W ramach Tygodnia Modlitwy za Uchodźców „Umrzeć z nadziei” 28. września w Warszawie odbędzie się ekumeniczne nabożeństwo pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza - poinformowała PAP Wspólnota Sant’Egidio.
CZYTAJ TAKŻE:
Nabożeństwo odbędzie się we wtorek 28. września o godz. 19.00 w parafii św. Barbary przy ul. Nowogrodzkiej 51 - poinformowała PAP Wspólnota Sant’Egidio.
W przesłanym PAP komunikacie wspólnota zaznaczyła, że w modlitwie wezmą także udział uchodźcy i imigranci mieszkający w Warszawie.
Zaproszeni są na nią wszyscy, którzy w ten sposób chcą wyrazić swoją solidarność z uchodźcami
— podkreślono.
Według wspólnoty wierni zgromadzą się przy krzyżu wykonanym z drewna łodzi migrantów rozbitych u wybrzeży Lesbos, przywiezionym przez członków Wspólnoty Sant’Egidio.
Orędzie papieża Franciszka
W ramach Tygodnia Modlitwy za Uchodźców ekumeniczne nabożeństwa będą się odbywały w całej Polsce. Tydzień „Umrzeć z nadziei” rozpocznie się w niedzielę 26. września, w 107. Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy, i potrwa do niedzieli 3 października. Wspólnota Sant’Egidio już po raz siódmy zaprasza do modlitwy w intencji tych, którzy zginęli w drodze do Europy. W czasie nabożeństw wymieniane będą imiona i krótkie historie uchodźców.
Zamknięte i agresywne nacjonalizmy oraz radykalny indywidualizm rozbijają czy też dzielą nas, zarówno w świecie, jak i w obrębie Kościoła. A najwyższą cenę płacą ci, którzy najłatwiej mogą zostać innymi: cudzoziemcy, migranci, zmarginalizowani, ci, którzy mieszkają na peryferiach egzystencjalnych
— napisał w swoim orędziu papież Franciszek.
Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy (…) odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony. (…) jeśli tylko tego chcemy, możemy przekształcić granice w uprzywilejowane miejsca spotkania, gdzie może rozkwitnąć cud coraz większego my
— zaapelował papież.
Wspólnota Sant’Egidio zachęca diecezje, parafie i wspólnoty w całym kraju do włączenia się w inicjatywę Tygodnia Modlitwy za Uchodźców, która kolejny raz objęta została patronatem Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.
W świadomości katolików musi wybrzmieć nauka, aktualna od początku Kościoła, że zadaniem chrześcijanina jest rozpoznać i przyjąć Chrystusa w przybyszu. Obojętność nie jest postawą autentycznie chrześcijańską
— napisał przewodniczący Radzie bp Krzysztof Zadarko w komunikacie odnoszącym się do sytuacji na naszej wschodniej granicy.
Materiały potrzebne do zorganizowania w swoim mieście nabożeństwa „Umrzeć z nadziei” można otrzymać pisząc na adres: [email protected].
Historia nabożeństwa za uchodźców i Wspólnoty Sant’Egidio
Nabożeństwo w intencji uchodźców „Umrzeć z nadziei” organizowane jest przez Wspólnotę Sant’Egidio od 2015 r. W Europie trwał wówczas największy jak dotąd kryzys migracyjny, zaś w wodach Morza Śródziemnego zginęło 3 tys. 771 osób.
Od 1990 r. życie straciło 43 tys. 390 uchodźców chcących dotrzeć do Europy, kolejnych kilkanaście tysięcy uznaje się za zaginionych.
Wspólnota Sant’Egidio jest ruchem świeckich, założonym w 1968 r. w Rzymie przez Andreę Ricardiego. Skupia ok. 65 tys. osób w 73 krajach. W Polsce działa w Warszawie, Poznaniu i Chojnie, a zaprzyjaźnione grupy inspirujące się jej duchowością także w innych miastach. Jej głównym charyzmatem jest łączenie modlitwy i pomocy ubogim oraz działanie na rzecz pokoju i dialogu międzyreligijnego „w duchu Asyżu”.
Wspólnota - zgodnie z informacją - skupia się na tworzeniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami - inspiracje i siły czerpiąc z regularnej modlitwy i lektury Słowa Bożego. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego.
mm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/566297-ekumeniczne-nabozenstwo-za-uchodzcow-z-udzialem-kard-nycza