Polscy biskupi, składający wizytę w Watykanie, rozmawiali w piątek z papieżem Franciszkiem między innymi o sytuacji na granicy z Białorusią i potrzebie korytarzy humanitarnych.
CZYTAJ TAKŻE:
Audiencja u papieża - jakie tematy poruszono?
Po dwugodzinnej audiencji u papieża biskupi poinformowali, że wśród poruszonych tematów były też kwestie trwającego synodu biskupów na temat synodalności Kościoła oraz nowej ewangelizacji.
To druga z czterech grup biskupów z Polski, składających w październiku tradycyjną wizytę ad limina Apostolorum, czyli do progów apostolskich.
Na briefingu audiencję u papieża zrelacjonował dziennikarzom przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Podkreślił, że jednym z tematów rozmowy było to, jak odnieść się do sprawy uchodźców i migrantów i jak „zachować godność” tych, którzy są na granicy polsko-białoruskiej.
Wspominaliśmy Ojcu Świętemu o korytarzach humanitarnych i potrzebie ich stworzenia, by dać światło ludziom, którzy znajdują się w tak dramatycznej sytuacji
— mówił abp Gądecki.
„Stoimy po stronie Ewangelii”
Pytany o powtarzany przez papieża postulat apolityczności Kościoła, metropolita poznański oświadczył, że gdy pojawia się pytanie o to, czy Kościół stoi po stronie PiS czy Koalicji Obywatelskiej, odpowiada: „My jako Kościół stoimy po stronie Ewangelii”.
Nie chcielibyśmy być zmanipulowani, by służyć interesom partyjnym
— zaznaczył abp Gądecki. Wyraził opinię, że „zła polityka jest po to, żeby dzielić ludzi”.
Metropolita w czasie briefingu w Radiu Watykańskim podkreślił, że potrzebny jest mocny głos Kościoła w społeczeństwie, zwłaszcza, gdy jest „zagubione”.
Szef KEP dodał, że rozmawiał z rabinem Michaelem Schudrichem o możliwości wspólnej inicjatywy katolicko-prawosławno-żydowsko- muzułmańskiej, by razem iść do prezydenta Andrzeja Dudy i przedstawić stanowisko w sprawie migracji. Taki głos jest „jeszcze bardziej cenny” - ocenił abp Gądecki.
Odnosząc się do audiencji u papieża abp poznański zapewnił: „Jesteśmy pod urokiem tego spotkania”. Dodał, że minęło ono pod znakiem wolności wypowiedzi i wzajemnej życzliwości.
Zastrzegł, że szczegóły z takich spotkań nie powinny być podawane, dlatego że „rodzą potem interpretacje skrajnie przeciwne”.
„Papież jest doskonale poinformowany o sytuacji w Polsce”
Spotkanie z papieżem, jak ujawnił metropolita poznański, ukazało jego „niesłychaną znajomość szczegółów życia z naszej ojczyzny i sytuacji duszpasterskiej”.
Metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Wojda również zwrócił uwagę na to, że Franciszek jest doskonale poinformowany, także o tym, co dzieje się w poszczególnych diecezjach.
Biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej Jacek Kiciński odnotował, że bardzo ważnym, dodatkowym wydarzeniem wizyty ad limina było spotkanie biskupów z papieskim jałmużnikiem kardynałem Konradem Krajewskim, z którym odwiedzili jedną z noclegowni dla ubogich. Jak podkreślił, bliski współpracownik Franciszka podsunął praktyczne rozwiązania pomocy dla potrzebujących i ubogich.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/570175-polscy-biskupi-na-audiencji-u-papiezawsrod-tematow-migracja