Pastor jednego z najważniejszych kościołów luterańskich na świecie, w którym pierwsze kazania wygłosił ojciec reformacji Marcin Luter, skrytykował Drogę ynodalną Kościoła Katolickiego w Niemczech i nazwał ją niepotrzebną „protestantyzacją” katolicyzmu i „niewłaściwą drogą”.
Alexander Garth jest pastorem Kościóła Najświętszej Marii Panny w mieście Wittenberg i niedawno wysłał list otwarty do niemieckiego magazynu Vatican Magazine. Odniósł się w nim do Drogi synodalnej, która odbywa się w Niemczech i powiedział, że obserwuje ją „z niepokojem”.
CZYTAJ TAKŻE Luter 2.0. „Czy droga synodalna pójdzie na czołowe zderzenie z Watykanem? Czy Franciszek im się sprzeciwi?”
Garth napisał, jak „demokratyzacja kościoła narodowego zawsze oznacza, że populistyczne, chrześcijaństwo staje się kościelnym standardem prowadzącym do banalizacji”. Pastor powiedział „reformistom” w Kościele katolickim, że mogą zostać protestantami. Ale ostrzegł ich także.
W Kościele protestanckim znajdą wszystko, o co walczą: kapłanki, konstytucję synodalną, żonatych księży, feminizm. Ale, stan duchowy i fizyczny Kościoła protestanckiego jest znacznie gorszy, a następstwa sekularyzacji są jeszcze bardziej niszczycielskie niż w Kościele katolickim.
Pastor napisał również, że uważa, iż protestantyzacja Kościoła katolickiego jest wielkim błędem.
Świat potrzebuje katolickiego profilu duchowości, z lojalnością wobec Papieża, pobożnością maryjną i przykładem świętych Kościoła. Świat potrzebuje tożsamości katolickiej, ponieważ byłoby wielką stratą dla chrześcijaństwa, gdyby katolicki kolor wiary stracił swoją intensywność.
Kościół Najświętszej Marii Panny w mieście Wittenberg znany jest z tego, że swoje pierwsze kazania po reformacji wygłosił tu Marcin Luter. Był też miejscem pierwszych protestanckich wersji liturgii z językiem niemieckim zamiast łaciny.
Tzw. droga synodalna zaczęła się w Niemczech w grudniu 2019 r. Wnioski debaty o przyszłości Kościoła mają być przedstawione pod koniec 2021 roku.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/549792-droga-synodalna-w-niemczech-jest-protestantyzacja-kosciola