Mszą świętą koncelebrowaną przez przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) kardynała Angelo Bagnasco rozpoczął się w niedzielę w Budapeszcie 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny.
Na liturgii m.in. prezydent i premier Węgier
Podczas niedzielnej Mszy 1200 dzieci po raz pierwszy przystąpiło do komunii świętej. Wśród obecnych na liturgii byli m.in. premier i prezydent Węgier, Viktor Orban i Janos Ader wraz z małżonkami.
Przed Mszą sprawowaną na placu Bohaterów można było obejrzeć uroczysty program kulturalny, podczas którego zaprezentowano węgierskie tańce i pieśni ludowe wykonane przez artystów z całego kraju. Na zakończenie programu odśpiewano hymn Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego z 1938 roku, który także odbywał się w Budapeszcie.
Do przyszłej niedzieli, 12 września, kiedy to Kongres zakończy msza św. odprawiona przez papieża Franciszka, wierni będą mogli uczestniczyć w mszach świętych, modlitwach, koncertach, wykładach i spotkaniach w wielu miejscach Budapesztu, m.in. na placu przed bazyliką św. Stefana i w Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Peszcie czy na pl. Kalmana Szella w Budzie.
Papież Franciszek weźmie udział w zakończeniu Kongresu
Papież Franciszek przypomniał wczoraj, że w przyszłą niedzielę uda się do Budapesztu na zakończenie Kongresu, a potem przez kilka dni będzie kontynuował swoją pielgrzymkę na Słowacji.
To będą zatem dni naznaczone przez adorację i modlitwę w sercu Europy
— dodał.
Trzy lata temu Franciszek mówił o Kongresie w Budapeszcie, że w Europie „chorej na obojętność” może on sprzyjać rozbudzeniu przynależności do Kościoła i nawróceniu.
Najważniejsze wydarzenia
Prymas Węgier, kardynał Peter Erdoe powiedział, że na różne programy Kongresu zarejestrowało się ponad 200 tys. osób, ale na wiele wydarzeń wstęp jest wolny. Na przykład na mszę św., którą odprawi papież, zrejestrowało się ponad 75 tys. wiernych, ale wiele grup zapowiedziało przybycie bez rejestracji.
Poproszony o wymienienie najważniejszych wydarzeń, które będą towarzyszyły Kongresowi, kardynał podkreślił m.in., że są koncerty: żydowsko-chrześcijański, chóru męskiego im. św. Efrema, 100-osobowej orkiestry romskiej czy chóru Patriarchatu Moskiewskiego. Z inicjatywy prymasa Węgier wykonana zostanie także pierwsza msza w języku romskim. Specjalnie pod tym kątem przetłumaczono na ten język liturgię, a o skomponowanie muzyki poproszono Gyoergya Lakatosa.
Od poniedziałku do końca Kongresu jego uczestnicy będą mogli się spowiadać na placu Ferenciek w godzinach 8-12 i 16-19. Oprócz języka węgierskiego spowiednicy będą władać językiem angielskim, niemieckim, włoskim, francuskim, hiszpańskim, chorwackim, rosyjskim i rumuńskim.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/565246-w-budapeszcie-trwa-kongres-eucharystyczny