Biskupi płoccy wydali oświadczenie, w którym podkreślili, iż nie godzą się z wyrokiem uniewinniającym oskarżone o rozlepianie nalepek z Matką Bożą Częstochowską w tęczowej aureoli. Jak przekazali, wyrok Sądu Rejonowego w Płocku w tej sprawie przyjęli z bólem i smutkiem.
Także Akcja Katolicka Diecezji Płockiej, w osobnym oświadczeniu stwierdziła, iż jej członkowie nie mogą pogodzić się z wyrokiem sądu, który - jak oceniono w stanowisku - odczytać można jako przyzwolenie na jawne i publiczne obrażanie uczuć wierzących i na profanowanie jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Skandaliczny wyrok ws. profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej! Trzy oskarżone zostały uniewinnione przez Sąd!
CZYTAJ TAKŻE: Wydała wyrok ws. profanacji w Płocku. Ta sama sędzia w 2020 r. przyznała, że jej partnerem jest radny KO sympatyzujący z LGBT
Profanacja wizerunku Matki Bożej i skandaliczny wyrok
We wtorek Sąd Rejonowy w Płocku uniewinnił trzy oskarżone w procesie o obrazę uczuć religijnych. Sprawa dotyczy rozlepiania w 2019 r. wokół jednego tamtejszego kościoła św. Dominika nalepek z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą. Wyrok nie jest prawomocny. Prokuratura nie wyklucza apelacji.
Sprawa Elżbiety P., Anny P. i Joanny G. dotyczy wydarzeń z nocy z 26 na 27 kwietnia 2019 r., gdy wokół kościoła św. Dominika w Płocku rozlepiono nalepki z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, na których postaci Maryi i Dzieciątka otoczone były aureolami w barwach tęczy. Nalepki te pojawiły się wówczas m.in. na koszu na śmieci i na przenośnej toalecie.
Mocny głos płockich biskupów!
Z bólem i smutkiem przyjęliśmy wyrok Sądu Rejonowego w Płocku z dnia 2 marca 2021 r., w sprawie dotyczącej profanacji wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej w naszym mieście, w kwietniu 2019 r. Zauważamy, że działania, których dotyczyło postępowanie sądowe, w sposób oczywisty naruszały ład społeczny i – w swojej istocie – są zaprzeczeniem idei tolerancji, na którą powołują się sprawcy
— napisali we wspólnym oświadczeniu biskup płocki Piotr Libera, biskup pomocniczy tej diecezji Mirosław Milewski oraz biskup senior Roman Marcinkowski.
Nie godzimy się z wyrokiem, który przez wielu określony już został jako jawne przyzwolenie Państwa na działania wymierzone w religię katolicką, cześć Matki Bożej i przedmioty kultu z Nią związane oraz uczucia katolików. Wyrażamy głęboką nadzieję, że sąd II instancji, zgodnie z prawem, opowie się przeciw dokonanej profanacji, przywracając zachwiane poczucie sprawiedliwości
— oświadczyli biskupi płoccy w swym stanowisku.
Ich stanowisko - z tytułem: Oświadczenie biskupów diecezji płockiej w sprawie wyroku dotyczącego profanacji wizerunku Matki Boskiej - przekazała w czwartek mediom kuria diecezjalna.
Bp Milewski: Nie ma już żadnych świętości
Sufragan płocki bp Milewski zabierał głos w tej sprawie również za pośrednictwem Twittera i mediów.
Sąd w Płocku nie widzi zupełnie nic złego w bezczeszczeniu wizerunku MB Częstochowskiej i obrażaniu uczuć religijnych wierzących! Innego wyroku trudno się było spodziewać, słysząc co działo się na sali. Kolejna granica zdrowego rozsądku i normalności przekroczona. Smutny dzień…
— napisał po wyroku.
Z kolei komentując wyrok sądu dla serwisu Stacja7.pl biskup Milewski powiedział, że to smutny dzień dla katolików.
To jest znak czasów, dzisiaj już nie ma żadnych świętości. Kolejna granica dotyczą obecności i miejsca symboli religijnych w przestrzeni publicznej została niebezpiecznie przekroczona
— mówił.
To smutny dzień dla nas katolików, bo okazuje się, że można nas bez żadnych konsekwencji obrażać i można obrażać te wartości, które dla nas są najważniejsze. Słowa Jezusa o nadstawianiu policzka można by tutaj zastosować, ale też przychodzi moment, kiedy trzeba jasno powiedzieć „nie”
— stwierdził. Jak podkreślał biskup, reakcja katolików na takie zachowania musi być zdecydowana, ale ważna też jest modlitwa.
Akcja Katolicka Diecezji Płockiej: przyzwolenie na jawne i publiczne obrażanie uczuć osób wierzących
Osobne oświadczenie wydała też Akcja Katolicka Diecezji Płockiej. Podkreślono w nim, że „katolicy świeccy, członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej, wyrażają swoje najwyższe zaniepokojenie wyrokiem Sądu Rejonowego w Płocku z dnia 2 marca 2021 r., w sprawie z art. 196. Kodeksu karnego, czyli obrazy uczuć religijnych poprzez znieważenie przedmiotu czci religijnej”.
Członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej nie mogą pogodzić się z wyrokiem sądu, który odczytać można jako przyzwolenie na jawne i publiczne obrażanie uczuć osób wierzących i na profanowanie Jasnogórskiego wizerunku Najświętszej Maryi Panny
— brzmi oświadczenie podpisane przez prezesa, zarząd i Asystenta Kościelnego Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej.
Będzie apelacja od wyroku?
W uzasadnieniu wydanego we wtorek wyroku wobec Elżbiety P., Anny P. i Joanny G. sędzia płockiego Sądu Rejonowego Agnieszka Warchoł wskazała, że „gruntowna analiza materiału dowodowego przedstawionego przez oskarżycieli w tej sprawie oraz analiza wszechstronna okoliczności tej sprawy nie wskazały, by oskarżone swoim zachowaniem wypełniły znamiona zarzucanego im czynu zabronionego”.
Oskarżenie nie wykazało w żaden sposób, że działania oskarżonych były intencjonalnie ukierunkowane na obrazę uczuć religijnych katolików, a zamiarem działań było znieważenie wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej
— oceniła sędzia.
Jak zauważyła, duża część dokumentów w sprawie to listy deklarujących się jako praktykujący katolicy, np. katecheci czy duchowni, którzy wskazywali, że wizerunek Matki Boskiej w tęczowej aureoli „nie obraża katolików, nie drwi z przedmiotu czci religijnej, a jedynie daje do myślenia, że osoby nieheteronormatywne mają prawo należeć do wspólnoty Kościoła i nie mogą być piętnowane z racji swojej orientacji”.
Sędzia zaznaczyła, że motywem zachowania oskarżonych „było wsparcie osób LGBT, walka o ich równouprawnienie, w reakcji na instalację Grobu Pańskiego w kościele św. Dominika w Płocku, zawierającą treści przyrównujące osoby LGBT do grzechu”. Argumentowała też, że symbol osób nieheteronormatywnych, „nie wyraża żadnych negatywnych myśli, nie niesie ze sobą poniżających czy hańbiących treści”.
Po ogłoszeniu wyroku prokurator Ewa Przybyłowska-Dołhun oświadczyła, iż nie zgadza się z nim.
Myślę, że decyzja o sporządzeniu apelacji będzie podjęta, ale po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia sądu
— powiedziała. Z kolei obrońca oskarżonych mecenas Radosław Baszuk mówił, że wyrok w pierwszej instancji zapadł „po rzetelnym procesie sądowym, w którym każda ze stron została wysłuchana”.
Proces ruszył 13 stycznia 2021 r. Odbyły się dwie rozprawy - ostatnia 17 lutego. Przed sądem oskarżone wyjaśniały m.in., że rozlepiając nalepki z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej w tęczowej aureoli, m.in. na ścianach budynków, nie miały poczucia, iż obrażają uczucia religijne. Swoje działanie określiły mianem akcji. Oskarżone zaprzeczyły wtedy by nalepki umieszczały, np. na koszu na śmieci.
Obrona wnosiła w procesie o uniewinnienie. Prokurator żądała natomiast wymierzenia kary sześciu miesięcy ograniczenia wolności poprzez 30 godzin miesięcznie nieodpłatnych, kontrolowanych prac na cele społeczne. Do wniosku tego przyłączył się pełnomocnik oskarżycielki posiłkowej, aktywistki pro life Kai Godek. Z kolei pełnomocniczka byłego proboszcza parafii, gdzie rozlepiono nalepki, wniosła o karę półtora roku ograniczenia wolności w formie 30 godzin prac społecznych miesięcznie.
Do rozlepienia wokół kościoła św. Dominika w Płocku nalepek z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej w tęczowej aureoli doszło po tym, gdy w Wielką Sobotę, 20 kwietnia 2019 r., w kościele św. Dominika pojawiło się dwoje aktywistów protestujących przeciw aranżacji wielkanocnego Grobu Pańskiego. Na tekturowych pudełkach wypisano tam m.in. słowa: LGBT, gender, agresja, pycha, odrzucenie wiary, a także - kłamstwo, zboczenia, egoizm, hejt i pogarda.
Między aktywistami a proboszczem parafii doszło do wymiany zdań - jeden z aktywistów nagrywał zajście telefonem komórkowym. Gdy na miejscu zjawiła się policja, zarzucił księdzu odebranie telefonu, informował też o zaginięciu kart z aparatu. Ksiądz powiadomił z kolei o zakłóceniu obrządku religijnego. Protestujący aktywiści przyszli do kościoła także w Wielką Niedzielę, 21 kwietnia 2019 r.
CZYTAJ TAKŻE:
kpc/PAP/diecezjaplocka.pl/Twitter/stacja7.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/541728-mocny-glos-plockich-biskupow-nie-godzimy-sie-z-wyrokiem