„Nie” dla ideologii, „tak” dla bycia razem - mówił papież Franciszek podczas mszy w niedzielną uroczystość Zesłania Ducha Świętego w Watykanie. Ostrzegał, że gdy Kościół dzieli się na konserwatystów i postępowców, na prawicę i lewicę, zapomina o Bogu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
-Synodalna rewolucja papieża Franciszka. Przedstawiony plan obejmuje trzy fazy. SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY
„Jezus oferuje nam dzisiaj pocieszenie z nieba”
Na mszy w bazylice Świętego Piotra było około tysiąca osób, czyli więcej niż dotychczas, odkąd wprowadzono reguły reżimu sanitarnego
W homilii papież podkreślił: „Wszyscy, szczególnie w okresach trudnych, takich jak ten, przez który przechodzimy z powodu pandemii, szukamy pocieszenia”.
Często jednak uciekamy się jedynie do ziemskich pociech, które szybko gasną. Jezus oferuje nam dzisiaj pocieszenie z nieba, Ducha Świętego, słodką radość serc
— mówił.
Franciszek ostrzegł, że pociechy tego świata są jak „środki znieczulające; dają chwilową ulgę, ale nie leczą głębokiego zła, które nosimy w sobie”; działają „na powierzchni, na poziomie zmysłów, ale nie serca”.
Papież wezwał: „Siostro, bracie, jeśli odczuwasz mrok samotności, jeśli nosisz w sobie głaz, który tłumi nadzieję, jeśli masz w sercu palącą ranę, jeśli nie możesz znaleźć drogi wyjścia, otwórz się na Ducha Świętego”.
Jak zaznaczył, wierzący są wezwani do tego, by byli pocieszycielami; „nie poprzez wielkie przemówienia, ale stając się bliskimi, nie poprzez okolicznościowe słowa, ale poprzez modlitwę i bliskość”.
Zdaniem Franciszka dziś jest czas pocieszenia.
Jest to bardziej czas radosnego głoszenia Ewangelii niż walki z pogaństwem. Jest to czas, by nieść radość Zmartwychwstałego, a nie narzekać na dramat sekularyzacji
— wyjaśnił.
Jest to czas, w którym trzeba świadczyć o miłosierdziu, bardziej niż wpajać zasady i normy
— oświadczył.
Apelował też: „Żyjmy teraźniejszością”.
Dzisiaj, jeśli posłuchamy Ducha Świętego, nie będziemy się koncentrowali na konserwatystach i postępowcach, tradycjonalistach i innowatorach, na prawicy i lewicy, (bo) jeśli takie są kryteria, to znaczy, że w Kościele zapomina się o Duchu Świętym
— mówił papież kładąc nacisk na potrzebę jedności, zgody, harmonii różnorodności.
Ostrzegał ludzi Kościoła przed stawianiem na pierwszym miejscu projektów, struktur i planów reform, popadaniem w funkcjonalizm i efektywność. W ten sposób „nie przyniesiemy owoców” - argumentował.
Wezwał: „Postawmy Boga na pierwszym miejscu”.
Ważne słowa papieża Franciszka
Kościół jest dla wszystkich
— powiedział papież Franciszek zwracając się do wiernych podczas spotkania w południe w niedzielę w Watykanie.
Mówił o małych grupach w Kościele dążących do podziałów i do tego, by się odłączyć. To nie jest Duch Boży - ostrzegł.
Papież przemawiając do wiernych zebranych na placu Świętego Piotra na modlitwie maryjnej Regina Coeli przywołał słowa o tym, że Kościół jest „jak rzeka” i ważne jest to, by „być w środku”.
Nawiązał także do przypadającego w poniedziałek, ustanowionego przez Benedykta XVI dnia modlitw za Kościół w Chinach w liturgiczne święto Matki Bożej z Sheshan, patronki kraju.
To dobre i konieczne, by członkowie jednej rodziny, jednej wspólnoty chrześcijańskiej byli coraz bardziej zjednoczeni w miłości i wierze
— mówił Franciszek.
Następnie dodał: „Zachęcam was do tego, by towarzyszyć modlitwą wiernym chrześcijańskim w Chinach, naszym tak drogim braciom i siostrom, których mam w sercu”.
Wyraził pragnienie, by chińscy chrześcijanie byli „świadkami dobroci, miłości oraz budowniczymi sprawiedliwości i pokoju w swoim kraju”.
Papież mówił też o sytuacji w Kolumbii, gdzie doszło do tłumionych przez policję antyrządowych protestów przeciwko zapowiedzianej podwyżce podatków. Zginęło w nich około 20 osób, a kilkaset zostało rannych. Zachęcił do modlitwy w intencji tego kraju i zaapelował o „poważny dialog” w celu znalezienia sprawiedliwych rozwiązań licznych problemów, z powodu których - jak zaznaczył - cierpią przede wszystkim zubożali w wyniku pandemii.
Wezwał zarazem, by unikać zachowań „szkodliwych dla ludności w korzystaniu z prawa do pokojowego protestu”.
Franciszek modlił się za ludność miasta Goma w Demokratycznej Republice Konga, zmuszoną do ucieczki z powodu zagrażającej mu erupcji wielkiego wulkanu Nyiragongo.
Podziękował także za wszystkie inicjatywy zorganizowane na świecie w czasie kończącego się w poniedziałek roku dedykowanego jego ekologiczno-społecznej encyklice „Laudato si’”.
mm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/552019-papiez-franciszek-apeluje-o-jednosc-w-kosciele