Ponad sto największych firm i inwestorów na świecie, pod patronatem papieża Franciszka, utworzyło w Watykanie Radę na rzecz Inkluzywnego Kapitalizmu. Ma ona dążyć do fundamentalnych zmian gospodarczych. Ruch zainicjowany przez Lynn Forester de Rothschild, którego Franciszek został przewodnikiem, zrzesza szefów Bank of America, Visa, Mastercard, Allianz, BP, Johnson and Johnson, Estee Lauder, przedstawiciele Rothschildów, Rockefellerów i Fundacji Forda oraz ONZ i OECD.
CZYTAJ TAKŻE:
Ostrzeżenia papieża kierunkiem działań
Według Lynn Forester de Rothschild, rada „będzie kierować się ostrzeżeniem papieża, by słuchać płaczu ziemi i płaczu biednych”.
Celem nowej organizacji non-profit jest „budowanie bardziej sprawiedliwych, bardziej sprzyjających włączeniu społecznemu i zrównoważonych podstaw ekonomicznych dla świata” poprzez gromadzenie wystarczających wpływów sektora prywatnego i publicznego, aby napędzać systematyczne zmiany. Jego zasady przewodnie to zaufanie, uczciwość, odpowiedzialność, dynamizm i zrównoważony rozwój - zdefiniowane w kategoriach ludzi i planety.
Przystępując do Rady, przedsiębiorstwa zobowiązują się opracować wymierne cele w zakresie osadzania tych zasad w swoich modelach biznesowych i swoim zewnętrznym zaangażowaniu oraz informować o postępach zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju ONZ. Na dzień 8 grudnia 28 organizacji podjęło 231 zobowiązań dotyczących takich kwestii, jak zmiany klimatyczne, odpady, równość rasowa i równość płci.
Nowa Rada jest również wspierana przez specjalnego wysłannika ONZ ds. Działań w dziedzinie klimatu i finansów Marka Carneya,
Wątpliwości
Jednak wokół inicjatywy pojawia się wiele wątpliwości, chociażby dotyczących tego, dlaczego członkowie organizacji nie zaczynają od zmian w swoich korporacjach, przeznaczając część funduszy na większe wsparcie swoich pracowników. Wątpliwości, co do działań rady, ma również biznesowy magazyn „Forbes”.
Ciśnie się na usta pytanie, czy aby ta organizacja nie okaże się tylko PR-owym strzałem w dziesiątkę dla prezesów. Będą grzać się w blasku przychylności mediów, cnotliwie pokazując jacy są wspaniali i troskliwi
— zastanawia się magazyn.
Zobowiązania założycielskie obejmują zarówno udzielanie pożyczek rodzinom o niskich dochodach, jak i sadzenie drzew na dużą skalę.
wkt/Politico/RMF FM
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/530657-nowy-lad-ekonomiczny-pod-patronatem-papieza-i-rothschildow