Potrzeba ożywienia kultu Serca Jezusowego i ponownego wyznania wiary w miłość Boga - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Zaznaczył, że odnowienie 11 czerwca Aktu Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa będzie okazją do wdzięczności Bogu za dar wolności.
CZYTAJ TAKŻE:
Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa
W przypadającą w piątek uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa polscy biskupi biorący udział w 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie ponowią Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
Nie wystarczy raz dokonać aktu wiary i wyrazić Bogu swojej miłości. (…) Trzeba ten akt odmawiać tak, jak odnawiają się kolejne pokolenia
— powiedział we wtorek przewodniczący KEP podczas konferencji prasowej związanej ze 100-leciem poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
Zaznaczył, że w tym roku będzie to nie tylko okazja do odnowienia wdzięczności za to, co wydarzyło się w 1920 roku, ale także „za dar wolności i przemian, jakie dokonały się w naszej Ojczyźnie”.
Potrzeba ożywienia kultu
W ocenie przewodniczącego Episkopatu Kościół w Polsce potrzebuje „ożywienia kultu Serca Jezusowego”.
Potrzeba wierności i kontynuacji, potrzeba ponownego wyznania wiary w tej deklaracji
— wskazał abp Gądecki. Zaznaczył, że potrzeba uzmysłowienia ludziom, że istnieje „Miłość”, która „przemawia do człowieka, która go ożywia, przekonuje, przynosi ulgę, uczy dyspozycyjności by był on bardziej zdolny do odwzajemnienia się miłością za miłość Jezusa”.
Wyjaśnił, że akt składa się z trzech elementów: podziękowania Jezusowi za opiekę i dar wolności; przeproszenia za popełnione grzechy oraz prośby o umocnienie wiary i miłości w kontekście nowych wyzwań, pośród których się znajdujemy.
Mając na uwadze kontekst, w jakim żyjemy, chcemy wykorzystać to zawierzenie, aby odnowić nasze życie i zadośćuczynić za nasze grzechy z ostatnich stu lat
— powiedział prowincjał Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego o. Jarosław Paszyński SJ.
Uniwersalny charakter
W ocenie - dyrektora Krajowego Sekretariatu Apostolstwa Modlitwy jezuity o Roberta Więcka - kult Serca Bożego ma charakter uniwersalny.
Św. Jan Paweł II mówił, że teologia Serca Jezusowego jest programem życia
— wskazał zakonnik. Jak dodał -„kult Bożego Serca uczy nas nawiązywania żywego kontaktu z Chrystusem”.
11 czerwca 2021 roku, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, podczas Mszy św. o godz. 18.00 w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie będzie miał miejsce akt poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa w 100. rocznicę tego wydarzenia. Mszy św. będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, który dokona także ponowienia aktu. W eucharystii wezmą udział biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się w dniach od 11 do 12 czerwca 2021 roku na terenie Archidiecezji Krakowskiej.
27 lipca 1920 roku na Jasnej Górze Episkopat Polski dokonał poświęcenia Ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Akt ten ponowiono rok później w Krakowie, w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy okazji konsekracji świątyni.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/554057-biskupi-ponowia-akt-poswiecenia-narodu-polskiego