Rok 2022 będzie na Jasnej Górze nadal dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, który sam nazwał siebie Prymasem Jasnogórskim – podało biuro prasowe sanktuarium. Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego miała miejsce 12 września 2021 r. w Warszawie.
CZYTAJ TAKŻE:
W okresie prymasostwa kard. Wyszyński wygłosił na Jasnej Górze setki przemówień, zainicjował też wiele przedsięwzięć duszpasterskich.
W uroczystość Królowej Polski, 3 maja, odbędzie się narodowe uwielbienie Boga za wyniesienie na ołtarze tego wielkiego Pasterza i Polaka. Zaplanowane jest także uroczyste umieszczenie obok Obrazu Matki Bożej, otrzymanych w zeszłym roku, jego relikwii. Również pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego ma tu być przeżywane w wyjątkowy sposób
— poinformowało Biuro Prasowe Jasnej Góry.
Częstochowskie sanktuarium znalazło się, obok Gniezna i Warszawy, wśród miejsc oficjalnych i ogólnopolskich uroczystości dziękczynnych za beatyfikację prymasa Wyszyńskiego oraz siostry Elżbiety Czackiej, które decyzją Konferencji Episkopatu Polski będą odbywały się 3 maja.
W tym roku relikwie bł. kard. Wyszyńskiego – przekazane przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego - mają być uroczyście umieszczone obok Obrazu Matki Bożej.
Po prawej stronie Jasnogórskiej Ikony jest już „swoisty znak” Prymasa Wyszyńskiego - srebrna tuba a w niej Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za wolność Kościoła w Polsce i na świecie z 3 maja 1966 r., którego Prymas był inicjatorem i autorem
— przypomniały służby prasowe Jasnej Góry. Akt jest podpisany przez kard. Wyszyńskiego, ówczesnego arcybiskupa Karola Wojtyłę i wszystkich biskupów polskich.
Liturgiczne wspomnienie prymasa Wyszyńskiego
W tym roku po raz pierwszy będzie obchodzone liturgiczne wspomnienie prymasa Wyszyńskiego. Przypada ono w rocznicę jego śmierci - 28 maja. Tego dnia na jasnogórskim szczycie zostanie odprawiona msza pod przewodnictwem przełożonego generalnego Zakonu Paulinów, o. Arnolda Chrapkowskiego, nie zabraknie też innych wydarzeń liturgicznych i artystycznych.
Kard. Stefan Wyszyński nazwał 33 lata swego prymasowskiego posługiwania służbą u Jasnogórskiej Pani. Z Jasnej Góry uczynił parafię całej Polski, swoją główną placówkę duszpasterską. Przekształcił Częstochowę w duchową stolicę Narodu, wyznaczając jej w polskim Kościele rolę twierdzy, mającej zatrzymać zaprogramowaną przez komunistów ateizację
— wskazuje Biuro Prasowe Jasnej Góry.
W okresie prymasostwa, od 1948 do 1981 r., kard. Wyszyński wygłosił na Jasnej Górze setki przemówień, to w sumie prawie 3 tys. stron maszynopisu. Zainicjował wiele akcji duszpasterskich. Znane są one jako: Śluby Narodu, Wielka Nowenna, Nawiedzenie parafii przez kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej w kraju i poza jego granicami, czuwania soborowe z Maryją Jasnogórską, Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za wolność Kościoła.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/580246-dziekczynienie-za-beatyfikacje-kard-wyszynskiego-w-2022-r