Papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w uroczystość Objawienia Pańskiego odnotował Orszak Trzech Króli, odbywający się w Polsce. O wydarzeniu tym mówił przybyłym na plac Świętego Piotra na modlitwę Anioł Pański w czwartek.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ulicami wielu polskich miast przeszły Orszaki Trzech Króli. „Chcemy zaznaczyć jak ważne jest świętowanie”. WIDEO I ZDJĘCIA
CZYTAJ TAKŻE: Barwne Orszaki Trzech Króli w wielu miastach zgromadziły tłumy! W Szczecinie zabrakło koron i śpiewników. WIDEO i ZDJĘCIA
Polskie Orszaki Trzech Króli przywołane przez papieża!
Zwracając się do wiernych z okna Pałacu Apostolskiego papież powiedział:
Zachęcam do inicjatyw ewangelizacyjnych, które czerpią z tradycji Objawienia Pańskiego i które w aktualnej sytuacji wykorzystują różne środki przekazu. Przypominam szczególnie o wydarzeniu Orszak Trzech Króli, odbywającym się w Polsce.
Franciszek złożył też życzenia pokoju i wszelkiego dobra wiernym kościołów wschodnich - zarówno katolickich, jak i prawosławnych - którzy w piątek będą obchodzić Boże Narodzenie.
Niech Chrystus, narodzony z Maryi Dziewicy, oświeci wasze rodziny i wasze wspólnoty
— mówił.
Przypomniał, że uroczystość Objawienia Pańskiego jest świętem Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci, to znaczy tych angażującym się w modlitwę lub ofiarowującym swoje oszczędności, by Ewangelia była głoszona tym, którzy jej nie znają. Papież podziękował za to dzieciom.
W rozważaniach przed modlitwą wskazywał wiernym, że prawdziwe bogactwo nie polega na sławie, sukcesie, ale na pokorze. Jej przykład, zaznaczył, dają Trzej Królowie.
Jeśli w centrum wszystkiego pozostajemy zawsze my z naszymi ideami i chcemy chwalić się czymś przed Bogiem, nigdy go do głębi nie spotkamy
— powiedział.
Franciszek dodał:
Jeśli nie upadną nasze żądania, nasza próżność, upór, wyścig o pierwszeństwo, zdarzy się, że będziemy adorować kogoś albo coś w życiu, ale to nie będzie Pan. Jeśli zaś porzucimy nasze domaganie się samowystarczalności, jeśli staniemy się mali wewnątrz, odkryjemy zdumienia adoracji Jezusa.
Papież ostrzegł, że „ten, kto ma manię wyprzedzania, nie zdaje sobie sprawy z obecności Boga”.
Papież: nie przestaję marzyć o całym Kościele jako misyjnym
Papież Franciszek wyznał, że nie przestaje „marzyć o całym Kościele jako misyjnym i o nowym okresie działalności misyjnej wspólnot chrześcijańskich”. W orędziu na Światowy Dzień Misyjny podkreślił, że Kościół ze swej natury jest misyjny i nie ma innego zadania, jak tylko ewangelizowanie świata.
Światowy Dzień Misyjny będzie obchodzony 23 października pod hasłem zaczerpniętym z Dziejów Apostolskich: „Będziecie moimi świadkami”.
W opublikowanym w czwartek orędziu papież napisał, że każdy chrześcijanin jest powołany do tego, by być misjonarzem i świadkiem Chrystusa.
Przywołał zarazem słowa św. Pawła VI: „dzieło ewangelizacji nie jest niczyim aktem osobistym i samotnym, ale całkowicie kościelnym”.
Franciszek wskazał, że świadectwo chrześcijan o Chrystusie ma przede wszystkim charakter wspólnotowy.
Misjonarze Chrystusa nie są posyłani, aby przekazywać siebie samych, aby popisywać się swoimi zaletami, zdolnościami przekonywania czy umiejętnościami kierowniczymi. Mają natomiast najwyższy zaszczyt ofiarowania Chrystusa słowem i czynem, głosząc wszystkim Dobrą Nowinę o jego zbawieniu z radością i szczerością, tak jak pierwsi apostołowie
— podkreślił.
Wyraził także przekonanie, że kluczowe znaczenie dla przekazu wiary ma świadectwo ewangelicznego życia chrześcijan. Zdaniem Franciszka w ewangelizacji przykład życia chrześcijańskiego i głoszenie Chrystusa idą w parze.
Pełne, konsekwentne i radosne świadectwo o Chrystusie będzie z pewnością siłą przyciągającą dla rozwoju Kościoła także w trzecim tysiącleciu
— napisał papież.
Zachęcił wierzących do odzyskania odwagi i szczerości pierwszych chrześcijan, aby dawać świadectwo o Chrystusie słowem i czynem, w każdej dziedzinie życia.
Przypomniał, że obecnie z powodu prześladowań religijnych, wojny i przemocy wielu chrześcijan jest zmuszonych do ucieczki ze swojej ojczyzny.
Jesteśmy wdzięczni tym braciom i siostrom, którzy nie zamykają się w cierpieniu, ale dają świadectwo o Chrystusie i Bożej miłości w krajach, które ich przyjmują
— dodał.
Podkreślił, że Kościół był, jest i będzie zawsze „wychodzący ku nowym horyzontom geograficznym, społecznym i egzystencjalnym”, miejscom i sytuacjom granicznym, aby dawać świadectwo o Chrystusie i jego miłości do wszystkich ludzi, do każdego narodu, kultur i wszystkich stanów społecznych.
CZYTAJ TAKŻE: Papież: Potrzebujemy odważnej, profetycznej wiary, która nie boi się rzucić wyzwania mrocznej logice władzy i wielu Herodom
kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/580773-papiez-mowil-wiernym-o-orszaku-trzech-kroli-w-polsce