniu polskich biskupów na to wezwanie odpowiedział m. in. metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, stwierdzając:
Polski Kościół - Episkopat i Caritas ze swoimi ośrodkami - odpowiedzieli [na apel Franciszka] natychmiast. I oferujemy przyjęcie konkretnej liczby uchodźców. Uczynimy to i będzie to we współpracy z rządem, i będzie to ważny symbol miłości na te święta - chciałoby się powiedzieć: prezent na polski stół wigilijny.
Kard. Nycz przyznał, że w ten sposób Kościół nie rozwiąże wszystkich problemów migracyjnych, ponieważ są one trudne i Kościół „nie od tego jest”.
Pokazujemy, że jako ludzie i jako katolicy nie przechodzimy wobec tych spraw obojętnie. Systemowo problemy migracji mogą rozwiązać wielcy i bogaci w polityce tego świata, dzieląc się dobrobytem. Od czegoś jednak trzeba zacząć, by przełamać krąg niemocy i obojętności.
Przyjęcie imigrantów - o na razie niesprecyzowanym pochodzeniu - wymagałoby oczywiście współpracy ze strony władz. Jak polski rząd powinien odnieść się do tej inicjatywy? Pracownia Social Changes, na zlecenie portalu wPolityce.pl, zrealizowała sondaż w tej sprawie.
W naszym badaniu zadaliśmy respondentom następujące pytanie:
Czy według Ciebie polski rząd powinien pomóc polskim biskupom w przyjęciu „symbolicznej, ale realnej liczby uchodźców?”
„Zdecydowanie tak” lub „raczej tak” odpowiedziało na to pytanie 20 proc. respondentów.
Odpowiedzi „raczej nie” lub „zdecydowanie nie” wskazało łącznie 55 proc. badanych.
Co czwarty uczestnik badania nie ma w tej sprawie zdania.
Przeciwko koncepcji przyjęcia przez Kościół „symbolicznej, ale realnej liczby uchodźców” opowiadają się przede wszystkim wyborcy Prawa i Sprawiedliwości; aż 68 proc. z nich uważa, że rząd nie powinien pomagać biskupów. Również wyborcy Polski 2050 w przeważającej części są przeciw. Koncepcję Kościoła popiera za to większość wyborców Koalicji Obywatelskiej.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1069 osób w dniach od 31 do 2 stycznia 2021 roku.
Kleb
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/581074-sondaz-czy-rzad-powinien-pomoc-biskupom-w-kwestii-migracji