Paryska diecezja odmawia oficjalnych komentarzy w sprawie odbudowy wnętrza katedry Notre Dame, mimo licznych zapytań ze strony mediów po publikacji brytyjskiego dziennika „Telegraph”, określającego projekt jako „politycznie poprawny Disneyland” i „eksperymentalny salon”.
Diecezja Paryża odmawia mediom, w tym PAP, oficjalnych komentarzy dotyczących projektu odbudowy wnętrza katedry „do czasu otrzymania opinii ze strony Narodowej Komisji Dziedzictwa i Architektury (CNPA)”, jak napisano w oświadczeniu.
Nie sprecyzowano, kiedy opinia publiczna zostanie zapoznana z projektem. Wiadomo jedynie, że w czwartek, 9 grudnia, projekt zostanie przedstawiony CNPA.
Komentarzy nie udziela również instytucja publiczna odpowiedzialna za konserwację i restaurację katedry Notre-Dame de Paris, tłumacząc, że ich organizacja odpowiedzialna jest za odbudowę zewnętrznej części katedry, a wnętrzem zajmuje się Diecezja.
Politycznie poprawny Disneyland
Brytyjski „Telegraph” napisał 26 listopada, że plany odnowienia zniszczonej przez pożar katedry w kwietniu 2019 r., bazują na sztuce współczesnej i wielojęzycznych projekcjach cytatów biblijnych, co sprawi, że katedra będzie „przypominać politycznie poprawny Disneyland”
Dyrektor instytutu liturgicznego w Paryżu ks. Gilles Drouin poinformował na spotkaniu w maju z Sekretariatem Generalnym Edukacji Katolickiej we Francji, że został wybrany dwa lata temu przez arcybiskupa Paryża Michela Aupetit (który w listopadzie złożył dymisję z pełnionej funkcji), aby „odnowić wewnętrzną przestrzeń” katedry.
Ks. Drouin zaproponował wówczas dźwiękowo-świetlne animacje wzdłuż bocznych kaplic, które mają zapewnić „owocny dialog ze sztuką współczesną”.
Planuje on również zastąpić „słomiane krzesła, które zajmują 80 proc. powierzchni” świecącymi „ruchomymi ławkami”. Większość z nich będzie można usunąć w dni powszednie, aby zostawić więcej miejsca dla odwiedzających. W projekcie przeniesiono również ołtarze w kaplicach, a na parterze pozostawiono zaledwie cztery konfesjonały. Na ścianach katedry mają być wyświetlane cytaty z Biblii w różnych językach, w tym w chińskim.
Drouin zaproponował również malarstwo abstrakcyjne i nowoczesne witraże we wnętrzu katedry.
Agencja AFP, powołując się na nieoficjalne źródła w ministerstwie kultury, potwierdziła w poniedziałek, że takie elementy są proponowane we wnętrzu katedry Notre Dame.
Diecezja paryska chce wykorzystać prace konserwatorskie do przekształcenia wnętrza Notre-Dame w projekt całkowicie zniekształcający wystrój i przestrzeń liturgiczną
— mówi PAP osoba związana z odbudową katedry, prosząca o zachowanie anonimowości.
Nieoficjalny projekt Diecezji Paryża krytykuje również architekt Maurice Culot, autor kilku książek o architekturze sakralnej w XIX wieku.
To nie ma sensu
— zauważa, dodając:
Odbudowujemy katedrę i iglicę z elementów używanych przez budowniczych katedry takich, jak kamień, drewno i ołów, a teraz będziemy mieli w środku park rozrywki dla zagranicznych turystów
– powiedział.
Dlaczego projekt nie został powierzony tym samym architektom, aby zachować jedność między wnętrzem i zewnętrzem budynku?
— pyta Culot, cytowany przez „Art Newspaper France”.
Kościoły i katedry we Francji są własnością państwa
— podkreśla Culot:
Jak ksiądz mógł na własną rękę wybrać wystrój wnętrza katedry, która należy do powszechnego dziedzictwa ludzkości i która odbudowywana jest dzięki datkom pochodzącym z całego świata?
Obawy Culota podziela francuski historyk architektury Alexandre Gady, autor książki o historii Notre Dame.
Projektowi brakuje rozległości i głębi
— mówi.
Nie będzie „radykalnego” remontu
Cytowany przez AFP ks. Drouin zaprzeczył, że planowany remont Notre Dame będzie „radykalny”. Zauważył, że „od ośmiu stuleci Notre Dame de Paris przechodzi nieustanną ewolucję”. Podkreślił też, że „goście przychodzący do katedry nie zawsze wywodzą się z kultury chrześcijańskiej”.
Jak podają media, odpowiedzialny za koordynację odbudowy Notre Dame gen. Jean-Louis Georgelin obiecał prezydentowi Emmanuelowi Macronowi, że zwiedzający będą mogli powrócić do katedry przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu w 2024 roku.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/577179-politycznie-poprawny-disneyland-w-notre-dame