Kościół katolicki św. Józefa czci dwa razy w roku: 19 marca jako oblubieńca Matki Bożej i 1 maja jako wzór i patrona ludzi pracujących. Papież Pius XII proklamował 1 maja 1955 r. święto Józefa rzemieślnika, nadając religijne znaczenie obchodzonemu 1 maja na całym świecie od 1892 r. Świętu Pracy.
CZYTAJ TAKŻE:
Zgodnie z nauczaniem Kościoła Józef był tylko opiekunem, przybranym ojcem Jezusa Chrystusa.
Ewangelie określają go mianem tekton (łac. faber), przez co rozumiano wyrobnika – rzemieślnika od naprawy narzędzi rolniczych, przedmiotów drewnianych itp. Były to, więc prace związane z budownictwem, z robotą w drewnie i w żelazie
— wskazuje brewiarz.
Wspomnienie św. Józefa rzemieślnika
Przez wspomnienie św. Józefa rzemieślnika Kościół akcentuje szczególną godność i znaczenie pracy.
Nakaz pracy we wszelkich odmianach, także gdy chodzi o pracę fizyczną, znajdziemy już na kartach Pismo Świętego. Pierwsi rodzice w raju pracowali: „Jahwe Bóg wziął człowieka i umieścił go w ogrodzie Eden, aby uprawiał go i doglądał”. Biblia ostrzega przed lenistwem. W Księdze Przysłów czytamy np., że „Ręka leniwa sprowadza ubóstwo, ręka zaś pilnych – wzbogaca”.
Temat pracy podjął papież Leona XII w encyklice „Rerum novarum” („Rzeczy nowych”)z 15 maja 1891 r. Dokument akcentuje obowiązki pracodawców wobec pracowników. Wskazuje, że podstawą i priorytetową cechą pracodawców jest „sprawiedliwość wobec pracowników”. Dotyczy ona troski pracodawców o fizyczne, religijne i duchowe potrzeby pracowników, co jak tłumaczy papież – wypływa z godności człowieka.
Jan Paweł II w encyklice „Laborem exercens” („Wykonując pracę”) z 14 września 1981 r. zaznaczył, że wartość pracy wynika z tego, że jest ona działaniem osoby.
O ile prawdą jest, że człowiek jest przeznaczony i powołany do pracy, to jednak nade wszystko praca jest „dla człowieka”, a nie człowiek „dla pracy”
— napisał papież.
Ostatecznie celem jakiejkolwiek pracy spełnianej przez człowieka — choćby była to praca najbardziej „służebna”, monotonna, w skali potocznego wartościowania wręcz upośledzająca — pozostaje zawsze sam człowiek
— dodał.
Nadszedł czas, by promować strategie, które tworzą miejsca pracy, ale przede wszystkim konieczne jest przywrócenie godności pracy poprzez zapewnienie odpowiednich jej warunków. Oznacza to znalezienie nowych sposobów łączenia elastyczności rynku z potrzebą stabilności i bezpieczeństwa dla pracowników. To niezbędne dla rozwoju człowieka
— apelował papież Franciszek 25 listopada 2014 r. w Parlamencie Europejskim.
Wskazując na przykład Świętej Rodziny w Nazarecie, w adhortacji apostolskiej „Redemptoris Custos” (Opiekun Zbawiciela) podpisanej 15 sierpnia 1989 r., Jan Paweł II zaznaczył, że „praca ludzka (w szczególności praca fizyczna) znalazła szczególne miejsce w Ewangelii. Wraz z człowieczeństwem Syna Bożego została ona przyjęta do tajemnicy Wcielenia. Została też w szczególny sposób odkupiona. Józef z Nazaretu, przez swój warsztat, przy którym pracował razem z Jezusem, przybliżył ludzką pracę do tajemnicy Odkupienia” – wskazał papież.
Rok św. Józefa
W związku z 150. rocznicą ogłoszenia świętego Józefa patronem Kościoła powszechnego, papież Franciszek w liście „Patris corde” („Ojcowskim sercem”) 8 grudnia 2020 r. – ogłosił w Kościele Rok św. Józefa.
Według papieża święty Józef uczy wartości, godności i radości pracy.
Kryzys naszych czasów, będący kryzysem gospodarczym, społecznym, kulturowym i duchowym, może stanowić dla wszystkich wezwanie do odkrycia na nowo wartości, znaczenia i konieczności pracy, aby dać początek nowej „normalności”, w której nikt nie byłby wykluczony
— napisał papież Franciszek.
Jak zaznaczył – „Utrata pracy dotykająca tak wielu braci i sióstr, a która nasiliła się w ostatnim czasie z powodu pandemii COVID-19, musi być wezwaniem do rewizji naszych priorytetów”.
W związku ogłoszonym w Kościele Rokiem św. Józefa Penitencjaria Apostolska udzieliła jedocześnie odpustu wiernym, którzy odmówią modlitwę lub dokonają aktu pobożności ku czci św. Józefa, zwłaszcza podczas uroczystości 19 marca i 1 maja.
Wszyscy wierni będą mogli na jego wzór wzmacniać codziennie własne życie wiary, w pełni realizując wolę Bożą
— czytamy w dekrecie metropolity warszawskiego.
Chcąc ożywienia kult i nabożeństwo do św. Józefa, metropolita warszawski kard. Nycz ustanowił w lutym br. trzy kościoły stacyjne: kościół św. Józefa przy ul. Deotymy na Kole w dekanacie wolskim, kościół św. Józefa w Ursusie przy ul. gen. Sosnkowskiego i kościół św. Józefa, Opiekuna Pracy w Józefosławiu w dekanacie piaseczyńskim.
Wartość pracy
Św. Józef, patron pracy, ukazuje nam, że każda uczciwa praca, wykonywana z sumiennością i zaangażowaniem, nadaje jej wartość i godność – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ z okazji wspomnienia św. Józefa rzemieślnika, przypadającego 1 maja.
Oczekując na beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, rzecznik KEP przypomniał w informacji przekazanej PAP przez biuro prasowe Episkopatu, że ogromna część nauczania Prymasa Tysiąclecia dotyczy wartości pracy. Sługa Boży widział ją, bowiem jako uczestnictwo człowieka w dziele stworzenia oraz szkołę cnót.
Według kard. Wyszyńskiego praca może być wręcz doświadczeniem mistycznym, gdyż jest również modlitwą, rozmową z Bogiem lub kiedy ofiarowujemy ją w jakiejś intencji. I właśnie w tym sensie człowiek uczestniczy poprzez pracę w dziele Boga Stwórcy
— podkreślił rzecznik Episkopatu.
Zaznaczył, że w myśl zasad katolickiej nauki społecznej, „poprzez pracę tworzą się więzi społeczne, które leżą u podstaw wspólnoty”.
Praca – według Prymasa – nie jest sprawą osobistą i dlatego powinna być „ukierunkowana na wszystkich”
— zaznaczył rzecznik Episkopatu.
Kard. Wyszyński pisał, że „praca jest właściwie miłością, jest okazywaniem, świadczeniem miłości”.
Takie spojrzenie łączy go ze św. Józefem, który swoją pracą rzemieślniczą w warsztacie okazywał miłość swojej Rodzinie, zabezpieczając jej byt i dając możliwość spokojnego wzrastania Pana Jezusa i przygotowania się do Jego misji
— powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/549238-dzis-kosciol-wspomina-sw-jozefa-rzemieslnika