Medjugorje, to małe miasto w Bośni i Hercegowinie, w którym zdaniem wielu ukazała się w 1981 r. Maryja Panna, celebrowało wczoraj dokładnie 40 lat od pierwszego objawienia.
Na uroczystości zgromadziło się kilka tysięcy osób, a punktem kulminacyjnym była msza św. koncelebrowana przez aż 365 księży.
Kościół ani nie potwierdził, ani nie zaprzeczył prawdziwości objawień w Medjugorje. Komisja watykańska, którą kierował kardynał Camillo Ruini, zbadała tę sprawę, a wyniki prac przekazała Ojcu Świętemu Franciszkowi. Jak donoszą media, Komisja zdecydowaną większością głosów uznała pierwsze siedem objawień za nadprzyrodzone, podczas gdy w przypadku pozostałych ocena pozostaje zawieszona.
Rezultaty badań nigdy nie zostały opublikowane, ale papież po przeczytaniu wniosków postanowił mianować abp. Henryka Hosera wizytatorem apostolskim o charakterze specjalnym w Medjugorje. Po jego przybyciu, miejsce to zyskało silniejszy status w Kościele, a w zeszłym roku Stolica Apostolska wyraziła zgodę na organizowanie tu oficjalnych pielgrzymek kościelnych, które wcześniej odbywały się półlegalnie.
Ostatnio Medjugorje ponownie zostało wyróżnione. Parafia pw. św. Jakuba, znajdująca się w tym mieście dołączyła do 30 sanktuariów maryjnych na całym świecie, które biorą udział w „maratonie modlitewnym” o zakończenie pandemii. W ten sposób, po raz pierwszy stało się ono częścią oficjalnej inicjatywy Stolicy Apostolskiej.
„Szacujemy, że w ciągu 40 lat zrodziło się tutaj około 900 powołań kapłańskich i zakonnych. Miejscowa prowincja franciszkanów ma najwięcej kandydatów w całej Europie”
— powiedział w opublikowanym w tych dniach wywiadzie wizytator apostolski w Medjugorje Henryk Hoser.
Zapytany jak wyjaśnia rozkwit duchowości w tym miejscu, skoro same objawienia nie są jeszcze uznane przez Kościół, arcybiskup odpowiedział:
„Tym, że jest to wezwanie do nawrócenia, do pokuty, do wiary, która zanikła, do modlitwy, która przestała być praktykowana indywidualnie i rodzinnie. Powrót do tych wartości, które nas wiążą bezpośrednio z Bogiem jest typowym zjawiskiem w duchowości Medjugorje”.
Wiadomo już, że po zakończeniu pandemii, kiedy wrócimy do swobodnego przemieszczania się, Medjugorje z pewnością będzie jednym z najczęściej odwiedzanych sanktuariów maryjnych na świecie. Decyzja o zezwoleniu na oficjalne pielgrzymki z pewnością zwiększy liczbę pielgrzymów.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/556398-powrot-do-medjugorja-masa-pielgrzymow-na-40-leciu-objawien