W okresie Wielkiego Postu biskupi Europy uruchamiają sieć modlitwy, tzw. łańcuch eucharystyczny, za ponad 770 tys. osób, które zmarły w Europie z powodu COVID-19. W ramach tej inicjatywy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) abp Stanisław Gądecki odprawi 15 marca Mszę św.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
W informacji przekazanej we wtorek PAP przez biuro prasowe Episkopatu wyjaśniono, że biskupi Europy odpowiedzieli na apel papieża Franciszka o bliskość Kościoła wobec wszystkich osób zmagających się z koronawirusem a więc: ofiar i ich rodzin, chorych i pracowników służby zdrowia, wolontariuszy i wszystkich tych, którzy znajdują się na pierwszej linii frontu w tym trudnym czasie.
W przesłaniu inaugurującym sieć modlitwy, tzw. łańcuch eucharystyczny, za ponad 770 tys. osób, które zmarły w Europie z powodu COVID-19, przewodniczący CCEE kard. Angelo Bagnasco zwrócił uwagę, że biskupi Europy modlili się w czasie liturgii za bardzo liczne ofiary pandemii.
„Łańcuch eucharystyczny”
Każda konferencja biskupia w Europie zobowiązała się do zorganizowania przynajmniej jednej Mszy św. (w tej intencji - PAP). Będzie to jak utworzenie łańcucha modlitwy, łańcucha eucharystycznego ku pamięci i w intencji tak wielu osób. W tej modlitwie chcemy również pamiętać o rodzinach, które przeżyły żałobę i o tych wszystkich, którzy w tej chwili są jeszcze dotknięci chorobą i niepewni swojego życia
— wyjaśnił kard. Bagnasco.
Do inicjatywy CCEE przyłączyła się także Konferencja Episkopatu Polski. W jej imieniu abp Stanisław Gądecki odprawi 15 marca Mszę św. za ofiary pandemii w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Poznańskich.
Inicjatywa, w której wezmą udział wszystkie Konferencje Episkopatów Europy, ma na celu ofiarowanie znaku komunii i nadziei dla całego kontynentu.
My, biskupi Europy, jednoczymy się z naszymi wspólnotami chrześcijańskimi, naszymi kapłanami, wdzięczni tym wszystkim, którzy nadal poświęcają się ludziom najbardziej potrzebującym, aby wspierać naszym słowem, a przede wszystkim naszą modlitwą, ich zaangażowanie, abyśmy mogli razem patrzeć ku lepszej przyszłości
— powiedział przewodniczący CCEE.
Rada Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae – CCEE) powstała w 1971 r. Jej sekretariat mieści się w szwajcarskim Sankt Gallen. Zgodnie ze statutem z 1993 r. poszczególne konferencje biskupów reprezentowane są przez swych przewodniczących. Zadaniem rady jest koordynowanie współpracy Kościołów lokalnych Europy.
aw/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/539453-przewodniczacy-kep-odprawi-msze-sw-za-ofiary-pandemii