Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że Święta Rodzina jest wzorem, w którym „wszystkie rodziny świata mogą odnaleźć mocny punkt odniesienia i inspirację”. Dodał, że trzy słowa muszą być stałym elementem życia rodzinnego: „proszę, dziękuję, przepraszam”.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Zwracając się do wiernych z biblioteki w Pałacu Apostolskim przed modlitwą Anioł Pański Franciszek podkreślił:
Naśladując Świętą Rodzinę jesteśmy wezwani do tego, by na nowo odkryć wartość wychowawczą komórki rodzinnej; musi ona być oparta na miłości, która zawsze odnawia relacje otwierając horyzonty nadziei.
W rodzinie można doświadczyć prawdziwej komunii, gdy jest ona domem modlitwy, kiedy uczucia są głębokie i czyste i gdy przebaczenie przeważa nad niezgodą, gdy codzienna szorstkość życia jest łagodzona przez wzajemną czułość i pogodną akceptację woli Boga
— wyjaśnił papież.
„Rodzina otwiera się na radość”
W ten sposób - dodał - rodzina otwiera się na radość, jaką Bóg daje wszystkim, którzy potrafią dawać z radością.
Jednocześnie znajduje energię duchową, by otworzyć się na zewnątrz, na innych, na służbę braciom, na współpracę w budowie świata zawsze nowego i lepszego
— oświadczył Franciszek.
Mówił też, że w codziennym życiu wśród bliskich zawsze powinny być używane trzy słowa: „proszę, dziękuję, przepraszam”. Stwierdził, że na koniec dnia po kłótni trzeba zawsze się pogodzić i przestrzegał przed „zimną wojną dnia następnego”.
Franciszek powiedział także, że swe myśli kieruje do rodzin, które straciły kogoś bliskiego z powodu Covid-19 i wszystkich doświadczonych przez konsekwencje pandemii.
Myślę również o lekarzach, o pielęgniarkach i pielęgniarzach oraz całym personelu medycznym, którego wielkie zaangażowanie na pierwszej linii w walkę z szerzeniem się wirusa miało znaczące reperkusje dla życia rodzinnego
— dodał.
Papież przypomniał, że 19 marca przyszłego roku przypada piąta rocznica ogłoszenia jego adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia”, dedykowanej rodzinie i ogłosił, że zainaugurowany zostanie wtedy rok refleksji na ten temat.
Rok ten, zaznaczył, zakończy się obchodami X Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się w Rzymie w czerwcu 2022 roku.
To była kolejna modlitwa Anioł Pański odmówiona przez papieża w bibliotece. Plac Świętego Piotra pozostał niemal pusty z powodu częściowego lockdownu we Włoszech.
aw/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/532498-papiez-swieta-rodzina-punktem-odniesienia-dla-rodzin