Brytyjski „The Telegraph” dotarł do planów odbudowy katedry Notre Dame. Wynika z nich, że jej zewnętrzny wygląd zostanie przywrócony w dawnej formie, natomiast wewnątrz ma się znacznie zmienić, co wzbudza kontrowersje.
Zgodnie z planami odbudowy katedry, z jej wnętrza zniknąć mają m.in. klasyczne rzeźby, ołtarze czy konfesjonały. Natomiast pojawić mają się murale, cytaty z Biblii w różnych językach na ścianach, mają być także zostać zastosowane efekty dźwiękowe i świetlne. Zwolennikami planu przebudowy są m.in. ojciec Gilles Drouin, kanonik Notre Dame, a także arcybiskup Paryża Michel Aupetit. Z drugiej strony nie brakuje krytyków tego pomysłu, a jednym z nich jest słynny paryski architekt Maurice Culot.
To jakby Disney wszedł do Notre Dame. To, co proponują dla Notre Dame, nigdy nie zostałoby zrobione w Opactwie Westmisterskim czy Bazylice Świętego Piotra w Rzymie. To coś w rodzaju wesołego miasteczka, bardzo dziecinnego i trywialnego biorąc pod uwagę podniosły charakter tego miejsca
— powiedział Maurice Culot.
Apel o składanie ofert na odbudowę katedry Notre Dame
Odbudowa katedry Notre Dame w Paryżu, częściowo zniszczonej w pożarze w 2019 r., rozpocznie się tej zimy i wymaga „całego know-how” rzemieślników i przedsiębiorstw – podała w piątek instytucja publiczna odpowiedzialna za odbudowę świątyni, wzywając chętnych do zgłaszania się do odbudowy kościoła.
Zapraszamy firmy, małe i średnie przedsiębiorstwa, rzemieślników do udziału w pracach restauracyjnych katedry!
— napisał w komunikacie prasowym generał Jean-Louis Georgelin, który przewodniczy instytucji odpowiedzialnej za konserwację i restaurację Notre Dame.
Apel o udział w przetargach skierowany jest do „do rzemieślników i przedsiębiorstw posiadających doświadczenie w zakresie restauracji zabytków” – napisano w komunikacie, który mobilizuje do „przyłączenia się do wspólnoty mającej odbudować katedrę do 2024 r., zgodnie z celem wyznaczonym przez prezydenta (Francji Emmanuela Macrona - PAP)” – dodano.
Po fazie zabezpieczenia gmachu katedry, zakończonej oficjalnie we wrześniu, firmy mają czas do 16 listopada, aby złożyć wnioski dotyczące renowacji iglicy i transeptu oraz do 22 listopada na renowację wnętrz.
tkwl/dailymail.co.uk/telegraph.co.uk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/575891-kontrowersyjne-plany-odbudowy-notre-dame-co-zakladaja