Smutek budzą podziały na tle Mszy trydenckiej - stwierdził Watykan, publikując w sobotę odpowiedzi na zgłoszone wątpliwości dotyczące niedawnego dokumentu papieża Franciszka w sprawie liturgii odprawianej według przedsoborowego Mszału Rzymskiego z 1962 roku.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Papież Franciszek kończy 85 lat. „Jako dziecko chciał być rzeźnikiem”. Czego życzą mu watykaniści? „Siły i dalszej pogody ducha”
W lipcu tego roku papież wydał Motu proprio „Traditionis Custodes”, w którym ogranicza możliwość korzystania z tak zwanej liturgii przedsoborowej. Wydawanie zgody na posługiwanie się Mszałem powróciło do wyłącznych kompetencji biskupa diecezjalnego.
Tym samym papież zniósł uprawnienia udzielone przez swych poprzedników, zwłaszcza Benedykta XVI, który udostępnił wszystkim przedsoborową liturgię, określając ją mianem „nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego”.
„Jako pasterze nie możemy poddawać się jałowym polemikom”
W reakcji na uwagi do dokumentu Franciszka, który wywołał też polemikę i protesty części środowisk, odpowiedzi ogłosiła, za jego zgodą, Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Jej prefekt arcybiskup Arthur Roche napisał między innymi: „Ze smutkiem obserwujemy, jak najgłębsza więź jedności - uczestnictwo w jednym Chlebie łamanym, który jest Ciałem Chrystusa ofiarowanym, aby wszyscy stanowili jedno - staje się powodem podziałów”.
Dodał, że obowiązkiem biskupów jest stanie na straży komunii, która jest „koniecznym warunkiem uczestnictwa w stole eucharystycznym”.
Abp Roche stwierdził ponadto: „jako pasterze nie możemy poddawać się jałowym polemikom, mogącym tylko stworzyć podział, gdzie często obrzęd jest instrumentalnie wykorzystywany przez wizje ideologiczne”.
„Wszyscy jesteśmy wezwani do ponownego odkrycia wartości reformy liturgicznej”
Prefekt watykańskiej kongregacji zaznaczył: „wszyscy jesteśmy wezwani do ponownego odkrycia wartości reformy liturgicznej przez zachowanie prawdy i piękna obrządku, który ona nam dała”.
Wśród praktycznych odpowiedzi dotyczących zasad i warunków sprawowania Mszy trydenckiej jest wyjaśnienie, że w sytuacji, gdy nie ma możliwości wskazania kościoła lub kaplicy, które mogłyby pomieścić na niej wiernych, biskup diecezjalny może zwrócić się do kongregacji o dyspensę od nowych przepisów i zezwolić na jej odprawienie w kościele parafialnym. Zgoda ta zostanie cofnięta wraz ze znalezieniem odpowiedniego miejsca.
Podkreślono także, że księża wyświęceni po dacie publikacji dokumentu papieża w lipcu mogą odprawiać taką Mszę za zgodą Watykanu.
aw/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/578553-watykan-smutek-budza-podzialy-na-tle-mszy-trydenckiej