25 maja 2021 roku przypada 100. rocznica urodzin ojca prof. Mieczysława A. Krąpca OP, jednego z najwybitniejszych polskich filozofów i teologów, głównego twórcy Lubelskiej Szkoły Filozoficznej, która w okresie PRL i marksistowskiej deformacji umysłów stanowiła ośrodek wolnej myśli filozoficznej.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Ojciec prof. Mieczysław A. Krąpiec OP urodził się w Berezowicy Małej koło Zbaraża w 1921 roku. W 1939 roku ukończył gimnazjum klasyczne im. Wincentego Pola w Tarnopolu i jeszcze tego samego roku wstąpił do zakonu oo. dominikanów w Krakowie.
Studia i pierwsze kroki nauce
Okres studiów o. Mieczysława A. Krąpca przypadł na czas niemieckiej okupacji - studiował w dominikańskim Instytucie Filozoficzno-Teologicznym w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1945 roku, by już rok później rozpocząć pracę w Instytucie Filozoficzno-Teologicznym w Krakowie, którą kontynuował aż do 1954 roku. Rozprawę doktorską z filozofii napisał pod kierunkiem o. J. Woronieckiego. Została ona - „De naturali amore Dei super omnia in creaturis” („O miłości przyrodzonej nade wszystko względem Boga”) - uznana przez Uniwersytet św. Tomasza – „Angelicum” w Rzymie w 1946.
Z kolei doktorat z teologii, napisany pod kierunkiem ks. A. Słomkowskiego, obronił na KUL w 1948 na podstawie pracy „De amore hypostatico in Sanctissima Trinitate secundum St. Thomam Aquinatem” („O miłości osobowej w Trójcy Świętej według św. Tomasza”).
W 1951 roku w sekcji filozoficznej Wydziału Teologicznego UW rozpoczął habilitację na temat „Egzystencjalne podstawy transcendentalnej analogii bytu” (1951), a po likwidacji tej jednostki naukowej przez władze komunistyczne przedłożył ją na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL w 1956.
W 1962 roku o. prof. Mieczysław A. Krąpiec uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1968 roku – profesora zwyczajnego.
Praca naukowo-dydaktyczna
Był wybitnym pedagogiem, który uformował wiele pokoleń filozofów, tworzących dziś środowisko naukowe rozwijające realistyczny sposób filozofowania. Był także wieloletnim dziekanem Wydziału Filozofii KUL oraz rektorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II - pełnił tę funkcję nieprzerwanie od 1970 do 1983 roku.
Inspirował i tworzył mieszczącą się w kręgu realistycznej filozofii klasycznej tzw. Szkołę Lubelską, był doktorem „honoris causa multiplex”, członkiem krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych, m.in. PAN, PAU, Papieskiej Akademii św. Tomasza (Rzym), Academiae Scientiarum et Artium Europae (Salzburg), Société Internationale pour l’etude philosophie medieval, Societas Humboldtiana Polonorum. Był założycielem i honorowym prezesem Polskiego Towarzystwa Tomasza z Akwinu (oddział Società Internazionale Tomaso d’Aquino).
Zainicjował prace nad pierwszą polską dziesięciotomową Powszechną Encyklopedią Filozofii i przewodniczył jej Komitetowi Naukowemu.
8 maja 2008 roku o. prof. Mieczysław Albert Krąpiec odszedł do domu Ojca.
W stulecie urodzin tego wielkiego kapłana i myśliciela, 25 maja 2021, Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na premierę archiwalnego nigdy dotąd niepublikowanego nagrania, w którym Ojciec Krąpiec opowiada o Uniwersytecie, pomniku Jana Pawła II, Katedrze Metafizyki i Kaplicy Trójcy Świętej. Odbędzie się ona o godz. 17.00 na Fan Page’u oraz kanale Youtube Wydziału Filozofii.
aw/KUL/www.ptta.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/552236-100-rocznica-urodzin-o-prof-mieczyslawa-a-krapca
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.